• یکشنبه 31 مرداد 1400 :: 04:47

ریسک تولد نوزاد نارس و یا دارای اختلالات بیماری نظیر انحراف چشم یا (رتینو پاتی) در مادرانی که در حین بارداری به استعمال دخانیات می پردازند به مراتب بیشتر می باشد.

قلیان

مصرف قلیان تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد و ذات الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.

از مضرات قلیان در بارداری چه می دانید؟

ریسک تولد نوزاد نارس و یا دارای اختلالات بیماری نظیر انحراف چشم یا (رتینو پاتی) در مادرانی که در حین بارداری به استعمال دخانیات می پردازند به مراتب بیشتر می باشد.

عموماً استعمال دخانیات تأثیر نامطلوب و ناگواری به کلیه ی اعضا و بر مکانیسم عمومی فعالیت ارگان های بدن برجا می گذارد، از جمله تأثیرات وخیم و ناهنجاری که به مرور زمان به چشم و سیستم بینایی تحمیل می کند که از سوی افراد چندان مورد توجه قرار نمی گیرد، استعمال دخانیات تأثیرات مشابه با بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب سیاه و بیماری RP بر جای می گذارد و به مرور به کاهش ضخامت فیبر عصبی شبکه و تقلیل بیماری محیطی و ایجاد نقاط کور در بینایی منجر می شود.

دکتر کی پور متخصص چشم پزشکی گفت:فیبر عصبی شبکیه مسئول دریافت اطلاعات بیماری از گیرنده نوریه شبکیه و مخابره به عصب اپتیکی است و همچنین تخریب آن تأثیر جبران ناپذیری در تأثیر بینایی برجای می گذارد.

این متخصص چشم پزشکی اظهار داشت:گاهی اثرات نامطلوب استعمال دخانیات بر چشم به اثرات ابتلا به سرطان ریه قلمداد می گردد، در افراد سیگاری امکان ابتلا به بیماری «تباهی کله ی زرد» (دژنداسیون ماکولا) 3 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است.

کی پور تصریح کرد:در مجموع تنباکو حاوی بیش از 4000 ترکیب سمی است که برای سلامتی عضو حساس نظیر چشم به مراتب مضر است، همچنین ریسک تولد نوزاد نارس و یا دارای اختلالات بیماری نظیر انحراف چشم یا (رتینو پاتی) در مادرانی که در حین بارداری به استعمال دخانیات می پردازند به مراتب بیشتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *