• پنج‌شنبه 13 آبان 1400 :: 11:59

ادرار تیره نشان دهنده سطح هیدراتاسیون شما است و می تواند نشانه ای از این باشد که نیاز به مصرف آب بیشتری دارید.

یبوست

ادرار اغلب رنگی مایل به زرد روشن دارد، بنابراین وقتی که تیره بشود می تواند به نظر نگران کننده باشد. اول از همه، ادرار تیره نشان دهنده سطح هیدراتاسیون شما است و می تواند نشانه ای از این باشد که نیاز به مصرف آب بیشتری دارید. معمولاً هر چه ادرار تیره تر باشد، غلیظ تر است. علاوه بر کم آبی، چندین دلیل دیگر نیز برای تیرگی ادرار وجود دارد که از نظر شدت آن متفاوت است.

علت ادرار تیره و سیاه رنگ

آب

کم خونی: علل مختلفی برای کم خونی وجود دارد. کم خونی همولیتیک ناشی از تجزیه گلبول های قرمز است. این مسئله می تواند باعث شود ادرار به رنگ قرمز یا تیره درآید و اثری از خون نیز در نمونه ادرار وجود داشته باشد.

بیماری کبدی: اگر ادرار شما تیره است و پوست یا چشم ها زرد رنگ به نظر می رسند، ممکن است شما دچار زردی شده باشید که از علائم بیماری کبدی است. ادرار تیره همچنین می تواند نشانه بیماری التهاب کبد باشد. بیماری کبد الکلی نیز می تواند باعث ادرار تیره شود.

زردی: یرقان یا زردی به زرد شدن پوست یا چشم ها گفته می شود. این بیماری از نشانه های مشکلات کبدی است. اگر ادرار شما تیره باشد و پوست یا چشم ها به رنگ زرد دیده شود، که می تواند نشانه ای از زردی باشد.

کمبود آب بدن: هنگامی که بدن شما به خوبی آبرسانی می شود، ادرار به رنگ زرد روشن یا حتی بی رنگ است. هر چه کمبود آب بدن بیشتر باشد، ادرار تیره تر خواهد بود. چنانچه احساس سرگیجه یا حتی ضعف می کنید، اینها از نشانه های کمبود آب بدن است. به اندازه کافی آب بنوشید تا از مشکلات ناشی از کمبود آب در بدن جلوگیری کنید.

غذا: بعضی از غذاهایی که می خوریم می تواند رنگ ادرار ما را تغییر دهد. این موارد می تواند شامل آلوئه ورا، لوبیا فووا، ریواس و سوربیتول (الکل بی بو) باشد. به علاوه رنگ های خوراکی مانند آنتوسیانین ها و کورکومین ها در مواد غذایی نیز می تواند منجر به تیرگی ادرار شود.

علل دارویی: برخی از مواد شیمیایی موجود در داروهای متداول می تواند در تیرگی ادرار نقش داشته باشد. اینها شامل ید، ضد مالاریاها، سنا، کاسکارا، مسمومیت با فنول و متوکاربامول است. برخی از مکمل های ویتامین نیز می تواند منجر به تیرگی ادرار شود.

منبع : https://etebarenovin.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *