• چهارشنبه 21 مهر 1400 :: 03:13

درمان بلغم سبب ارتقای سیستم ایمنی بدن می شود. در واقع سرد و تر بودن بلغم موجب سردی در بدن می گردد. سردی موجود در بدن مانع چربی سوزی و کاهش وزن می شود. بدین ترتیب افراد دارای غلبه ی بلغم به موجب متابولیسم کاهشی به ندرت لاغر می شوند.

گلودرد و سرفه

چهار خلط با عناوین بلغم، سودا، صفرا و دم در خون بدن انسان ها در حد اعتدال وجود دارد. بلغم یکی از خلط های چهار گانه یا اخلاط اربعه به شمار می رود که به صورت مایع یا آب در معده تولید می شود سپس به صورت سرد و تر در تمام سطح بدن به همراه جریان خون، گسترش پیدا می کند.

در واقع، غلبه ی بلغم حاکی از افزایش میزان بلغم در جریان خون بدن دارد که در طی حرکت گلبول های سفید شکل می گیرد و در رگ های لنفی در گردش است.

بیماری های موجود در بدن از آمیختگی تعادل اخلاط چهارگانه نشأت می گیرند. در واقع افزایش یا حتی کاهش عناصر چهار گانه بدن سبب بروز بیماری های جسمانی و روحی می گردد.

با افزایش بلغم در بدن میزان رطوبت و سردی نیز افزایش پیدا می کند. خلط سنگین بلغم، به ته نشینی در بدن تمایل دارد. بدین جهت افراد بلغمی مزاج اندامی گلابی شکل دارند. حتی در مواردی نیز با وجود برخورداری از اندام ایده آل دارای شکم و پهلو هستند.

عوامل مختلفی نظیر کهولت سن و فصل زمستان سبب افزایش خلط بلغم در بدن می شوند.

علاوه بر این، اضافه وزن، تغذیه ی نامناسب و پیروی از غذاهایی با طبع سرد و تر اعم از ماهی، ترشی، ماست، بادمجان و… مسبب تشکیل بلغم در بدن به شمار می رود.

از سری نشانه های غلبه ی بلغم در بدن می توان به ضعف در گوارش، افسردگی، ریزش موی سر، دردهای مفصلی، زود انزالی، ضعف در امیال جنسی، کیست تخمدان، سقط جنین، لکنت زبان، بدبینی، سنگ کلیه و سردردهای سینوزیتی اشاره کرد.

درمان بلغم سبب ارتقای سیستم ایمنی بدن می شود. در واقع سرد و تر بودن بلغم موجب سردی در بدن می گردد. سردی موجود در بدن مانع چربی سوزی و کاهش وزن می شود. بدین ترتیب افراد دارای غلبه ی بلغم به موجب متابولیسم کاهشی به ندرت لاغر می شوند.

درمان بلغم در بدن

دوش حمام

مؤثر ترین راه در راستای درمان بلغم، جلوگیری از افزایش خلط بلغم در بدن است. یکی از نکات ضروری در خصوص درمان و پیشگیری از خلط بلغم، تعدیل در ساعات شبانه روزی خواب است. در واقع میزان مطلوب خوابیدن در یک 24 ساعت، به مدت 8 ساعت است.

علاوه بر این، خوابیدن در طی روز به ویژه یک ساعت قبل از غروب آفتاب سبب افزایش بلغم در بدن می گردد. اکثر افرادی که عادت به خوابیدن های طولانی مدت در طول روز دارند به مرور زمان دچار التهابات سینوسی، سنگینی سر و کند شدن رفتار های مغزی می شوند.

درمانگران طب سنتی بر این باور هستند که در راستای درمان بلغم پرهیزات غذایی به ویژه عدم مصرف غذاهای دارای طبع سرد در صبح و شب به شدت تأثیر گذار است.

در واقع بی توجهی به زمان و برنامه ی غذایی مناسب منطبق بر فصول مختلف سال موجب سردی دستگاه گوارش و در نهایت ایجاد خلط در بدن می شود.

ساده ترین نوع غلبه ی بلغم در بدن با خستگی، سستی و بی حالی بروز پیدا می کند. در مقابل پیچیده ترین نوع غلبه ی بلغم نیز به صورت روماتیسم بدن را درگیر می سازد.

از سری رفتار های مناسب در خصوص جلوگیری و کاهش بلغم در بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دوش آب گرم

• قرارگیری در معرض آفتاب

• بهره گیری متعادل از ادویه ی تند

• افزایش تعداد دفعات جماع یا رابطه ی جنسی

• ورزش روزانه

• ترکیب ادویه جات گرم در برنج اعم از زعفران، دارچین، هل و زیره

پرهیزات غذایی در خصوص رفع بلغم

میوه کیوی

بلغم در دو نوع طبیعی و غیر طبیعی وجود دارد. بلغم طبیعی نوعی خون خام و نا پخته است که پتانسیل تبدیل به خون را دارد. بلغم غیر طبیعی نیز نسبت به بلغم طبیعی، گرم تر و رقیق تر است.

با این وجود معده ی افراد بلغمی نسبت به افراد دارای اخلاط معتدل به سختی روند هضم غذا را تکمیل می کند.

در پرهیزات غذایی افراد بلغمی مصرف غذاهایی با طبع سرد ممنوعیت دارد. همچنین میوه های دارای طبع سرد اعم از کیوی، لیمو شیرین، نارنگی، گرمک، خیار پوست کنده و میوه های نارس منع مصرف دارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا