• پنج‌شنبه 29 مهر 1400 :: 12:13

داروی دی هیدرو ارگوتامین برای میگرن‌هایی که فقط یک طرف سر (میگرن همی پلژیک) یا ناحیه پایه سر و گردن (میگرن بازیلار) را تحت تأثیر قرار می‌دهند یا برای جلوگیری از بروز میگرن توصیه نمی‌شود. دی هیدرو ارگوتامین یک داروی ارگوت است که به باریک شدن رگ‌های خونی در سر کمک می کند و از این طریق اثرات متضاد این سردردها را کاهش می‌دهد.

آزمایشگاه دارو

اشکال دارویی
ویال تزریقی

اطلاعات دارویی دی هیدرو ارگوتامین

تصور می‌شود که فعالیت یکسری مواد شیمیایی در مغز زیاد می‌شود و در نتیجه سیگنال‌های اشتباهی به قسمت‌هایی از مغز فرستاده می‌شود که مسبب علائم میگرن هستند. همچنین روشن نیست که چرا این تغییرات شیمیایی در مردم مبتلا به میگرن ایجاد می‌شود. بسیاری از حملات میگرن بدون هیچ دلیل روشنی رخ می‌دهد، اما در برخی از افراد ممکن است عواملی مانند نوشیدنی و یا غذاهای خاص باعث ایجاد حمله شود. دی هیدروگروتامین برای جلوگیری از سردردهای شدیدی مانند میگرن، سردردهای خوشه‌ای و سردردهای عود کننده استفاده می‌شود.
داروی دی هیدرو ارگوتامین برای میگرن‌هایی که فقط یک طرف سر (میگرن همی پلژیک) یا ناحیه پایه سر و گردن (میگرن بازیلار) را تحت تأثیر قرار می‌دهند یا برای جلوگیری از بروز میگرن توصیه نمی‌شود. دی هیدرو ارگوتامین یک داروی ارگوت است که به باریک شدن رگ‌های خونی در سر کمک می کند و از این طریق اثرات متضاد این سردردها را کاهش می‌دهد.

مقدار و روش درست مصرف دی هیدرو ارگوتامین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Dihydroergotamine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک متخصص مغز و اعصاب به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
به محض احساس درد میگرن و شروع سردرد، این دارو باید برای شما تجویز شود، این دارو برای استفاده طولانی مدت نیست.
داروی دی هیدرو ارگوتامین به صورت وریدی، عضلانی یا زیر پوستی تزریق می‌شود.
اگر بعد از دریافت اولین دوز از داروی دی هیدرو ارگوتامین سردرد شما مجددا عود کرد یا اصلا درد شما تسکین نیافت، ممکن است نیاز باشد دوز دارو را ۱ ساعت پس از اولین دوز تکرار کنید، اما تنها در صورت دستور پزشک خود این کار را انجام دهید.
اگر این دارو به صورت عضلانی یا زیر پوستی برای شما تجویز شود، در صورت لزوم ممکن است یک ساعت بعد، دوز دوم دارو برای شما تجویز شود. بیش از ۳ میلی لیتر در ۲۴ ساعت یا بیش از ۶ میلی لیتر در هفته از این دارو را استفاده نکنید.
اگر این دارو به صورت وریدی برای شما تجویز شد، بیش از ۲ میلی لیتر در ۲۴ ساعت یا ۶ میلی لیتر در هفته استفاده نکنید.
اگر بیش از ۱۰ روز در ماه از داروهای میگرنی استفاده می‌کنید، ممکن است این داروها سردردهای شما را بدتر کنند؛ بیشتر از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است، استفاده نکنید. در صورت نیاز به استفاده بیشتر از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر داروی دی هیدرو ارگوتامین برای شما مؤثر نیست، یا سردرد شما را بدتر می‌کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد منع مصرف داروی دی هیدرو ارگوتامین

به تاریخ انقضای داروی دی هیدرو ارگوتامین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز Dihydroergotamine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی دی هیدرو ارگوتامین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف دی هیدرو ارگوتامین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.
تاثیر مصرف Dihydroergotamine بر رانندگی
داروی دی هیدرو ارگوتامین باعث خواب آلودگی می‌شود، تا رفع این علائم، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.
تداخل دارویی دی هیدرو ارگوتامین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با داروی دی هیدرو ارگوتامین مسیلات تداخل داشته باشند عبارتند از: برونکودیلاتیلاتورها و مواد ضد احتقان (مانند اپی نفرین ، پزودوافدرین ، متیل فنیدات ، آمفتامین).
اگر داروهای میگرنی “تریپتان ها” (مثلاً سوماتریپتان، ریزاتریپتان) نیز مصرف می‎کنید، برای کاهش خطر عوارض جانبی جدی، لازم است دوز “تریپتان” را از دوز مصرفی خود جدا کنید. از پزشک خود بپرسید چه مدت باید بین دوزهای مصرفی این داروها فاصله بیندازید.
برخی داروها (خصوصاً محصولات سرماخوردگی ، سرماخوردگی یا سایر داروهای میگرنی) دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند ضربان قلب یا فشار خون شما را بالا ببرد. به داروساز خود بگویید که از چه داروهایی استفاده می‌کنید و سؤال کنید که چگونه با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.
هشدار درباره مصرف Dihydroergotamine
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دی هیدرو ارگوتامین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
در صورتی که مشکل قلبی یا عروقی دارید.
اگر فشار خون شما بالا است.
اگر کلسترول خون شما بالا است.
اگر به مشکلات گوارشی مبتلا هستید.
اگر سابقه سکته دارید.
اگر بیماری دیابت دارید.
در صورتی که سایقه مصرف مواد مخدر دارید.
در صورتی که سابقه جراحی عروق دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف داروی دی هیدرو ارگوتامین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

سرگیجه
خواب آلودگی
سردرد
حالت تهوع
استفراغ
اسهال
گرگرفتگی یا افزایش عرق کردن
ضربان قلب آهسته/ سریع / نامنظم ، تپش قلب، درد و سردی در انگشتان دست و پا، از بین رفتن احساس در انگشتان دست و پا،کبودی انگشتان دست و پا، درد عضلانی، ضعف در بازوها یا پاها ، درد شدید معده، درد کمر ، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر میزان ادرار): اگر این علائم را داشتید به پزشک اطلاع دهید.

نکته مهم: داروی Dihydroergotamine ، ممکن است عوارض ناخواسته جدی ایجاد کند. اگر چه این عوارض به ندرت رخ می‌دهد، اما اگر علائم زیر را داشتید، فوراً به پزشک مراجعه نمایید:

تنگی نفس
درد قفسه سینه
گیجی
لکنت زبان
ضعف در یک طرف بدن
مشکلات بینایی
راش پوستی و علائم آلرژیک

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از Dihydroergotamine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Dihydroergotamine ( مسمومیت با دی هیدرو ارگوتامین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند سرگیجه و خواب آلودگی شدید، از دست دادن احساس در انگشتان دست و پا، ضربان قلب سریع یا ضعیف، تشنج، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

هشدار درباره مصرف Dihydroergotamine

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا