• پنج‌شنبه 13 آبان 1400 :: 10:43

موارد استفاده و خاصیت گیاه دارویی تاتورهDatura

گیاهان دارویی

تاتورهDatura

موارد مصرف تاتوره

اسم انگلیسی :Thornapple, Datura
اثرات درمانی تاتوره: ترکیب اسکوپالامین موجود در این گیاه به عنوان داروی بیهوش کننده در جراحی و زایمان و در مداوای آسم و ترکیب هیوسیامین در روان پزشکی و در تهیه داروهای ضد صرع کاربرد دارد.از این گیاه در درمان دردهای روماتیسمی نیز استفاده می شود.در طب سنتی از برگ های گیاه تانوره در درمان آسم استفاده می شود. داتوره دارای اثرات ضد اسپاسم، ضد باکتری و ضد تشنج است (1،3).

مکانیسم اثر تاتوره

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر تاتوره: تحقیقات ثابت کرده است که این گیاه دارای اثرات آرامبخشی است و برای کنترل بی خوابی استفاده می شود و به دلیل ویژگی های آرامبخشی و تسکین دهندگی برای درمان صرع مفید است. همچنین ثابت شده است که این گیاه به دلیل داشتن ترکیبات فلاونوئیدی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و سبب مهار رادیکال های آزاد می شود و به واسطه همین خاصیت در کنترل تشنج ناشی از پنتلین تترازول و درمان صرع لوب گیجگاهی استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که ترکیبات آلکالوئیدی موجود در گیاه داتوره مانند آگونیست های موسکارینی دارای اثرات ضد دردی قوی است. همچنین در مطالعات حیوانی مشخص شده است که عصاره الکلی بذر این گیاه در موش های صحرایی نر دیابتی دارای اثرات ضد دردی نیز می باشد. بذر این گیاه نیز دارای اثرات ضد آلرژی می باشد. از گیاه داتوره ترکیب آتروپین استخراج می شود (مهمترین ترکیب با اثرات درمانی این گیاه) که خاصیت ضد سم دارد (2، 3، 5).

فارماکوکینتیک تاتوره

ترکیبات اصلی و دارویی تاتوره : همه اندام های این گیاه حاوی ترکیبات آلکالوئیدی می باشد که مهمترین آن ها شامل اسکوپالامین و هیوسیامین می باشد.همچنین این گیاه حاوی کومارین، تانن، فلاونوئید و ویتانولید (Withanolide) می باشد (1،2).

عوارض جانبی تاتوره

استفاده بیش از حد از این گیاه به دلیل تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی می تواند حالت خماری و توهم ایجاد کند بنابراین مصرف آن در دوز بالا مجاز نیست.
بذر این گیاه دارای آلکالوئید می باشد و اگر به صورت مستقیم بذر آن خورده شود باعث نفخ، بی قراری، فلج، کوری مطلق و مرگ می شود. برای خارج کردن فرد مسموم شده با بذر این گیاه باید از داروهای تهوع آور استفاده شود (4).

تداخلات دارویی تاتوره

تداخلات تاتوره : مصرف همزمان این گیاه با سایر داروها سبب تأخیر در جذب دارو می شود. همچنین سبب افزایش عوارض جانبی آنتی کولینرژیکی مثل خشکی دهان، یبوست و خواب آلودگی می شود.

هشدار ها تاتوره

داتوره جز یکی از گیاهان سمی می باشد و مصرف آن به خصوص در دوز بالا باید با احتیاط باشد.

منبع : سایت دارویاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *