• پنج‌شنبه 08 مهر 1400 :: 12:10

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار میهن گفت: در حال حاضر قیمت جدیدی مصوب نشده است و قیمتی که در بازار فروخته می‌شود ناشی از بی‌نظمی، سردرگمی، دلال‌بازی و شفاف نبودن مسیر توزیع است همین امروز مرغداران تخم‌مرغ را شانه‌ای ۴۰ هزار تومان درب مرغداری عرضه کرده‌اند.

تخم مرغ

 

حمید کاشانی در خصوص وضعیت بازار تخم‌مرغ و افزایش قیمت تخم‌مرغ، گفت: افزایش قیمت تخم‌مرغ یک شبه اتفاق نیفتاده است و این افزایش قیمت به علت تصمیم‌گیری‌هایی بوده که طی یک سال گذشته گرفته نشده است همچنین تعلل در تصمیم‌گیری که طی ۸ ماه پیش رخ‌داده و بی‌توجهی به هشدارهایی که اتحادیه و بخش خصوصی اعلام کردند که اگر رسیدگی نشود و تصمیم‌گیری صورت نگیرد امکان ایجاد مشکل در تولید تخم‌مرغ به وجود می‌آید.

وی افزود: سال گذشته که قیمت مصوب تخم‌مرغ در آذرماه اعلام شد قیمت دقیقی نبود و قرار بر این شد که در اسفند سال گذشته تغییر قیمت را در دستور کار خود قرار دهند ولی دولت دوازدهم این تغییر قیمت را به بعد از عید موکول کرد و بعد از عید نیز به بعد از انتخابات و به دولت بعدی واگذار شد.

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار میهن در ادامه گفت: ۶۰ درصد از مواد اولیه را با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تأمین می‌کنیم این در حالی است که دولت در دو مرحله قیمت مصوب ذرت، سویا و نهادهایی که به مرغداران عرضه می‌شود را افزایش داده است همچنین دیگر اقلام نهاده که ۴۰ درصد با ارز آزاد تأمین می‌شود و برخی اقلام سه برابر برخی دیگر تا نه برابر افزایش قیمت داشته است و این قیمت‌ها را اصلاح نکردند و قیمت دستوری را در دستور کار قراردادند.

کاشانی اظهار کرد: دبیر ستاد تنظیم بازار، معاون وزیر و مدیرکل تنظیم بازار نامه‌ای را ارسال کردند که از چهار ماه گذشته قیمت تخم‌مرغ در حال اصلاح شدن است و به استان‌ها نیز ابلاغ کردند و تأخیری در اعلام قیمت واقعی تخم‌مرغ ایجاد کردند.

وی اذعان کرد: علت دیگر التهابات تخم‌مرغ در بازار این است که یک سال و نیم گذشته گله اجداد با هشت ماه تأخیر وارد کشور شد همچنین سه ماه نخست امسال کیلویی ۸ هزار تومان زیر قیمت واقعی و مصوب تولیدکننده تخم‌مرغ را شانه‌ای ۱۴ الی ۱۷ هزار تومان در درب مرغداری می‌فروختند و از اسفند سال گذشته هشدار دادیم که صادرات باید آزاد و عوارض حذف شود.

 

تخم مرغ

 

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار میهن در ادامه گفت: با توجه به اینکه جوجه ریزی مرتب نبوده قیمت باید مقرون‌به‌صرفه باشد تا کل گله‌های موجود را حفظ کنیم و از تولید این گله در نیمه دوم سال استفاده کنیم که متأسفانه در تصمیم‌گیری تعلل کردند.

کاشانی تاکید کرد: علت دیگر التهابات بازار این است که توصیه کردیم مقداری جوجه باید وارد شود تا کمبود جوجه ریزی را جبران کنیم و زمانی که ارز این واردات تأمین شد گله‌های اجداد به تولید واردشده بود و در شهریورماه دیگر نیاز به واردات جوجه نبود.

وی بیان کرد: علتی که در این چند روز بر روی قیمت تخم‌مرغ تاثیرگذاشته این است که در دو ماه گذشته بی‌نظمی در تأمین نهاده علی‌الخصوص نهاد دولتی مثل ذرت به وجود آمده و ذرت را با مشقت فراوان در بازار آزاد با سه برابر قیمت تهیه می‌کنیم.

کاشانی اظهار کرد: چون پروتئین‌های دیگر ازجمله گوشت قرمز افزایش قیمت داشته است تقاضای مصرف تخم‌مرغ نیز به‌شدت افزایش پیداکرده که در التهابات بازار بی‌تأثیر نبوده است در برخی از استان‌ها شانه تخم‌مرغ از ۴۱ تا ۴۴ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد در تهران نیز منتظر اعلام قیمت جدید برای توزیع در غرفه‌ها و میادین هستیم و هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است قیمت مصوب هنوز قیمت ۱۴ هزار تومان سال گذشته است.

 

تخم مرغ

 

وی اذعان کرد: قیمتی که اعلام کرده‌ایم در دستور کار خود قرار دهند ۱۸ هزار و ۸۵۰ هزار تومان است و این بلاتکلیفی باعث التهاب در بازار می‌شود در حال حاضر قیمت جدیدی مصوب نشده است و قیمتی که در بازار فروخته می‌شود ناشی از بی‌نظمی، سردرگمی، دلال‌بازی و شفاف نبودن مسیر توزیع است همین امروز مرغداران تخم‌مرغ را شانه‌ای ۴۰ هزار تومان درب مرغداری عرضه کرده‌اند.

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار میهن گفت: طی دو الی سه هفته گذشته شانه تخم‌مرغ درب مرغداری ۲ الی سه هزار تومان افزایش قیمت داشته است، ولی انقدر ملموس نبوده که شاهد این رقم‌ها در بازار باشم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا