• سه‌شنبه 03 خرداد 1401 :: 03:00

ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی است که وظیفه اصلی آن عایق حرارتی است.ساندویچ پانل (پانل) از سه لایه تشکیل شده است. یک لایه سبک در وسط و دو لایه قوی در کنار لایه میانی قرار داده شده است. .

امروزه بهره وری انرژی یکی از اولویت ها در طراحی ساختمان های مسکونی، تجاری، صنعتی و غیره می باشد. برای کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از دفع گرما و سرما از عایق ها و دیوارهای پیش ساخته استفاده می شود. ساندویچ پانل نیز یکی از طرح های جدید عایق ساختمان است. از این عایق ها علاوه بر ساختمان های بزرگ مسکونی و غیر مسکونی می توان در ساخت اتاق های کوچک و یخچال نیز استفاده کرد. در مقاله ساندویچ پانل چیست در مورد این عایق، انواع آن (مانند سقف و دیوار)، کاربرد و نحوه طراحی، نصب و اجرای آن صحبت خواهیم کرد.

ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از طرح های جدید در مصالح ساختمانی است که بیشتر برای عایق کاری حرارتی و صوتی استفاده می شود. دلیل این انتصاب به ظاهر آنها مربوط می شود; که شبیه ساندویچ همبرگر هستند. هر ورق این عایق از سه لایه تشکیل شده است. دو لایه بیرونی که باید دارای بدنه سخت و محکم باشد و یک لایه داخلی که سبک بوده و به عنوان عایق در پنل عمل می کند. از ساندویچ پانل ها در مواقعی که نیاز به دیوارهای عایق، سبک، مستحکم و مقاوم در برابر خمش و فشار زیاد است استفاده می شود. برای مثال ساخت یخچال یکی از مکان هایی است که می توان از ساندویچ پانل ها استفاده کرد. بنابراین امروزه طرح های خاصی به نام ساندویچ پانل یخچالی ساخته و به صورت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. عایق پلی اورتان معمولا برای ساخت ساندویچ پانل یخچال استفاده می شود. چون هم از نظر عایق بودن و هم از نظر سبکی و استحکام و هم از نظر کاربری راحت گزینه خوبی است.در این بخش ساندویچ پانل چیست، ما به گونه ها نگاه خواهیم کرد.ساندویچ پانل ها را می توان از چند جهت دسته بندی کرد. دسته اول به نوع طراحی مورد استفاده برای نصب دیوار یا سقف اشاره دارد.

ساندویچ پانل نوع دیواری

نقاشی های دیواری ساندویچ پانل برای عایق کاری دیوار ساختمان ها، سوله ها، ساختمان های آپارتمانی و کارگاه ها استفاده می شود. از پانل های دیواری در ساخت دیوارهای یخچال نیز استفاده می شود. در این صورت ضخامت آن باید بیشتر از حد معمول باشد. پانل های دیواری معمولی بین دو تا چهار سانتی متر ضخامت دارند. اما اگر به تخته ضخیم تری نیاز دارید، می توانید از تخته هایی با ضخامت ده تا پانزده اینچ نیز استفاده کنید. در ساخت یخچال بسته به دمای یخچال از پانل هایی به ضخامت ده تا پانزده سانتی متر استفاده می شود.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل نوع سقفی

هنگام طراحی عایق سقف باید به نکات دیگری نیز توجه کرد. از جمله همپوشانی پنل ها و جلوگیری از ورود آب و رطوبت به محیط. این مهمترین تفاوت سقف های ساندویچ پانل است. ساندویچ پانل های سقفی معمولا بین دو تا ده سانتی متر ضخامت دارند.

انواع مواد تشکیل دهنده ساندویچ پانل

در این قسمت از مقاله ساندویچ پانل چیست قصد داریم انواع این عایق را بر اساس متریال بررسی کنیم. علاوه بر طبقه بندی فوق، ساندویچ پانل ها را می توان بر اساس مصالحی دسته بندی کرد که می توان دو جزء متفاوت را در این دسته در نظر گرفت. اولین جزء برگ های بیرونی آن است.

در ادامه بحث ساندویچ پانل چیست؟ به جنس اجزا میپردازیم

ساندویچ پانل
جنس لایه های بیرونی

انتخاب متریال لایه بیرونی ساندویچ پانل با توجه به کاربرد آن انجام می شود. لایه های بیرونی را می توان از ورق فلز، فویل، پلاستیک یا حتی کاغذ ساخته شد.آنچه در این انتخابات مهم است، استحکام و دوام لایه بیرونی است. زیرا این قطعه ساندویچ پانل دائماً به آسیب خارجی متصل است و ممکن است آسیب ببیند. ورق های آلیاژ، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ از انتخاب های صنعتی در دسترس هستند.

انتخاب پوشش بیرونی از اولویت بیشتری در ساخت یخچال برخوردار است. آلوزینک یک آلیاژ فلزی است که از ترکیب آلومینیوم، روی و سیلیکون ساخته شده است. آلومینیوم برای جلوگیری از خوردگی و اکسیداسیون استفاده می شود و همچنین مقاومت در برابر سایش روکش روی و ضربه های خارجی را افزایش می دهد.

مواد لایه های داخلی

لایه میانی ساندویچ پانل به عنوان عایق حرارتی در ساختمان عمل می کند و انتخاب آن با توجه به نیاز کاربر انجام می شود. امروزه برای ساخت این عایق ها از عایق زیر استفاده می شود:

فوم پلی اورتان
فوم پلی ایزوسیانات
پلی استایرن سخت شده
انواع فایبرگلاس، پشم سنگ و سایر الیاف معدنی

نصب ساندویچ پانل
معمولاً در ساخت و طراحی کولر از فوم پلی اورتان استفاده می شود. پلی اورتان یک ترکیب پلیمری است که از ترکیب مواد شیمیایی ایزوسیانات و پلی ال با استفاده از کاتالیزور شیمیایی تولید می شود. فوم های پلی یورتان دارای تعداد زیادی منافذ ریز هستند و به همین دلیل از نظر حرارت و صدا عایق خوبی به حساب می آیند. علاوه بر این فوم های پلی یورتان مقاومت بالایی در برابر نفوذ رطوبت دارند و میزان جذب رطوبت کمتر از یک درصد است. نکته دیگر توانایی آن در تحمل فشارهای بالا و همچنین مقاومت در برابر آتش است.

پلی ایزوسیونات پلیمر دیگری است که از نظر ساختاری شبیه پلی اورتان است، اما عملکرد بهتری نسبت به پلی اورتان دارد. پلی ایزوسیونات به دلیل ساختار مولکولی قوی تر در برابر فشار و ضربه مقاوم تر است. همچنین در برابر اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز مقاوم است و همچنین در برابر آتش نیز مقاوم است.

انتخاب فوم های شیمیایی از اولویت بالاتری نسبت به مواد معدنی برخوردار است. چون هم از نظر کارایی و هم از نظر قیمت مقرون به صرفه ترند. علاوه بر این، تولید این فوم ها راحت تر است که برای شرکت های تولیدی گزینه بهتری است. مواد ، ضخامت ورق ها قیمت ساندویچ پانل را میتواند تعیین کند .

آشنایی با برنامه های کاربردی ساندویچ پانل

ما انواع مختلف ساندویچ پانل را توضیح دادیم. همچنین گفتیم که مهمترین دلیل تولید این عایق ها ساخت دیوارهای عایق است و از این پانل ها برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی استفاده می شود. به دلیل وزن کمتر و عملکرد خوب، امروزه استفاده از ساندویچ پانل ها افزایش یافته و در طرح های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله ساخت یخچال، اتاق های متحرک، سوله ها و انبارهای کوچک و بزرگ، عایق کاری ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی، ساخت اتاق های ایزوله در محیط های بهداشتی مانند بیمارستان ها و سایر مقاصد صنعتی.

نصب و پیاده سازی ساندویچ پانل

در این قسمت از مقاله ساندویچ پانل چیست به نصب و اجرای آن می پردازیم. یکی دیگر از مزیت های ساندویچ پانل نسبت به سایر دیوارهای عایق، سهولت نصب و طراحی آنهاست. ساندویچ پانل ها را می توان برای مصارف مختلف و در اندازه های مختلف تولید کرد. در حالی که نصب دیوارهای آن صرفاً نصب دیوار کاذب بوده و با رول پلاک امکان پذیر است. ساخت سقف های ساندویچی نیز به دلیل طراحی بسیار آسان است. البته طراحی سقف این عایق نیاز به آب بندی کامل دارد و ورق ها باید به گونه ای انتخاب شوند که از نفوذ آب به داخل جلوگیری شود.

برای نصب ساندویچ پانل نیز از لوازم جانبی استفاده می شود. به عنوان مثال، دیوارها با کمک گوشه ها یا منحنی ها گذاشته می شوند. گوشه ها را می توان در داخل و خارج اتاق قرار داد. اما کلاغ فقط در داخل اتاق قابل استفاده است.

از گوشه های کروی نیز برای جلوگیری از نشتی و عایق کاری کامل در تقاطع های مثلثی استفاده می شود.

اتصالات ابزار دیگری برای نصب و اجرای ساندویچ پانل هستند. اگر می خواهید چندین دیوار را به هم وصل کنید، باید از اتصال استفاده کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا