• پنج‌شنبه 06 آبان 1400 :: 10:06

گروهی باور دارند که فیبر نمی تواند تاثیری در یبوست داشته باشد در صورتی که این موضوع غلط است. فیبر موجود در مواد غذایی می تواند در روده بزرگ مانع از جذب بیش از اندازه آب مواد دفعی شده و در نتیجه باعث پیشگیری از یبوست شود.

گوارش معده

روده بزرگ خود دارای بخشی به نام راست روده است که به مقعد منتهی می شود. روده انسان در مجموع بیش از هفت متر طول دارد که برای جا شدن در شکم به صورت مارپیچ در داخل شکم قرار گرفته است.

در مورد روده و بیماری های گوارشی مربوط به آن باورهای غلط زیادی شایع است که ما چند مورد از آنها را اصلاح می کنیم:

صحیح:افزایش سن باعث یبوست نمی شود

یبوست

در سنین بالا تحرک افراد کاهش می یابد، میزان و نوع تغذیه تغییر می کند. نوشیدن آب کم می شود و همه این عوامل باعث می شوند تا باقیمانده غذا در روده بزرگ به مدت طولانی تری باقی بماند و خشک تر از معمول شود و همین موجب یبوست در افراد مسن می شود.

علاوه بر این داروهای مصرفی که برای سایر بیماری ها خورده می شود نیز می تواند به تشدید یبوست کمک کند.
در صورتی که افراد مسن تحرک کافی داشته و تغذیه مناسبی داشته باشند می توانند از مشکلات یبوست در امان باشند.

صحیح: آدامس سالها در روده ها نمی ماند

آدامس

آدامس در صورت خورده شدن سهوی، مانند سایر غذاها وارد معده می شود و چون اسید و آنزیم های معده نمی توانند آن را تجزیه کنند به همان صورت وارد روده شده و به همراه سایر مواد غذایی در طول روده حرکت می کند و در آخر هم مانند مواد هضم نشده دیگر، از روده دفع می گردد.
استرس باعث بیماری های التهابی در روده نمی شود.

بسیاری تصور می کنند که استرس می تواند موجب ایجاد التهاب روده شود. این باور در بررسی های علمی مورد تایید قرار نگرفته است. شاید علت این تصور غلط، تشدید التهاب روده در اثر استرس باشد. البته ارتباط التهاب روده با وراثت مورد تایید قرار گرفته است.

صحیح: فیبر در تنظیم فعالیت روده موثر است

یبوست شکم

گروهی باور دارند که فیبر نمی تواند تاثیری در یبوست داشته باشد در صورتی که این موضوع غلط است. فیبر موجود در مواد غذایی می تواند در روده بزرگ مانع از جذب بیش از اندازه آب مواد دفعی شده و در نتیجه باعث پیشگیری از یبوست شود. همچنین فیبر می تواند مانع از دفع آب از روده بزرگ شده و در جلوگیری از اسهال هم موثر باشد. پس در غذای خود میزان لازم از مواد غذایی دارای فیبر، مصرف کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا