• شنبه 10 مهر 1400 :: 10:59

به گفته محققان، باید در نظر داشت که بسیاری از عوامل ایجاد کننده زوال عقل و آلزایمر مانند ژنتیک و سن، قابل کنترل نیستند اما تغذیه کاملا در اختیار ماست و اگر مردم بتوانند رژیم غذایی خود را تغییر دهند، بر شروع بیماری تأثیر خواهد داشت.

سالمند بازنشسته

متاسفانه هنوز هیچ درمان موثری برای آلزایمر وجود ندارد اما گروهی از پژوهشگران دانشگاه دلاویر سرنخ های جدیدی پیدا کردند که نشان می دهد رژیم غذایی می تواند بر پیشرفت بیماری تأثیر بگذارد.

بر این اساس مشخص شد در مغز انسانهای مبتلا به آلزایمر ، تجمع بتا آمیلوئید در طول سالها باعث ایجاد اثرات سمی در سلولها شده که این مشکل متعاقبا منجر به کاهش انرژی ، تکه تکه شدن میتوکندریها و استرس اکسیداتیو می شود.

در این میان نوعی کرم به نام C. elegans وجود دارد که در گروه کرمهای کوچک خاکی قرار داشته و اغلب به دلیل ساختار ساده سلولی برای مطالعه بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

پژوهشگران دریافتند تجمع بتا آمیلوئید در ۳۶ ساعت پس از رسیدن به بزرگسالی در این کرم ها باعث فلجی می شود. آزمایش های بعدی نشان داد تغذیه این موجودات با ویتامین ب ۱۲ باعث کند شدن و حتی معکوس شدن این روند شده و کرم های دارای این ویتامین دارای سطوح انرژی بالاتر و استرس اکسیداتیو کمتری در سلول های خود بودند.

پژوهشگران همچنین دریافتند که این اثر فقط در حضور آنزیم خاصی به نام متیونین مشاهده می شود و البته این درمان تنها در صورت کمبود ویتامین ب ۱۲ در افراد موثر است و استفاده از مکمل ها برای حیوانات سالم هیچ تاثیری ندارد.

به گفته محققان، باید در نظر داشت که بسیاری از عوامل ایجاد کننده زوال عقل و آلزایمر مانند ژنتیک و سن، قابل کنترل نیستند اما تغذیه کاملا در اختیار ماست و اگر مردم بتوانند رژیم غذایی خود را تغییر دهند، بر شروع بیماری تأثیر خواهد داشت.

مغز انسان دارای ساختاری باورنکردنی است و میلیاردها اتصال در آن وجود دارد که به عنوان سیناپس شناخته می شوند. این پیچیدگی مطالعه بیماری هایی را که باعث زوال عقل می شوند ، دشوار می کند. بنابراین استفاده از موجوداتی مانند کرم ها می تواند راهی عالی برای مطالعه بیماری ها برای دانشمندان باشد.

البته در حالی که تحقیقات روی کرم ها می تواند از تلاش های گسترده تری برای شناسایی علل بیماری و درمان های جدید پشتیبانی کند ، آزمایشات بالینی روی افراد تنها راهی است که می توان دریافت آیا روشهای جدید بالقوه علائم افراد را بهبود می بخشد یا خیر؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا