• پنج‌شنبه 06 آبان 1400 :: 12:18

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اردبیل از استقرار ۲۲ پایگاه راهداری زمستانی و ۲۵۶ راهدار در استان برای زمستان پیش‌رو خبر داد.

برف روبی زمستان

 

کلیم‌اله وثوقی با اشاره به اقدامات زمستانی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل اظهار کرد: از آنجایی‌که اردبیل استانی سردسیر از نظر شدت سرما و زمستان طولانی است، به تعداد بیشتری پایگاه راهداری زمستانی نسبت به دیگر استان‌ها نیاز دارد.

وی با یادآوری اینکه مهر ماه اولین بارش برف زمستانی کشور در محور گردنه الماس را تجربه کردیم، افزود: چهارم آبان نیز با تشدید سرما شاهد نشست برف در برخی از گردنه‌ها بودیم؛ بنابراین در مرحله اول تعدادی از راهداران در گردنه‌ها مستقر شده‌اند، اما استقرار اصلی و کامل نیروها از اواخر آبان در پایگاه‌ها آغاز خواهد شد.

وی همچنین به استقرار ۲۵۶ راهدار استان در زمستان امسال اشاره کرد و درباره تجهیزات در اختیار بیان کرد: امسال ۱۸۲ دستگاه ماشین‌آلات زمستانی در پایگاه‌ها به‌کار گرفته‌ شده که البته تعداد آنها به‌مرور با اجاره ماشین‌آلات مورد نیاز در طول فصل به بیش از ۲۲۰ دستگاه افزایش خواهد یافت.

وثوقی از شروع عملیات آماده‌سازی ماشین‌آلات برای استقرار در نقاط دارای اولویت یک خبر داد و تاکید کرد: بقیه ماشین‌آلات نیز در طول ماه جاری در محل‌های ویژه خود مستقر خواهند شد.

وی وجود گردنه‌های استان از چالش‌های زمستانی راهداری دانست و گفت: در استان اردبیل چالش درباره حجم بارندگی‌ها نداریم بلکه مشکل اصلی ما بیشتر در بحث کولاک و نداشتن دید رانندگان در گردنه‌ها و نقاط کولاک‌گیر است؛ به‌گونه‌ای که گاهی راهداران تا یک هفته به‌صورت شبانه‌روز برای بازسازی مسیر تلاش می‌کنند.

 

برف زمستان

 

متوسط عمر ماشین‌آلات سنگین راهداری اردبیل ۲۵ سال است

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اردبیل همچنین درباره عمر ناوگان استان نیز تصریح کرد: مجموع عمر ناوگان سنگین و نیمه‌سنگین اداره کل راهداری اردبیل زیاد است؛ به‌گونه‌ای که میانگین عمر ناوگان سنگین شامل بولدوزر، لودر و گریدل ۲۵ و ناوگان نیمه‌سنگین همچون کامیون‌ها ۲۳ سال برآورد می‌شود.

وی با بیان اینکه تجهیزات و ماشین‌آلات از ابزارهای مهم و اساسی در بحث نگهداری زمستانی به‌شمار می‌روند، تاکید کرد:‌ تا زمانی که ماشین‌آلات و تجهیزات راهداری خوبی نداشته باشیم، نمی‌توانیم خدمات قابل قبولی به‌ویژه در راهداری زمستانی ارائه بدهیم؛ بنابراین حساسیت خاصی در بحث نوسازی ماشین‌آلات داریم.

وثوقی در تکمیل توضیح خود اضافه کرد:‌ در بحث نوسازی ماشین‌آلات امسال ما پنج دستگاه ماشین سنگین جدید با رقم حدودی ۱۶ میلیارد تومان خریداری و به ناوگان خود اضافه کردیم؛ در کنار آن اورهال و تعمیر و بازسازی ماشین‌آلات را انجام می‌دهیم.

تامین ۳۰ هزار تن شن،‌ ماسه و نمک برای زمستان پیش‌رو

وثوقی درباره مواد مصرفی مورد نیاز برای راهداری زمستانی نیز تصریح کرد: حدود ۳۰ هزار تن شن، ماسه و نمک را برای مصرف زمستانی فراهم کرده‌ایم.

وی با یادآوری اینکه اداره کل راهداری استان در راهداری زمستانی، نیاز بیشتری به داشتن اطلاعات از وضعیت محورها دارد، ادامه داد: در کنار استفاده از اطلاعات پیش‌بینی هواشناسی، سایت‌ها، تلفن گویای ۱۴۱ و داشتن ارتباط نزدیک با مرکز مدیریت راه‌ها، اداره کل هواشناسی همیشه تغییرات جوی را برای اداره کل راهداری ارسال می‌کند.

 

برف

 

وی وجود سیستم‌های هوشمند و نرم‌افزارهای هواشناسی جاده‌ای را از نیازهای راهداری دانست و گفت: اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اردبیل از سیستم هوشمند مستقیم برخوردار نیست و فقط از اطلاعات دو سیستم موجود سازمان هواشناسی در گردنه‌ها استفاده می‌کند.

تجهیز جاده‌‌های استان به ۴۲ دوربین نظارت تصویری

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اردبیل بیان کرد: اداره کل راهداری استان مجهز به ۴۲ دوربین‌ نظارت تصویری در سطح استان برای مدیریت راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، دستگاه‌های ترددشمار و ثبت تخلفات و سرعت، تابلوهای سیار اطلاع‌رسانی وضعیت محورها است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا