• یکشنبه 04 مهر 1400 :: 03:53

طي اعلاميه اي كه مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد، قيمت بنزين در سال جاري افزايشي نخواهد داشت.

جایگاه سوخت بنزین

طي اعلاميه اي كه مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد، قيمت بنزين در سال جاري افزايشي نخواهد داشت. همچنين مجلس اضافه كرد كه بودجه و سهميه بندي بنزين نيز در سال آينده تغييري نخواهد كرد. در همين حين برخي از نمايندگان مجلس خواستار تغييراتي در سهميه بندي بنزين بودند.بنزين در سبد انرژي كشور به نسبت گاز طبيعي، سهم كمتري را به خود اختصاص داده است اما همچنان از طرف مردم و كارشناسان مهم ترين نوع سوخت موجود در ايران مي باشد. چرا كه علاوه بر استفاده گسترده از آن در ميان مردم، تغييرات نرخ آن نيز توسط بسياري از هموطنان رصد مي شود. اين يكي از نكات مهمي است كه حين تقسيم بودجه ساليانه كشور بر اساس لايحه بودجه، نيز لحاظ مي شود.اگر دولت در سال جاري دچار كمبود بودجه نشود، افزايش قيمتي نيز نخواهيم داشت. با اين حال اخبار هاي زيادي را مبني بر كمبود بودجه دولت در همين امسال مي شنويم.

طبق بودجه و سهميه بندي سال 1400 مبني بر اين که از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ به هر خانوار مشمول دریافت یارانه فاقد خودرو، به ازای هر نفر، قرار بود كه ۱۵ لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه‌ای اختصاص پيدا كند. همچنین به خانوارهای دارای خودرو که تعداد اعضای آن بیشتر از چهار نفر باشد، به ازای هر نفر بیشتر، ۱۵ لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه‌ای تعلق بگيرد. گمانه زني ها راجع به بودجه و سهميه بندي سال آينده حاكي از اين است كه به احتمال بسيار زياد مجلس روند سال گذشته را در پيش خواهد گرفت، چه بسا كه تغييرات كوچكي نيز در بودجه جديد، ممكن است رخ دهد.
همچنین از ابتدای فروردین ۱۴۰۰، سهمیه بنزین خودروهای دوم و بیشتر خانوارهای یک نفره و سهمیه بنزین خودروهای سوم و بیشتر سایر خانوارهای دارای خودرو و سهمیه بنزین خودروهای وارداتی با حجم موتور بیشتر از ۲۰۰۰ سی سی حذف شود.در هر صورت بايد منتظر اسفند ماه امسال، و تغييرات جديد لايحه بودجه به خصوص در زمينه بنزين و سهميه بندي هاي آن، براي سال 1401 باشيم. مطمئنا با اوج گيري بحث هاي برجام و همچنين قيمت سوخت ها در بازار جهاني به زودي شاهد خبر هايي در خصوص قيمت بنزين در سال 1401 خواهيم بود.

https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا