• چهارشنبه 25 بهمن 1402 :: 09:43

سنسور سرعت ABS خودرو که در بخش انتقال خودرو، در دیفرانسیل عقب و یا در سیستم ABS نصب شده است و وظیفه محاسبه سرعت چرخش لاستیک ها در حین رانندگی را بر عهده دارد.

سنسور سرعت ABS

بخش فنی: این قسمت سنسور سرعت ABS


بسیاری از وسایل نقلیه به سنسور سرعت ترمز ABS مجهز شده‌اند، به صورتی که این قطعه بر روی هر یک از چرخ‌ها نصب شده و قادر به کنترل سرعت چرخش است.

اکثر وسایل نقلیه مدرن دارای سیستم‌های ترمز ضد قفل هستند که از حسگر‌هایی برای تشخیص چرخش چرخ‌ها استفاده می‌کنند و به رایانه‌ای گزارش می‌دهند که اگر یک یا چند چرخ در طول عملیات ترمز قفل شده اند، می‌تواند فشار ترمز را تعدیل کند.

معمولاً سنسور سرعت ABS یک قطعه Halleffect یا به اصطلاح رلوکتانس است که به یک حلقه دندانه دار (به نام حلقه تن) که به چرخ یا محور چسبانده شده، متصل شده است.

دندانه هایی که از کنار سنسور عبور می‌کنند شکل موجی ایجاد می‌کنند که توسط کنترل کننده ABS قابل تشخیص و تفسیر است. در سیستم‌های ABS سه کاناله (معمولاً در پیکاپ‌های قدیمی‌تر یافت می‌شود)، محور عقب توسط یک سنسور نظارت می‌شود در حالی که چرخ‌های جلو دارای سنسور‌های جداگانه و کنترل ضد قفل هستند. سیستم‌های چهار کاناله هر چرخ را به طور مستقل نظارت می‌کنند.

اگر یک یا چند سنسور سرعت ABS از کار بیفتد، کل سیستم به صورت پیش‌فرض در وضعیت غیرعملیاتی قرار می‌گیرد و هیچ کنترل ضد قفل ارائه نمی‌کند. سیستم عیب یابی به مکانیک نشان می‌دهد که کدام سنسور (اگر بیش از یک) از کار افتاده است.

اگر یک سنسور از کار بیفتد، چراغ هشدار ABS هر بار که ماشین را روشن می‌کنید روشن می‌شود و روشن می‌ماند. اگر مداخله ABS را از دست بدهید، ممکن است در مواقع اضطراری ترمز‌ها را قفل کنید، فاصله توقف را افزایش دهید و تمام توانایی فرمان را از دست بدهید.

از یک مکانیک بخواهید که سیستم ترمز خودرو را بررسی کند و هر سنسور سرعت چرخ معیوب را جایگزین کند. تفاوت بین یک وسیله نقلیه با و بدون ABS عملیاتی به طور بالقوه یک موضوع مرگ و زندگی است. ترمز‌های شما همچنان کار خواهند کرد، اما احتمال قفل شدن روی سطوح لغزنده یا در مواقع اضطراری – بدون ABS – تقریباً ۱۰۰ درصد است.

اما چه علائم رایجی نشان می‌دهد که ممکن است نیاز به تعویض سنسور سرعت ABS داشته باشید؟ چراغ هشدار ABS هنگام استارت زدن خودرو روشن می‌شود و برای همیشه روشن می‌ماند. اگر ترمز‌ها را روی سنگ ریزه یا یخ تست کنید، دیگر ضربه زدن مکانیزم‌های ABS را احساس نمی‌کنید یا نمی‌شنوید و ترمز‌ها قفل می‌شوند.

این سرویس چقدر اهمیت دارد؟: ABS عملکردی، تفاوت بین ترمز کردن و هدایت همزمان مانع یا قفل کردن و ضربه زدن به آن است. برای شرکت‌های بیمه به اندازه کافی مهم تلقی می‌شود که به صاحبان خودرو‌های مجهز به سیستم ABS تخفیف بدهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا