• دوشنبه 17 آبان 1400 :: 11:52

مدیر کل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: در حالی عمر ساختمان در کشورهای اروپایی بیش از ۷۰ سال است که در کشور و استان اردبیل به ساختمان ۱۰ سال ساخت، اجازه تخریب داده می شود.

محبوب حیدری

 

محبوب حیدری در حاشیه مراسم آغاز به کار دوره جدید هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان اردبیل اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی به دور از حاشیه ها و طرح مباحث اختلاف برانگیز باید در راستای ارتقای کیفی ساخت و سازها اقدامات موثری را انجام دهد.

وی با بیان اینکه در این دوره از انتخابات مشارکت ۵۹ درصدی مهندسان به ثبت رسید، اظهار کرد: گستردگی حضور مهندسان در انتخابات نهمین دوره نظام مهندسی ساختمان نشان از دغدغه و مطالبه جدی جامعه مهندسان از هیئت مدیره جدید است تا با کنار گذاشتن اختلافات به فکر آموزش و توسعه فعالیت های کیفی باشند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان اردبیل افزود: ۱۱ هزار و ۵۰۰ مهندس در استان از هیئت مدیره دوره نهم انتظار دارند تا تمامی توان خود را به کار گیرند تا فعالان این بخش بتوانند عملکرد مثبت و مناسبی را در حل مشکلات و معضلات این حوزه داشته باشند.

حیدری با بیان اینکه به هیچ وجه اداره کل راه و شهرسازی دخالتی در ترکیب هیئت مدیره نخواهد کرد، گفت: اگر مهندسان شاغل از امضای نقشه منع شده اند، باید تابع قانون و بخشنامه باشیم و از مراجع قانونی مسایل و موضوعات را پیگیری کنیم.

وی ضرورت توزیع عادلانه نقشه ها در بین مهندسان و توجه به موضوع آموزش مهندسان را بسیار بااهمیت خواند و بیان کرد: مهندسان باید با راهبردهای جدید فنی و تخصصی در حوزه طراحی، اجرا و نظارت آشنا شده و به مسئولیت خود به درستی عمل کنند.

 

مسکن

 

مدیر کل راه و شهرسازی استان اردبیل ساختمان را سرمایه ملی توصیف و تصریح کرد: در حالی که در کشورهای اروپایی عمر ساختمان بیش از ۷۰ سال است اما در کشور و استان اردبیل به ساختمان ۱۰ سال ساخت اجازه تخریب داده می شود.

حیدری از مهندسان خواست؛ تا کیفیت ساخت و ساز را فدای هیچ مصلحت اندیشی نکنند و در اجرای پروژه جهش تولید مسکن یاری گر اداره کل راه و شهرسازی باشند.

وی تقویت نظارت را در همه مراحل ساخت و ساز به ویژه احداث واحدهای ساختمانی در مراحل فنداسیون و اسکلت یادآور شد و بیان کرد: با حساسیت موضوع نظارت و اجرا را رصد می کنیم و در کنار آن باید در طراحی و نقشه کشی ظرافت و دقت لازم انجام شود تا با توجه به بالا بودن هزینه ساخت و ساز غفلت در این بخش به بناها آسیب نزند.

ثبت نام 20هزار متقاضی مسکن در اردبیل

باباخانی، معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل نیز گفت: تاکنون ۲۰ هزار نفر در ساخت مسکن در استان اردبیل ثبت نام کرده اند.

شهرام باباخانی اظهار کرد: از ۲۸ مهرماه ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن آغاز شده و تاکنون ۲۰ هزار نفر در ساخت مسکن در استان اردبیل ثبت نام کرده اند.

وی اظهار کرد: افرادی که تاکنون زمین، مسکن و تسهیلات دولتی نگرفته اند و فرم «ج» آنها سبز است با پنج سال سکونت در شهرستان های مختلف می توانند با داشتن تاهل در طرح جهش تولید مسکن ثبت نام کنند.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل با بیان اینکه هیچ محدودیتی در ثبت نام و تامین زمین برای متقاضیان واقعی وجود ندارد، تصریح کرد: در طرح جهش تولید مسکن متقاضیان با آورده اندکی می توانند صاحب مسکن شوند که برآورد نهایی برای ساخت و تحویل واحدهای مسکونی ۶۰۰ میلیون تومان است.

باباخانی ادامه داد: ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان از این مبلغ تسهیلات و مابقی آورده اشخاص خواهد بود که البته شهرداری ها، نظام مهندسی و دستگاه های ذیربط خدمات رسان نیز در اجرای این پروژه تخفیف قایل خواهند شد.

وی گفت: در قالب طرح مسکن اقدام ملی ساخت ۴۵ هزار واحد با پیشرفت ۶۰ درصد در حال اجراست که این پروژه نیز در قالب طرح جهش تولید مسکن پیگیری شده و از تسهیلات مصوب در این طرح بهره مند خواهند شد.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل بیان کرد: متقاضیان در نوبت بندی تعیین شده آورده خود را به تدریج تزریق خواهند کرد تا پروژه در مهلت دو ساله به سرانجام برسد.

باباخانی در مورد تامین زمین رایگان با فراخوان از دستگاه های اجرایی برای واگذاری زمین مازاد برای اجرای این طرح گفت: انتظار می رود همچون پروژه مسکن مهر دستگاه های خدمات رسان به ویژه آب، برق و گاز جلوتر از مجریان این پروژه بتوانند زیرساخت ها را فراهم کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به تجربه مسکن مهر ساخت واحدها در این طرح توسط تعاونی انجام نمی شود و بنیاد مسکن به همراه ستاد اجرایی امام و راه و شهرسازی متولی احداث خواهند بود.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل بیان کرد: در شهرهای کوچک ساخت واحدها به صورت گروهی با واگذاری زمین امکانپذیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *