• سه‌شنبه 11 آبان 1400 :: 12:57

شربت تئوکال جی که نام دیگر آن تئوفیلین است، برای پیشگیری یا تسکین علائم آسم نایژه ای و گرفتگی یا اسپاسم برگشت پذیر نایژه همراه با برونشیت مزمن و آمفیزم ریوی به کار می رود.

داروخانه

آسم از جمله بیماری های تنفسی است که با علائمی مثل سرفه و تنگی نفس همراه است. این مشکل در اثر تنگی مجاری تنفسی رخ داده و متاسفانه درمانی برای آن وجود ندارد. گرد و غبار موجود در هوا، عوامل ژنتیکی، عفونت های دستگاه تنفسی، استرس زیاد و فعالیت های ورزشی خاص از جمله دلایل ابتلا به آسم است. شربت تئوکال جی یا تئوفیلین جی از داروهای تسکین دهنده آسم است که جهت درمان مشکلات تنفسی مانند خس خس سینه، تنگی نفس و برونشیت و آمفیزم و … استفاده می شود.

موارد مصرف داروی تئوکال جی

گلودرد و سرفه

شربت تئوکال جی که نام دیگر آن تئوفیلین است، برای پیشگیری یا تسکین علائم آسم نایژه ای و گرفتگی یا اسپاسم برگشت پذیر نایژه همراه با برونشیت مزمن و آمفیزم ریوی به کار می رود. عملکرد این دارو به شکلی است که با افزایش Camp داخل سلولی، مستقیما باعث شل شدگی عضلات صاف مجاری تنفسی و عروق ریوی شده و باعث کاهش اسپاسم نایژه و افزایش سرعت جریان هوا می شود.

مقدار مصرف شربت تئوکال جی

میزان دقیق مصرف این دارو، به شرایط بیمار و میزان ضعف و شدت بیماری بستگی دارد. به همین دلیل میزان مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین شود. این شربت را حتما باید با معده خالی و یک لیوان آب مصرف کرد. در صورتی که تحریک گوارشی رخ داد، این دارو را همراه با غذا یا بلافاصله پس از غذا مصرف کنید.

عوارض جانبی مصرف تئوکال جی (تئوفیلین جی)

قلب

ممکن است تپش قلب، تاکیکاردی، حالت تهوع، اختلالات دستگاه گوارش، سردرد، بی خوابی، آریتمی و تشنج رخ دهد. در صورتیکه هر یک از این علائم را تجربه می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

توصیه ها در هنگام مصرف تئوکال جی

سیگار

قبل از مصرف این دارو، بهتر است که یک آزمایش خون انجام داده و نتایج را با پزشک در میان بگذارید.

در طی درمان با این دارو، از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
این دارو ممکن است با برخی از داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید، تعاملات دارویی داشته باشد. بهتر است تا فهرستی از داروهای مصرفی خود تهیه کرده و با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید.
در صورت بروز واکنش آلرژی زا به تئوکال جی، از مصرف این دارو اجتناب کنید.
بهتر است که یک ساعت قبل از مصرف این دارو، غذاهای حاوی چربی مصرف نکنید.

آیا شربت تئوفیلین جی خواب آور است؟

خواب

این دارو ممکن است باعث عدم هوشیاری تان شود، بنابراین در هنگام مصرف این دارو از کار با ماشین آلات سنگین خودداری کرده و رانندگی نکنید.

اگر به هر یک از مشکلات زیر دچار هستید، پیش از مصرف این دارو حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

مشکلات قلبی یا کبدی
پرکاری تیروئید
زخم معده

در صورتیکه تصمیم به بارداری گرفته اید و یا در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارید

منبع : https://etebarenovin.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *