• دوشنبه 15 شهریور 1400 :: 02:27

همان‌طور که می‌دانيد پرداخت مالیات یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف شهروندان و شرکت‌های مختلف در تمامی کشورها است.

image 5e4d46fb9e84db1b33d5134a8e0b35e2ed862f0e

همان‌طور که می‌دانيد پرداخت مالیات یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف شهروندان و شرکت‌های مختلف در تمامی کشورها است. بنابر این عامل کلیه افراد و هم‌چنین شرکت‌هایی که نام آن‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها، درج شده است، مشمول قوانین مالیاتی کشور خواهند شد. لازم به ذکر است که این کار باید در زمان مناسب و تعیین شده خود، انجام‌ گیرد. در صورتی که یکی از شهروندان و یا شرکت‌ها، مالیات خود را ندهد و یا در پرداخت آن در زمان مناسب تعیین شده، اهمال کند، جرم مالیاتی مرتکب شده است.

جرم مالیاتی چیست؟

در حالت کلی، می‌توان گفت پرداخت مالیات، انجام مسئولیت و وظیفه است و از طرف دیگر، نوعی پرداخت بلاعوض توسط شهروندان یک جامعه و صاحبان کسب و کارهای متعدد تجاری، اقتصادی، اداری و .. ، به دولت آن کشور است. لازم است بدانید که مالیات به نحوی هزینه اجتماعی به شمار می‌رود. بنابر این عامل می‌توان این طور نتیجه گرفت که شهروندان و موسسات یک جامعه، از امکانات آن کشور استفاده می‌کنند. بنابراین به جای استفاده از این امکانات، باید مالیات آن را پرداخت نمایند تا دولت آن کشور این توانایی را به دست آورد که منابع و امکانات مصرف شده را جایگزین کند. بنابراین تمامی افرادی که دارای درآمد مورد نظر هستند ولی به دلائل مختلف، از پرداخت مالیات امتناع می‌کنند مجرم محسوب می‌شوند و به جرم مالیاتی مرتکب می‌گردند.

انواع جرم مالیاتی

جرائم مالیاتی دارای چندین نوع مختلف هستند. این دسته از جرم‌ها به طور کلی، شامل جریمه مالیات عملکرد، جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی، جریمه عدم ارسال ترازنامه و حساب سود و زیان، جریمه ثبت درآمد غیرواقعی و … هستند. در ادامه به شرح مختصر هر یک از انواع جرائم مالیاتی خواهیم پرداخت.

جریمه مالیات عملکرد

همان‌طور که می‌دانيد شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، باید هر ساله، گزارشی از درآمد و هم‌چنین هزینه‌های خود را به سازمان انور مالیاتی کشور تحویل دهند. این گزارش، در حقیقت، اظهارنامه مالیاتی آن‌ها به شمار می‌رود. از این طریق، میزان مالیات بر درآمد آن شرکت‌ها، تعیین می‌شود. بنابراین در صورتی که پس از موعد تعیین شده به ارسال این گزارش اقدام شود، بر اساس ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم، جریمه 5/2 درصدی به ازای هر ماه دیرکرد، به آن تعلق خواهد گرفت.

image 7f58b517a332a4661ce04a51b0b1c483c78bf4d7

جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

در صورتی که شرکت‌ها اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال نکنند، جریمه‌های هنگفتی برای آنان در نظر گرفته خواهد شد. بر اساس ماده ۱۹۲ قانون مالیات‌های مستقیم، در صورتی که صاحبان کسب و کارها، به تسلیم این اظهارنامه در زمان مشخص و تعیین شده، اقدام نکنند، جریمه ۳۰ درصدی برای اشخاص حقوقی در برخواهد داشت. میزان این جریمه برای سایرین در حدود ۱۰ درصد خواهد بود.

جریمه عدم ارسال ترازنامه و حساب سود و زیان

بر اساس ماده ۱۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم، مؤدیانی که مکلف به نگهداری از دفاتر قانونی هستند در صورتی که ترازنامه و یا حساب سود و زیان و یا دفاتر را به سازمان امور مالیاتی تحویل ندهند جریمه ۲۰ درصدی مالیات برای آن‌ها در نظر گرفته خواد شد.

جریمه ثبت درآمد غیرواقعی

شرکت‌هایی که به اقداماتی از قبیل درج درآمد به صورت غیرواقعی در اظهارنامه مالیاتی، دست می‌زنند مشمول جرائمی خواهند شد. بر طبق ماده ۱۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم، در صورتی که درآمد مشمول مالیات مشخص شده به صورت قطعی، با رقمی که توسط صاحبان مشاغل و یا مؤدیان مالیاتی بیش از ۱۵ درصد، اختلاف داشته باشد، مشمول جریمه خواهند شد. لازم است بدانید که این جریمه، غیر قابل بخشش است و از طرف دیگر چنین افرادی، تا سه سال پس از ابلاغ مالیات مشخص شده به صورت قطعی، از هر گونه تسهیلات و یا بخشودگی‌های مالیاتی محروم خواهند شد.

جریمه لیست حقوق و دستمزد

لازم است بدانید که هر یک از صاحبان کسب و کارها و هم‌چنین کارفرمایان متعدد، باید صورت هزینه‌ها و هم‌چنین قراردادهای منعقد شده با کارکنان مجموعه تحت امر خود را با تمامی مشخصات مورد نیاز، به سازمان امور مالیاتی، در زمان مشخص تعیین شده، ارسال نمایند. در صورتی که این دسته از افراد، در انجام‌ این وظیفه، کوتاهی کنند و یا اینکه اطلاعاتی نادرست را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند، جریمه‌های مالیاتی برای آنان در نظر گرفته خواهد شد. در این صورت و بر اساس ماده ۱۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم، جریمه این دسته از افراد و یا کارفرمایان، شامل ۲ درصد حقوق پرداختی خواهد بود و در  خصوص پيمانکاري، یک درصد از کل مبلغ قرار را در بر خواهد گرفت.

جریمه عدم انجام تکالیف دفاتر اسناد رسمی

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که بر طبق ماده ۲۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، در صورتی که وظایف مالیاتی به دفاتر اسناد رسمی محول شود و این کار، به صورت صحیح انجام نگیرد، مشمول جریمه ۲۰ درصدی از طرف سازمان امور مالیاتی کشور خواهد شد. در صورتی که این کار تکرار شود، به مجازات حبس تعزیزی درجه شش، محکوم خواهد شد.

image d6690f4ae4937f5333d91cd962512155356a3ede

جریمه مالیات بر ارزش افزوده

به طور کلی، مؤدیان مالیاتی باید اظهارنامه ارزش افزوده خود را در مهلت تعیین شده که مطابق با قانون، ۱۵ روز بعد از پایان هر فصل است به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل دهند. در صورتی که در انجام‌ این کار هر گونه اهمالی صورت بگیرد و این کار، انجام‌ نشود، طبق قانون ۲۲ ارزش افزوده علاوه بر پرداخت مالیات به جریمه تاخیر نیز محکوم خواهند شد.

تحت چه شرایطی به طور ناخواسته مرتکب جرم مالیاتی می‌شویم؟

همان‌طور که گفته شد مالیات باید توسط افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی در زمان مشخصی که تعیین شده، به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود. بسیاری از افراد به عامل زمان، توجهی نشان نمی‌دهند که این عامل می‌تواند به دلیل ناآگاهی آن‌ها نسبت به انجام این وظیفه باشد. در حقیقت بسیاری از افراد نمی‌دانند که از این طریق مرتکب جرم می‌شوند و باید جریمه و هزینه این جرم خود را پرداخت نمایند. برخی از افراد و یا سازمان‌ها نیز به صورت عمدی از انجام امور مالیاتی خود سرپیچی می‌کنند. چرا که در این زمینه آگاهی‌های لازم را به دست نیاورده‌اند. بنابراین با کسب آگاهی‌های مورد نیاز در زمینه اهمیت پرداخت مالیات و توجه به زمان تعیین شده برای این پرداخت، می‌توان از میزان جرائم ناخواسته مالیاتی کم کرد.


#آموزش مالیات  #آموزش حسابداری  #مالیات  #حسابداری مالیاتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا