• دوشنبه 03 آبان 1400 :: 10:24

مواد مصرف و خاصیت نعناع Mentha Piperita

نعناع

موارد مصرف نعناع

نام علمی گیاه: Mentha piperata , Mentha piperat , Mentha glabrata

نام انگلیسی : pepermint یا Mentha

نام فارسی: نعناء یا تعناع

اثرات درمانی : نعناع فلفلی از زمان های قدیم به عنوان یک گیاه معطر و اشتها آور به کار می رفته است.از خواص دارویی نعناع می توان به خاصیت ضد اسپاسم،پیشگیری کننده از تهوع، ضد نفخ و خنک کنندگی آن اشاره کرد (4).اسانس این گیاه دارای ماده ای به نام منتول است که ایجاد احساس خنکی در دهان می کند و از این رو به عنوان طعم دهنده و معطر کننده در داروها، خمیردندان ها و شکلات ها استفاده می شود.همچنین از این گیاه در درمان التهاب های مخاط دهان و گلو، پایین آورنده ی فشار خون و چربی، ضد تصلب شرایین، ضد نفخ، مؤثر در درمان زخم معده و اثنی عشر، گاستریت، اسپاسم دستگاه گوارش، ضد قارچ و برای رفع خارش و سوزش حاصل از گزیدگی ها و سوختگی استفاده می شود (7-5).دم کرده ی برگ نعناع فلفلی دارای اثر آرامبخش و مسکن ضعیف بوده و ضماد آن در کاهش خارش جلدی مؤثر است (8).

مکانیسم اثر نعناء

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

گیاه نعناع فلفلی به دلیل دارا بودن ترکیبات منتول،منتون، ترکیبات فنولی و فلاونوئیدی و همچنین اکسید کننده هایی مثل پیپر یتنون اکسید و ترپن ها فعالیت مهاری در برابر باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها دارد (9،10).

مطالعات بسیاری در زمینه ی فعالیت ضد قارچی اسانس نعناع فلفلی به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از منتول،تیمول و کارواکرول در محیط آزمایشگاهی انجام گرفته است و بر همین اساس نشان داده شده است که این ترکیبات مهمترین اجزای مؤثر در فعالیت ضد قارچی و ضد میکروبی نعناع فلفلی هستند (11،12).

تیمول به عنوان ترکیب طبیعی ضد باکتریایی قوی، به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد ضد باکتریایی به کار برده می شود و نشان داده شده است که تیمول در برابر قارچ ها و مخمرهای بیماری زای آسپرژیلوس و کاندیداآلبیکنس اثرات مهار کنندگی بالایی دارد (13).

اسانس نعناع فلفلی قادر است از طریق جلوگیری از تغییر شکل در دیواره ی مخمر کاندیدا آلبیکنس مانع از ایجاد شکل پاتوژن و در نهایت باعث مهار عفونت می گردد (10).همچنین در تحقیقات دیگر مشخص شده است که عصاره ی متانولی نعناع فلفلی فعالیت ضد قارچی بسیار خوبی در برابر سویه های ساکارومیسزسرویزیه و پنیسیلیوم توتاتوم دارد (14).

نتایج تحقیقات نشان می دهد که استفاده ی موضعی از پماد حاوی اسانس برگ نعناع فلفلی، به خصوص در دوز بالا موجب کاهش طول دوره ی التهاب و شروع مرحله ی دوم روند التیام زخم عفونی می شود (15).همچنین مشخص شده است که اسانس نعناع فلفلی از طریق کاهش اسپاسم عضلات صاف گوارش منجر به کاهش درد در ناحیه شکم می شود (16،17).و گزارش شده است که اسانس این گیاه منجر به کاهش درد پس از سزارین می شود (18).

در تحقیقات ثابت شده است که عصاره ی آبی و اتانولی نعناع فلفلی سبب بهبود تورم و التهاب می شود.منتول موجود در این گیاه روی رسپتورهای Kappa-Opioid اثر می گذارد و منتول موجود در عصاره ی آبی و الکلی نعناع روی رسپتورها اثر نموده و بدین طریق جریان و انتقال سیگنال درد را مهار و بلوک می کند و منجر به کاهش درد می شود (19).همچنین پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که روغن نعناع فلفلی اثر ضد باکتریایی قوی داشته که می توان اثر آن را با اثر آنتی بیوتیک جنتامایسین برابر دانست (20).

در تحقیقی دیگر کاربرد عصاره ی الکلی نعناع بر 66 نفر با سابقه ی Herpes انجام گرفت و مشخص شد که استفاده از عصاره ی الکلی نعناع فلفلی سبب مقاومت بیشتر نسبت به این بیماری شده است و نیز دوره ی التیام را در بیماران کوتاه تر کرده است (21).

فارماکوکینتیک نعناء

ترکیبات اصلی و دارویی این گیاه : اسانس نعناع فلفلی شامل تیمول، کارواکرول، منتول، 1و 8 سینئول، آلفاپینن، بتاپینن، لینالول و لیمونن می باشد.بیشترین و مهمترین ماده مؤثره در نعناع فلفلی منتول می باشد که حدود 70-3 درصد روغن فرار نعناع را تشکیل می دهد.و این میزان بسته به نوع و شرایط محیطی نعناع متغییر است. همچنین این گیاه حاوی فلاونوئیدها، ترپن ها، رزین و ترکیبات تاننی می باشد (3-1).

هشدار ها نعناء

احتیاط مصرف در این گیاه :

عوارض آلرژیک استفاده از نعناع فلفلی بسیار نادر بوده و یا در صورت بروز حساسیت بسیار خفیف خواهد بود.مصرف خوراکی این گیاه برای افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند توصیه نمی شود.زنان باردار و کودکان زیر 2 سال مجاز به استفاده از اسانس و ترکیبات این گیاه نمی باشند.استفاده از روغن نعناع فلفلی به صورت مستقیم بر روی پوست سبب بروز حساسیت و التهاب پوست می شود.استفاده بیش از حد از اسانس این گیاه به خصوص در دوز بالا سمی بوده و موجب بالا رفتن فشار خون، تهوع و درد معده می شود (2،8).دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا