• سه‌شنبه 16 شهریور 1400 :: 12:45

ارتباط بسیار قوی ای بین فشار خون بالا و سکته مغزی کنترل نشده وجود دارد. از دیرباز مشخص شده است که مصرف بیشتر پتاسیم و مصرف کمتر سدیم با کاهش فشار خون ارتباط دارد، بنابراین به نظر می‌رسد این مطالعه شواهد تأییدی نسبتاً قوی ای از این ارتباط ارائه می‌دهد.

نمک

تحقیقات محققان مؤسسه سلامت عمومی جرج در سیدنی استرالیا نشان می‌دهد استفاده از نمک کم سدیم به جای نمک معمولی در آشپزی، شیوه‌ای ارزان و ساده برای کاهش خطر سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ به هر دلیلی در افرادی است که سابقه سکته مغزی یا فشارخون بالا دارند.

«بروس نیل»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این مطالعه نوآورانه فواید جایگزین کردن نمک حاوی پتاسیم به جای نمک معمولی را بررسی کرده است.»

وی در ادامه افزود: «ارتباط بسیار قوی ای بین فشار خون بالا و سکته مغزی کنترل نشده وجود دارد. از دیرباز مشخص شده است که مصرف بیشتر پتاسیم و مصرف کمتر سدیم با کاهش فشار خون ارتباط دارد، بنابراین به نظر می‌رسد این مطالعه شواهد تأییدی نسبتاً قوی ای از این ارتباط ارائه می‌دهد.»

اگرچه جایگزین نمک با میزان سدیم کاهش یافته و پتاسیم افزایش یافته، میزان فشار خون را کاهش می‌دهد، اما شواهد محدودی وجود دارد که آنها را با حملات قلبی و سکته مغزی کمتر مرتبط می‌نماید.

محققان این مطالعه، ۲۰۹۹۵ شرکت کننده را از ۶۰۰ روستا در چین استخدام کردند که همگی یا دچار سکته مغزی از قبل شده بودند یا ۶۰ سال به بالا سن داشتند و فشار خون شأن کنترل نشده بود.

از نیمی از شرکت کنندگان خواسته شد که از جایگزین نمک استفاده کنند و نیمی دیگر از نمک معمولی استفاده کردند. به افراد در گروه جایگزین نمک گفته شد که از جایگزینی که از ۷۵ درصد کلرید سدیم و ۲۵ درصد کلرید پتاسیم تشکیل شده است، به عنوان جایگزین نمک معمولی (۱۰۰ درصد کلرید سدیم) برای پخت و پز و نگهداری مواد غذایی استفاده کنند.

در طول پیگیری حدود ۴.۷۴ سال، بیش از ۳۰۰۰ نفر دچار سکته مغزی شدند، بیش از ۴۰۰۰ نفر فوت کردند و بیش از ۵۰۰۰ نفر دچار یک واقعه قلبی عروقی بزرگ شدند.

خطر بروز سکته مغزی کُشنده و غیرکُشنده در گروه جایگزین نمک در مقایسه با گروه نمک معمولی، ۲۹.۱۴ در مقابل ۳۳.۶۵ به ازای هر ۱۰۰۰ بیمار در سال بود که نشان دهنده کاهش ۱۴ درصدی در مقایسه با مصرف نمک معمولی است.

کاهش ریسک بروز وقایع قلبی عروقی در گروه مصرف کننده جایگزین نمک، ۱۳ درصد بود. نرخ مرگ و میر هم در این گروه ۱۲ درصد کاهش یافته بود.

براساس این نتایج محققان معتقدند کاهش مصرف سدیم، نیاز به داروهای فشارخون را کاهش می‌دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا