• سه‌شنبه 19 مرداد 1400 :: 10:36

سخنگوی گمرک گفت: در تیر ماه امسال یک میلیون و ۱۱هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده که نسبت به کالای عبوری از کشورمان در تیر ماه ۹۹ که ۶۸۲ هزار تن بوده، رشد ۴۸ درصدی داشته است.

صادرات و واردات کالا

 

به نقل از گمرک ایران، روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران گفت: از مجموع تجارت پنجاه میلیون و ۸۴۱ تنی به ارزش ۲۸ میلیارد و ۹۱۴ میلیون دلاری کشور در چهار ماه نخست امسال، ۱۲ میلیون و ۴۶۲ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۱۲ میلیون دلار مربوط به تیر ماه بوده است که نسبت به تیرماه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۰ درصد و از لحاظ ارزش ۳۹ درصد رشد داشته است.

او در واکنش به ارائه آمارهای تجارت خارجی توسط بانک مرکزی گفت: بر اساس بند (خ) ماده سه قانون امور گمرکی، مسئول ارائه آمار رسمی تجارت خارجی گمرک است، بنابراین همانطور که پیشتر نسبت به آمارهای این حوزه بیان شد، بهتر است بانک مرکزی در حوزه وظایف خود تمرکز کند و در صورت نیاز به اعلام آمار تجارت خارجی به آمار گمرک استناد کند تا مشکلی پیش نیاید.

لطیفی در خصوص مقاصد کالاهای ایرانی افزود: چین با دو میلیون و ۷۸۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار، عراق با یک میلیون و ۳۳۱ هزار تن به ارزش ۴۷۳ میلیون دلار، امارات با ۸۴۳ هزار تن به ارزش ۳۵۲ میلیون دلار، ترکیه با ۳۵۰ هزار تن به ارزش ۳۲۸ میلیون دلار و افغانستان با ۴۱۵ هزار تن به ارزش ۲۵۸ میلیون دلار پنج مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی در تیرماه بودند.

وی افزود: چین در این ماه نسبت به تیر ۹۹، ۱۹ درصد از لحاظ وزنی و ۹۴ درصد از لحاظ ارزش کالای بیشتری از ایران خریداری کرده است، عراق کاهش هشت درصدی در وزن و دو درصدی در ارزش را در خرید کالای ایرانی نسبت به تیرماه ۹۹ را تجربه کرده، امارات در وزن کاهش ۳۱ درصدی و در ارزش افزایش ۳۹ درصدی داشته، ترکیه افزایش هشت درصدی در وزن و ۱۱۰ درصدی در ارزش کالای خریداری شده از ایران را نسبت به تیرماه ۹۹ تجربه کرده و نهایتاً افغانستان با وجود کاهش ۳۷ درصدی در وزن کالاهای ایرانی ۱۸ درصد ارزش کالاها نسبت به تیرماه سال ۹۹ بیشتر بوده است.

لطیفی یادآور شد: آمار اعلام شده فوق، صرفاً مربوط به تیرماه ۱۴۰۰ در مقایسه با تیر سال ۹۹ بوده است. درصورتی که بخواهیم روند تغییرات در صادرات ۴ ماهه را بررسی کنیم، چین ۱۵ درصد در وزن و ۷۸ درصد در ارزش، عراق ۷۰ درصد در وزن و ۴۳ درصد در ارزش، امارات منفی ۷ درصد در وزن و مثبت ۳۳ درصد در ارزش، ترکیه ۱۶ درصد در وزن و ۱۲۲ درصد در ارزش و افغانستان منفی ۱۵ درصد در وزن و مثبت دو درصد در ارزش را نسبت به ۴ ماهه نخست سال قبل تجربه کرده است.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات در یک ماهه تیر گفت: در ۳۱ روز تیرماه امسال چهار میلیون و ۹۸ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به واردات در تیرماه سال ۹۹ از لحاظ وزن ۴۱ درصد و از لحاظ ارزش ۲۹ درصد افزایش داشته است.

وی در خصوص کشورهای مبدا خرید کالاهای وارداتی کشورمان گفت: امارات با یک میلیون و ۵۵۱ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۵۱۰ میلیون دلار ۳۷۱ درصد رشد در وزن و ۹۰ درصد رشد در ارزش را نسبت به تیرماه سال گذشته داشته است، چین با ۳۳۳ هزارتن کالا به ارزش ۱ میلیارد و ۹۶ میلیون دلار نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۴ درصدی در وزن و ۲۳ درصدی در ارزش داشته است، ترکیه با ۴۲۸ هزار تن کالا به ارزش ۴۸۷ میلیون دلار افزایش ۲۶ درصدی در وزن و ۳۰ درصدی در ارزش را تجربه کرده است، آلمان با ۱۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۹ میلیون دلار رشد ۲۸ درصدی در وزن و کاهش چهار درصدی در ارزش داشته و سوییس با ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۱۵۵ میلیون دلار ۱۰۰ برابر وزن بیشتر و ۲۷۸ درصد ارزش بیشتر نسبت به تیرماه سال ۹۹، کالا به ایران صادر کردند.

لطیفی در خصوص ترانزیت کالا از ایران افزود: در تیرماه امسال یک میلیون و ۱۱ هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده است که نسبت به کالای عبوری از کشورمان در تیرماه ۹۹ که ۶۸۲ هزار تن بوده است، رشد ۴۸ درصدی داشته است و این میزان عبور کالا از کشورمان در مدت یک ماه، طی سه سال گذشته یک رکورد به شمار می آید که امیدواریم با توجه به موقعیت کشورمان و مزیت ترانزیتی، این رکورد افزایش پیدا کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا