• چهارشنبه 17 شهریور 1400 :: 10:32

معاون راههای روستایی و فرعی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: در صورت تامین منابع مالی و قیر، 145 کیلومتر راه روستایی آسفالت خواهد شد.

غلتک راهسازی

منصور نجف‌قلیزاده در بازدید از راه‌های روستایی اردبیل اظهار کرد: نبود قیر و عدم تخصیص اعتبارات لازم از اصلی‌ترین مشکلات راه‌های روستایی استان است.

وی افزود: سال گذشته اعتبارات ملی ساخت و توسعه راه‌های روستایی حذف و مقرر شد تا از محل اعتبارات استانی تامین شود که متاسفانه اعتبارات استانی نیز جواب‌گوی اجرای پروژه حوزه روستایی نیست.

معاون راه‌های روستایی و فرعی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل با بیان اینکه برای احداث و آسفالت هر کیلومتر راه روستایی بیش از ۲ میلیارد تومان اعتبار لازم است، بیان کرد: امیدواریم با حمایت فرمانداران شهرستان‌ها و تلاش‌های نمایندگان ساعی استان در مجلس شورای اسلامی مشکلات مالی راهداری مرتفع شود.

وی تصریح کرد: برای اجرای عملیات آسفالت ۱۴۵ کیلومتر راه روستایی در استان اردبیل، ۱۴۵ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که تامین آن از محل اعتبارات استانی مقدور نیست.

نجف‌قلیزاده آسفالت بودن ۵۸ درصد از راه‌های روستایی استان اردبیل را یادآور شد و گفت: متوسط راه روستایی آسفالت در کشور ۵۲ درصد بوده که میانگین راه روستایی آسفالت در استان اردبیل از متوسط کشوری بیشتر است.

جاده بزرگراه

وی با اشاره به اینکه راه دسترسی ۹۵ درصد خانوارهای روستایی استان اردبیل آسفالت است، تاکید کرد: با توجه به این مهم که راه ۵۸ درصد از روستاهای استان آسفالت است، اما به علت پر جمعیت بودن این روستاها، ۹۵ درصد خانوارهای روستایی استان تحت پوشش جاده‌های آسفالته هستند.

گفتنی است؛ براساس اظهارات معاون راه‌های روستایی و فرعی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل، آماده‌سازی و زیرسازی بیش از ۱۴۵کیلومتر از راه‌های روستایی استان اردبیل انجام شده که با احتساب ۱۰۰کیلومتر راه روستایی در حال ساخت، ۲۴۵ کیلومتر از راه‌های روستایی استان به قیر جهت آسفالت نیاز دارد.

با توجه به حذف اعتبارات ملی و عدم اختصاص قیر لازم برای این راه‌ها، عملا با اتمام فصل کاری و بارش باران و برف، ۱۴۵کیلومتر زیرسازی از بین رفته و مجددا این اقدامات باید در سال بعد تکرار و هزینه اضافی به استان تحمیل شود.

استان اردبیل ۶ هزارو ۳۷۳ راه دارد،که از این میزان ۱۸۰ کیلومتر بزرگراه-۷۰۷ کیلومتر راه اصلی -۷۰۰ کیلومتر راه فرعی- ۴ هزارو ۷۵۱ کیلومتر روستایی، ۲ هزارو ۷۳۶ کیلومتر آسفالته و ۲ هزار و ۱۵ کیلومتر نیز شوسه و خاکی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا