• شنبه 15 آبان 1400 :: 11:28

موارد استفاده و خاصیت گیاه دارویی دارچین Cinnamon

گیاهان دارویی

دارچین Cinnamon

موارد مصرف دارچین

نام علمی گیاه: Cinnamomum zeylanicum
نام انگلیسی: Cinnamon
نام فارسی: دارچین

اثرات درمانی : دارچین دارای خواص ضد میکروب، آنتی اکسیدان، آنتی دیابت، ضد ویروس و ضد اسپاسم است.همچنین دارای خواص ضد نفخ، افزایش دهنده ی تعریق بدن، گرم کننده و محرک می باشد (3).دارچین از نظر طب سنتی طبیعت گرم و خشک دارد و مسکن درد عضلات بوده و تنگی نفس و سرفه را درمان می کند.پودر ساقه ی این گیاه که در آب حل شده است برای تسکین درد میگرن روی سر استفاده می شود.اسانس دارچین ضد روماتیسم بوده و به خاطر بوی مطبوعی که دارد در صنایع غذایی استفاده می شود. اسانس این گیاه در آروماتوتراپی برای درمان برونشیت، سردرد، سوء هاضمه، افسردگی، تپش قلب و حالت تهوع توصیه شده است.همچنین به علت خاصیت ضد عفونی کنندگی که دارد، باکتری هایی را که باعث آسیب رساندن به دهان و دندان می شوند از بین می برد.اسانس دارچین قند خون را کنترل می کند و باعث می شود در متابولیسم گلوکز به انسولین کمتری نیاز باشد (6-4).

مکانیسم اثر دارچین

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :

اسانس دارچین خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد که این اثر مربوط به ترکیب سینامالدئید می باشد.اثرات ضد میکروبی این گیاه در پژوهش های محتلف اثبات شده است.این گیاه اثر ضد هلیکوباکترپیلوری دارد و همچنین سبب مهار رشد باکتری های اشرشیاکلی، لیستریامونوسایتوژنز، سالمونلا تیفی موریوم، استافیلوکوکوس اورئوس و کلستریدیوم می شود (8،9).تحقیقات ثابت کرده است که دارچین بر دیسمنوره اولیه و علائم همراه آن می تواند باعث بهبود شدت درد اولیه شود.افزودن دارچین به ژل RG-O1 باعث اثر بیشتر این ژل علیه درد های تونیک ملایم مثل استئوآرتریت و روماتیسم می شود (9). همچنین مشخص شده است که عصاره ی دارچین باعث مهار فاکتور نکروز کننده ی تومور و نیز مهار آنزیم سیکلواکسیژناز 2 و در نتیجه مهار تولید پروستاگلاندین E می شود.عصاره ی دارچین با مهار آنزیم نیتریک اکساید از التهاب جلوگیری کرده و از این طریق می تواند منجر به اثر ضد التهابی گردد (10).ترکیبات ترپنی دارچین خاصیت مهار کنندگی متابولیسم اسید آراشیدونیک دارد.پلی فنول های موجود در این گیاه از تشکیل محصولات نهایی گلیکوزیله شده در داخل سرم جلوگیری می کند (10،11).در پژوهشی دیگر مشخص شده است که در افراد مبتلا به دیابت استفاده از MHCP و یا مشتقات دیگر دارچین عملکرد انسولین را در آن ها تقویت می کند (12).همچنین مشخص شده است که مصرف روزانه ی 1، 3 و 6 گرم در روز دارچین به مدت 40 روز اثر مثبتی بر روی سطح گلوکز، تری گلیسیرید و کلسترول دارد (13).

فارماکوکینتیک دارچین

ترکیبات اصلی و دارویی این گیاه :
دارچین دارای آمیدون، موسیلاژ، تانن، اگزالات کلسیم، قند، سینامومین ، رزین و اسانس است. جزء اصلی اسانس دارچین سینامالدئید و 18-5 درصد اوژنول است. ارزش تجاری دارچین به میزان سینامالدئید آن می باشد (1).اسانس دارچین مهمترین قسمت آن است و بویژه در پوست تنه ی گیاه یافت می شود. دارای ترکیبات مهمی می باشد که مهمترین آن شامل کاریوفیلن، لینالول، آلفاترپینئول، کومارین، سینئول و ترپینن است (2).

هشدار ها دارچین

احتیاط مصرف در این گیاه :

این گیاه در افراد با طبع گرم استفاده نشود. چون به دلیل طبع گرم و خشک می تواند در افراد ایجاد خشکی پوست، خارش و گر گرفتگی ایجاد کند. مصرف زیاد دارچین باعث ایجاد تپش قلب می شود، و مصرف آن با داروهایی مانند آسپرین مجاز نیست. استفاده از دارچین و فرآورده های آن برای زنان باردار مجاز نیست و ممکن است منجر به زایمان زود رس شود.گزارش هایی نیز از تورم سلول های کبدی، افزایش ضخامت لایه پوشش معده و ایجاد نفریت با مصرف دراز مدت اسانس دارچین گزارش شده است

منبع : سایت دارویاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *