• سه‌شنبه 11 آبان 1400 :: 11:06

موارد استفاده و خاصیت گیاه داروییگزنهburning nettle

گیاهان دارویی

گزنهburning nettle

موارد مصرف گزنه

نام علمی گیاه: Urtica urens
نام های انگلیسی گیاه عبارتند از: annual nettle، dwarf nettle، small nettle، dog nettle، burning nettle
اثرات درمانی: بخش های مختلف این گیاه شامل ریشه، ساقه، برگ ها و گل ها مصرف درمانی دارد. در طب سنتی از گیاه گزنه به عنوان ضد آماس استفاده می شود. همچنین از برگ های خشک و تازه این گیاه به عنوان درمان بیماری های آرتروز و بیماری های عفونی مجاری ادراری استفاده می شود. این گیاه برای رفع شکم درد، سرماخوردگی و سرفه و تورم پروستات نیز مفید است. گیاه گزنه به عنوان آنتی اکسیدان، و دارای اثر ضد التهابی، کاهش دهنده چربی خون و کاهش دهنده قند خون است. برگ گزنه در درمان ریزش مو، اگزما، نقرس، کهیر، روماتیسم و ریشه آن برای درمان هیپرتروفی خوش خیم پروستات استفاده می شود (7-4).

مکانیسم اثر گزنه

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر : تحقیقات ثابت کرده است که عصاره هیدروالکلی گزنه سبب کاهش قند خون ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله بیماران دیابتی می شود. ترکیب لیکوپن موجود در این گیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی است و دیده شده است که آسیب لوله ای ناشی از درمان با جنتامایسین را کاهش می دهد و با به دام اندازی رادیکال های آزاد در جلوگیری از نکروز سلول های لوله ای و کاهش فعالیت آنزیم های سیستم آنتی اکسیدانی مؤثر است. تحقیقات نشان داده است که عصاره گزنه می تواند فعالیت آنزیم های سیستم دفاع آنتی اکسیدانی از جمله کاتالاز، سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز را در کبد، کلیه و ریه افزایش دهد. ثابت شده است که عصاره ریشه گزنه باعث کاهش تکثیر سلول های سرطانی پروستات می شود. همچنین مشخص شده است که گزنه با مهار آنزیم 5- آلفا ردوکتاز می تواند به عنوان یک داروی مؤثر در درمان هیپرپلازی پروستات استفاده شود. عصاره این گیاه نیز موجب کاهش وابسته به غلظت آنزیم های 5- آلفاردوکتاز و آروماتاز می شود (11-9).

فارماکوکینتیک گزنه

مطالعات در خصوص فارماکوکنتیک گزنه کافی نیست

عوارض جانبی گزنه

گیاه گزنه به دلیل وجود ترکیبات محرک در افراد ایجاد آلرژی می کند و استفاده موضعی یا خوراکی تازه این گیاه باعث التهاب، تاول و درماتیت می شود، که میزان این آسیب زدگی در کودکان بیشتر است. بنابراین استفاده مستقیم این گیاه بر روی پوست و یا مصرف خوراکی آن در مقدار زیاد مجاز نمی باشد و باید با احتیاط مصرف شود.

تداخلات دارویی گزنه

مصرف همزمان این گیاه با داروهای ضد التهاب باعث کاهش اثر دارو می شود. همچنین مصرف عصاره برگ گیاه گزنه، اثر ضد التهابی دیکلوفناک را بالا می برد.

هشدار ها گزنه

استفاده از گیاه گزنه به دلیل اثرات قاعده آور و سقط آور که به دلیل وجود ترکیبات سروتونینی می باشد و محرک رحم است در دوران بارداری منع مصرف دارد. استفاده از گزنه در افراد با آلرژی شدید به خصوص در طی شوک آنافیلاکسی منع مصرف دارد. مصرف مقادیر زیاد این گیاه با داروهای کاهنده قند خون، افزایش دهنده قند خون و ضد دیابت ها و داروهای خواب آور سبب ایجاد تداخل می شود

منبع : سایت دارویاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *