• شنبه 10 مهر 1400 :: 10:31

نتایج مطالعات نشان می دهد که زنان و شرکت کنندگان چاق پس از نوشیدن نوشابه های رژیمی، احساس گرسنگی بیشتری کرده و میل بیشتری به خوردن غذا داشتند.

نوشابه

محققان دانشکده پزشکی کک USC (Keck School of Medicine of USC) در مطالعات خود دریافتند که نوشابه های رژیمی در واقع باعث می شود مغز بیشتر از نوشیدنی های شیرین معمولی میل به خوردن غذا پیدا کند.

محققان خاطر نشان می کنند که این بزرگترین مطالعه تا به امروز است که بر چگونگی تاثیر شیرین کننده های مصنوعی یا شیرین کننده های غیر مغذی (NNS) بر فعالیت مغز و اشتها تمرکز کرده است. آمارها نشان می دهد بیش از ۴۰ درصد از بزرگسالان ایالات متحده برخی از انواع نوشابه های رژیمی را به عنوان جایگزین بدون کالری نوشابه معمولی می نوشند.

اگرچه برخی از رژیم گیرندگان هنگام نوشیدن نوشابه رژیمی لاغر می شوند، اما محققان می گویند مزایا و معایب شیرین کننده های مصنوعی هنوز مبهم است. دانشمندان همچنین به بحث در مورد میزان تأثیر این مواد بر اشتها، متابولیسم گلوکز و وزن بدن ادامه می دهند.

نتایج مطالعات نشان می دهد که زنان و شرکت کنندگان چاق پس از نوشیدن نوشابه های رژیمی، احساس گرسنگی بیشتری کرده و میل بیشتری به خوردن غذا داشتند. نوشیدن نوشابه های حاوی شیرین کننده های مصنوعی ممکن است مغز این افراد را وادار به صدور فرمان احساس گرسنگی کند ، که به نوبه خود منجر به مصرف بیشتر کالری می شود
دکتر کاتلین پیج ، نویسنده این مطالعه و استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی کک ، در این باره می گوید: در مورد استفاده از شیرین کننده های مصنوعی اختلاف نظر وجود دارد زیرا بسیاری از مردم از آنها برای کاهش وزن استفاده می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف این نوشابه ها ممکن است مفید باشد ، برخی دیگر نیز نشان می دهند که ممکن است در افزایش وزن ، دیابت نوع ۲ و سایر اختلالات متابولیک نقش داشته باشند. مطالعه ما گروه های مختلف جمعیتی را مورد بررسی قرار داد تا برخی از دلایل این نتایج متناقض را مورد بررسی قرار دهد.

پژوهشگران این تیم مطالعاتی تاکید کردند که نوشابه های رژیمی، سیگنال احساس سیری را در مغز کاهش می دهد. محققان طی سه آزمایش به بررسی شرایط ۷۴ فرد داوطلب پرداخته و فعالیت مغزی آنها را هنگام نوشیدن نوشابه های مختلف اندازه گیری کردند

داوطلبان از افراد با وزن طبیعی تا افراد چاق تشکیل شده و به آن ها ۳۰۰ میلی لیتر نوشیدنی حاوی ساکاروز (قند معمولی) ، نوشیدنی رژیمی شیرین شده با سوکرالوز و آب ارائه شد.

پژوهشگران دو ساعت بعد ، با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) فعالیت مغز هر فرد را هنگام مشاهده تصاویر غذاهای پرکالری مانند همبرگر یا پیراشکی بررسی کردند. به طور خاص ، محققان به بررسی تاثیر این تصاویر بر مناطقی از مغز که مسئول اشتها و میل به غذا است، پرداختند.

این گروه همچنین سطح قند خون ، انسولین ، سایر هورمون های متابولیک در خون و میزان غذایی که هر فرد بعد از اسکن مغز مصرف می کرد را اندازه گیری کردند.

نتایج نشان می دهد که زنان و شرکت کنندگان چاق پس از نوشیدن نوشابه های رژیمی، احساس گرسنگی بیشتری کرده و میل بیشتری به خوردن غذا داشتند. نوشیدن نوشابه های حاوی شیرین کننده های مصنوعی ممکن است مغز این افراد را وادار به صدور فرمان احساس گرسنگی کند ، که به نوبه خود منجر به مصرف بیشتر کالری می شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا