• یکشنبه 28 شهریور 1400 :: 08:38

گفته می‌شود مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو به کشور مخالفت کرده و احتمالا آزادسازی واردات خودرو به کشور منتفی است. اولین بار این…

خودرو

گفته می‌شود مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو به کشور مخالفت کرده و احتمالا آزادسازی واردات خودرو به کشور منتفی است.

اولین بار این موضوع با اظهارات میرسلیم، نماینده مجلس مطرح شد و او همچنین گفته بود با توجه به مخالفت مجمع با واردات خودرو، شورای نگهبان نیز مخالفت خواهد کرد.

اما امروز داود دانش جعفری، عضو مجمع تشخیص مصلحت، مخالفت مجمع با واردات خودرو را رد کرده و گفته: اظهارات میرسلیم نظر مجمع نبوده و نظر شخصی ایشان است. البته او اصل مخالفت مجمع با واردات را رد نکرده است.

چون بر اساس طرح مجلس قرار بود واردات خودروهای هیبریدی و برقی از پرداخت عوارض گمرکی و تعرفه واردات معاف شود اما شورای نگهبان و مجمع مخالف حذف تعرفه واردات بود.بعد از اینکه شورای نگهبان با این بخش طرح مخالفت کرد، مجلس آن را حذف کرد و اکنون مشخص نیست مجمع تشخیص با کدام بخش این مصوبه مخالف است.

اختلافی که به گفته دانش جعفری اگر اختلاف حل نشود، تصمیم‌گیری درباره آزادسازی خودرو به مجمع تشخیص سپرده می‌شود و این مجمع باید درباره این مساله تصمیم بگیرد.

اما این اولین باری نیست که موضوع مورد اختلافی برای حل شدن به مجمع تشخیص می‌رود. آخرین بار تصویب لوایح FATF به مجمع تشیخص مصلحت نظام سپرده شد. اگر قرار باشد واردات خودرو هم به سرنوشت لوایح FATF دچار شود، احتمالا باید منتظر بود که مصوبه واردات خودرو به کشور هم مدتی در مجمع بماند.

حالا مشخص نیست که اختلاف و ابهام مجمع تشخیص مصلحت چیست و سرنوشت این طرح چه می‌شود. اما مشخصا طرح آزادسازی واردات خودرو به کشور مخالفان جدی دارد و حتی وزیر صمت هم با آن مخالف است.

این در حالی است که فعالان بازار خودرو می‌گویند اگر واردت آزاد شود، قیمت باعث کاهش قیمت خودروهای خارجی و حتی داخلی می‌شود. برخی از فعالان احتمال کاهش 40-50 درصدی قیمت را می دهند و در صورت مخالفت مجمع این کاهش قیمت منتفی است و حتی احتمال افزایش قیمت خودرهای خارجی هم وجود دارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا