• چهارشنبه 24 شهریور 1400 :: 11:40

برخی از دارو ها، به ویژه دارو هایی که بر روی سیستم عصبی تأثیر می گذارند، ممکن است باعث لرزش بدن از داخل شوند. البته لرزش بدن در اثر این دارو ها، بسیار کم رخ می دهد. به عبارتی دیگر لرزش بدن از داخل، از عوارض جانبی این دارو ها می باشد.

پوست دست

لرزشی که در بدن انسان و از داخل آن رخ می دهد، ناشی از انقباض و انبساط عضلات اسکلتی بدن است. این انقباضات، بسیار سریع اتفاق می افتند، و به همان سرعتی که ایجاد شده اند، از بین می روند و ماهیچه ها به حالت استراحت می روند.

این روند انقباض و استراحت ماهیچه ها، به طور متناوب و بسیار سریع، تکرار می شود، و در نهایت باعث ایجاد لرزش در بدن می شود. در بیشتر اوقات، این انقباض و انبساط ماهیچه ها، برای پاسخ به محرک های محیطی است.

محرک های محیطی، بخش هایی از محیط هستند که وجودشان، باعث ایجاد عکس العمل در انسان و موجودات دیگر می شود، برای مثال، هنگامی که محیط سرد است، بدن انسان واکنش هایی را برای گرم کردن خود و پاسخ دادن به محرک سرما انجام می دهد.

برای چه بدن از داخل میلرزد؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، لرزش بدن از داخل، می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. برخی از این عوامل، طبیعی هستند و لرزش بدن در آن حالت، یک بیماری نیست و تنها یک پاسخ به محرک است. اما در برخی موارد دیگر، ممکن است که لرزش ها در طی پاسخ به یک محرک طبیعی نباشند و در ظاهر، بدون دلیل انجام شوند.

در این حالت احتمال دارد که لرزش بدن به دلیل وجود یک بیماری عصبی باشد. در این صورت شاید نیاز باشد که به پزشک مراجعه شود. در ادامه به بررسی عوامل لرزش بدن از داخل می پردازیم.

 

اضطراب

استرس و اضطراب دختر

اضطراب، یکی از علت های لرزش بدن از داخل است. اضطراب، یک احساس هیجانی است که در هنگام نگرانی ایجاد می شود و بدن را برای پاسخ های ناگهانی آماده می کند. نگرانی ایجاد شده، می تواند به دلیل شرایط مکانی، زمانی و یا بسیاری دلایل دیگر باشد.

در هنگام اضطراب، هورمون اپی نفرین، و نور اپی نفرین از غده فوق کلیه ترشح می شوند، و فشار و قند خون را افزایش می دهند. مجموع این عوامل، باعث می شود که بدن فرد برای کنترل نگرانی آماده شود.

اما در صورتی که اضطراب به مدت طولانی ادامه پیدا کند، جریان خون در ماهیچه ها بسیار افزایش یافته و منجر به بروز لرزش در آنها می شود. به همین دلیل است که در افرادی که ترسیده اند، لرزش بدن از داخل اتفاق می افتد.

 

تأثیر داروها

داروی بیماری

برخی از دارو ها، به ویژه دارو هایی که بر روی سیستم عصبی تأثیر می گذارند، ممکن است باعث لرزش بدن از داخل شوند. البته لرزش بدن در اثر این دارو ها، بسیار کم رخ می دهد. به عبارتی دیگر لرزش بدن از داخل، از عوارض جانبی این دارو ها می باشد.

داروهای مربوط به اختلال دو قطبی، یک دسته از دارو هایی هستند که می توانند باعث لرزش بدن از داخل بشوند. اختلال دو قطبی، یک اختلال شخصیتی است.

دارو های ضد افسردگی، با تأثیر بر دستگاه عصبی مرکزی، ممکن است در دوران اولیه مصرف، سبب لرزش بدن از داخل شوند.

 

الکل

مشروبات الکل

الکل، یکی از مواد بسیار مضر برای بدن است و مصرف آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. الکل می تواند باعث ایجاد اعتیاد شود.

الکل، می تواند در دستگاه گوارش انسان، به سرعت جذب شود. این ماده با تأثیر بر سلول های خاکستری مغز، می تواند فعالیت آنها را مختل کرده و یا آنها را به طور کامل از بین ببرد. بنابرین، اختلالی که در فعالیت دستگاه عصبی مرکزی ایجاد می شود، می تواند باعث بروز لرزش بدن از داخل شود.

دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع است. اعتیاد به الکل ممکن است تغییراتی را در مغز ایجاد کند که دیگر قابل برگشت نباشند. این تغییرات، می توانند در لرزش شدید بدن از داخل، نقش داشته باشند.

تأثیرات الکل بر روی لرزش بدن، حتی پس از ترک آن نیز شدید تر می شود. بنابرین افرادی که در حال ترک الکل هستند، بیشتر دچار این پدیده می شونددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا