• یکشنبه 24 مرداد 1400 :: 03:54

یک تحلیلگر بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که احتمالا شاخص بورس تا پایان سال به عدد یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نزدیک شود.

بورس

 

مریم فکری: شاخص بورس دوباره به روزهای اوج باز می‌گردد؟ این سوالی است که روند رو به رشد یک ماه اخیر بازار سرمایه، این احتمال را ایجاد کرده است که شاید دوباره بورس به نقطه اوج برسد؛ به خصوص این‌که امروز کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را هم رد کرد.

در این میان، بررسی روند یک هفته و یک ماه گذشته بازار، صعود شاخص‌کل را نشان می‌دهد. بورس تهران یک ماه قبل در کانال یک میلیون و ۳۰۵ هزار واحد قرار داشت و هم‌اکنون روی نقطه یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد ایستاده است. این نشان از رشد بیش از ۱۰۰ هزار واحدی شاخص بورس در یک ماه گذشته است.

شکستن رکورد ارزش معاملات

با این وجود، برخی تحلیلگران بازار سرمایه پیش‌بینی می‌کنند که این روند بازار سرمایه ادامه خواهد داشت. در همین خصوص، مجید عبدالحمیدی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: بعد از گذشت بیش از پنج ماه، رکورد ارزش معاملات خرد در سال ۱۴۰۰ شکسته شد.

وی می‌افزاید: قیمت‌های سهام بازار سرمایه با در نظر گرفتن تورم حداقل ۴۰ درصدی در سال ۱۴۰۰ در کف قرار دارد، درحالی که طی یک سال گذشته قیمت‌های جهانی رشد داشته‌اند و باید قیمت سهم‌ها افزایش پیدا می‌کرد.

این کارشناس بازار سرمایه درباره دلیل رشدهای اخیر شاخص تصریح می‌کند: ورود نقدینگی تازه، انتظارات مثبت نسبت به آینده بازار، ناامیدی از بازارهای موازی مانند ارز، طلا و مسکن، گزارش‌های خوب و سودآور بودن بیشتر شرکت‌های بورسی نسبت به سال گذشته در گزارشات ماهانه و پایین آمدن نرخ سود بین بانک‌ها در مقابل نرخ بالای تورم ماهانه که رکورد چند ساله خود را در ماه قبل زد، سبب شد رونق به بورس برگردد.

 

بورس

 

وی عنوان می‌کند: در این مدتی که بازار با ریزش روبه‌رو بود، خیلی از سهم‌ها قیمت‌های جذابی برای خرید داشتند؛ عموما هم سهم‌های بنیادی خیلی جذاب شده بودند، بنابراین همین‌ که سهم‌ها را به حال خود می‌گذاشتند، بازار به حالت قبلی خود برمی‌گشت و رشد را از سرمی‌گرفت. افزایش قیمت دلار یکی از دلایل مثبت شدن بازار بود.

عبدالحمیدی در ادامه می‌گوید: اگر بازارگردانی در عمل نیز اتفاق بیفتد و صندوق‌ها را ملزم به بازارگردانی کنند، اثر بسیار مثبتی بر بازار خواهد داشت. شرکت‌هایی که بازارگردانی خودکار انجام می‌دهند، مجوز خود را از سازمان بورس و شرکت‌های بورس و فرابورس گرفته‌اند. حضور این شرکت‌ها خلایی که همیشه در بازار سرمایه احساس می‌شد، نبود یک رکن بازارگردانی قوی بود که اگر این اتفاق بیفتد، شاید دیگر از ریزش‌های‌ سنگین خبری نباشد و نقدینگی بدر سهام ها افزایش پیدا کند.

یک احتمال درباره تورم

این فعال بازارسرمایه تاکید می‌کند: طبق برآوردها در سال جاری بی‌سابقه‌ترین کسری بودجه دولت را شاهد خواهیم بود که در صورت عدم افزایش فروش نفت می‌تواند تا ۵۰ درصد بودجه مصوب را دربرگیرد؛ بنابراین انتظار ادامه روند و شدت گرفتن تورم سالیانه در محدوده‌های بالای ۴۰ درصد طبق مشاهده تورم‌های ماهانه از اول سال، کاملا محتمل است.

وی ادامه می‌دهد: از طرفی، اتفاق مهم دیگری که در این مدت افتاده، بعد از مدت‌ها حمایت همه‌جانبه تمام ارکان کشور مجلس و رییس مجلس و دولت و رییس‌جمهور از بازار سرمایه است که نکته مهمی است. در ادوار گذشته مجلسی ندیدیم که رییس مجلس صراحتا از بورس حمایت کند. برای اولین بار است که چنین اتفاقی افتاده و بنابراین نکته مثبتی است و نشان می‌دهد مجلس در کنار دولت دارد کمک می‌کند بازار سرمایه بازار پویا باقی بماند و نقدینگی از سایر بازارها با شیب بیشتری به بورس وارد شود.

 

سهام بورس

 

کارشناس بازار سرمایه عنوان می‌کند:‌ در صورت وقوع شرایط مذکور و با شرط ثابت در نظر گرفتن سایر عوامل تاثیرگذار، کانال ۱۶۰۰ را می‌توان برای شاخص تا انتهای سال به عنوان محدوده احتمالی و همچنین کف آن در نظر گرفت.

عبدالحمیدی متذکر می‌شود: بعد از تغییر دولت، می‌توان برای بازار سرمایه تا پایان سال روند رو به رشدی را پیش‌بینی کرد. قیمت‌های بازار سرمایه در کف قرار دارد، درحالی که طی یک سال گذشته قیمت‌های جهانی رشد داشته‌اند و باید قیمت سهم‌ها افزایش پیدا می‌کرد.

وی خاطرنشان می‌کند: در آخر باید به این مساله دقت کرد که همیشه این‌طور نیست که شرکت‌های موجود در بورس در حال حاضر از نظر نقدینگی در شرایط مطلوبی باشند و اتفاقا شرایط طور دیگری است و اگر می بینیم که این شرکت‌ها در حال عرضه سهام خود در بازار سرمایه هستند، به این دلیل است که احتیاج به نقدینگی دارند و در نتیجه این شرکت ها نیز از نوسانات بورس در امان نخواهند بود.

اما و اگر دستکاری شاخص

این کارشناس بازار سرمایه درباره ابهام‌های مطرح شده در خصوص دستکاری شاخص نیز می‌گوید: شاخص دستکاری نمی‌شود. معمولا به این شکل است که بعد از چند روز حرکت سهام‌های شاخص.ساز یک اصلاحی می‌خورند.

عبدالحمیدی می‌افزاید: پیش از توضیح نمادهای شاخص‌ساز، لازم است ابتدا با مفهوم شاخص و انواع آن آشنا شوید. شاخص در لغت به معنای عددی است که ارزش گروهی از اقلام وابسته به یکدیگر را در یک بازه زمانی به صورت میانگین بیان می‌کند. در واقع، با استفاده از شاخص می‌توان تغییرات یک یا چند متغیر را در طول یک دوره زمانی مشخص، بررسی کرد.

وی عنوان می‌کند: شاخص کل قیمت، معرف تغییرات سطح عمومی قیمت در کل بازار است و افزایش یا کاهش قیمت سهام را به صورت میانگین بیان می‌کند. این شاخص دربرگیرنده تمامی شرکت‌های پذیرش شده در سازمان بورس و اوراق بهادار است.

 

بورس

 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می‌کند: همانطور که گفته شد، شرکت‌هایی که ارزش بازاری بالایی دارند، بر شاخص کل تاثیر بیشتری خواهند داشت. این شرکت‌ها از حجم معاملات و نقدشوندگی بالایی برخوردار هستند. در واقع، کاهش قیمت آنها شاخص کل را تحت‌تاثیر قرار داده و این شاخص نیز با کاهش روبرو خواهد شد.

عبدالحمیدی متذکر می‌شود: افزایش آن نیز به همین صورت تاثیر خود را اعمال می‌کند و این موضوع کاملا طبیعی است بعد از چند روز مثبت، این سهم‌ها هم بخواهند استراحت کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: در کل به این قبیل شرکت‌ها که افزایش یا کاهش آنها در روند شاخص کل موثر است، شرکت‌های شاخص‌ساز گفته می‌شود. نماد این شرکت‌ها نیز تحت عنوان نمادهای شاخص‌ساز شناخته می‌شوند. اغلب شرکت‌های بزرگ پذیرش شده در بورس با عنوان شاخص‌سازهای بازار محسوب می شوند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا