• یکشنبه 07 شهریور 1400 :: 04:53

محققان ایرانی با الهام از دانش بومی و کهن ایران دارویی گیاهی توسعه داده‌اند که بروز علائم آلزایمر را در بیماران به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این دارو با استفاده از عصاره بادرنجبویه ساخته می‌شود و اثرگذاری قابل‌توجهی در کنترل آلزایمر دارد.

سالمند سالخورده

آلزایمز یا بیماری فراموشی شایع‌ترین نوع زوال عقل است و نوعی اختلال عملکرد مغزی به شمار می‌رود که در آن توانایی ذهنی بیمار به آرامی تحلیل می‌رود. در اثر این بیماری ارتباط خودآگاه با ناخودآگاه برای استخراج اطلاعات و افکار به تدریج ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود. اختلال حافظه معمولاً به آرامی ایجاد می‌شود، در ابتدا فراموشی تنها به اتفاقات و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود اما با مرور زمان و پیشروی تخریب آلزایمر به سمت عقب مغز، خاطرات قدیمی نیز آسیب می‌بینند.

اختلالات حافظه و روند افکار بیمار مبتلا به آلزایمر به عملکردهای اجتماعی و شخصی وی آسیب می‌رساند که این امر می‌تواند منجر به افسردگی، پرخاشگری و عصبانیت در بیمار شود. علائم اولیه این بیماری شامل از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات به ویژه حافظه موقت می‌شود، با پیشرفت بیماری علائمی مانند از دست دادن قدرت تشخیص زمان، قدرت تکلم و گوشه‌گیری در بیمار بروز می‌کند و درنهایت ناراحتی‌های تنفسی منجر به مرگ بیمار می‌شود. آلزایمر حدود ۲۰ سال پیش از ظهور علائم اولیه شروع می‌شود و مرگ بیمار پنج تا ۱۰ سال پس از بروز علائم اتفاق می‌افتد.

الهام از گیاهان دارویی برای ساخت دارو

تاکنون روش قطعی برای درمان آلزایمر کشف نشده و تنها روش‌هایی برای کاهش سرعت پیشروی و کاهش بروز علائم این بیماری توسعه داده شده است. محققان ایرانی نیز با الهام از دانش بومی و کهن ایران دارویی گیاهی توسعه داده‌اند که بروز علائم آلزایمر را در بیماران به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این دارو با استفاده از عصاره بادرنجبویه ساخته می‌شود و اثرگذاری قابل‌توجهی در کنترل آلزایمر دارد.

مسواک‌زدن از ابتلای به آلزایمر جلوگیری می‌کند

به گفته حورا اموزگار، دکتر داروساز و متخصص فنی شرکت تولیدکننده این دارو؛ «این محصول به شکل کپسول به بازار عرضه می‌شود، هر کپسول حاوی عصاره خشک برگ گیاه بادرنجبویه بوده و قیمت هر بسته این محصول نیز حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان است. بیماران حداقل باید چهار ماه از این دارو استفاده کنند تا شاهد اثربخشی آن باشند. این دارو براساس نتایج به دست آمده از کارآزمایی بالینی روی بیماران مبتلا به آلزایمر مجوز تولید گرفته است.»

بادرنجبویه؛ معجزه‌ای برای آلزایمر
در این آزمایش بالینی ۴۲ بیمار مبتلا به آلزایمر (شامل ۱۸ زن و ۲۴ مرد) خفیف تا متوسط در رنج سنجی ۶۵ تا ۸۰ سال شرکت کردند و کپسول عصاره بادرنجبویه را به مدت چهار ماه مصرف کردند، گروه کنترل نیز در این مدت دارونما مصرف کردند. محققان ایرانی در پایان دوره چهار ماهه شاخص‌های فراموشی و فعالیت‌های شناختی بیماران را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند آلزایمر افرادی که از داروی گیاهی بادرنجبویه استفاده کرده‌اند در مقایسه با افرادی که دارونما استفاده می‌کردند بهتر کنترل شده است.

به گفته آموزگار؛«برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که چرا به جای کپسول از دمنوش بادرنجبویه استفاده نشود؟ در دمنوش پودر یا برگ خشک گیاه برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون آب جوش ریخته می‌شود، بنابراین میزان ماده موثر آزاده شده در آن بسیار ناچیز است. در ساخت این داروی گیاهی از عصاره گیاه بادرنجبویه استفاده می‌شود و پس از مصرف کپسول تمام ماده موثر جذب بدن بیمار می‌شود. در عصاره‌گیری از یک کیلو گیاه حدود ۱۰۰ گرم عصاره درمی‌آید، بدین‌ترتیب غلظت ماده موثر بسیار بالاست، این میزان در دمنوش وجود ندارد و درنتیجه اثربخشی آن در مقایسه با کپسول بسیار ناچیز است.»دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا