• دوشنبه 17 آبان 1400 :: 08:57

موارد استفاده و خاصیت گیاه دارویی گل محمدی Damask rose

گیاهان دارویی

گل محمدی Damask rose

موارد مصرف گل محمدی

نام علمی گیاه: Rosa damascene
نام انگلیسی: Damask rose
نام فارسی: گل رز – گل محمدی- گل سرخ

اثرات درمانی :

گل محمدی از نظر طب سنتی، طبیعت (مزاج) سرد و خشک دارد و از گلاب آن استفاده های فراوانی می شود (4).برگ های این گیاه به عنوان صفرابر و ملین استفاده می شود.همچنین برای درمان درد قفسه سینه شکمی،تقویت قلب، درمان خونریزی قاعدگی و ناراحتی های گوارشی توصیه می شود.این گیاه اثرات ضد باکتریایی قوی علیه انواع زیادی از باکتری ها دارد (5).اثر بخشی علیه رادیکال های آزاد و سلول های التهابی، خواص ضد سرطانی،جلوگیری از جهش های ژنی و فعالیت آنتی اکسیدانی، از دیگر خواص گل محمدی می باشد (6،7).
مکانیسم اثر گل محمدی

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :

فرآورده های گیاهی جنس Rosa در طب سنتی اثرات فارماکولوژیکی فراوانی دارند. از خواص دارویی کامفرول و کوئرستین موجود در گل محمدی می توان به خواص ضد سرطانی و مقابله با ویروس ها اشاره کرد.این ترکیبات می تواند از انواع سرطان ها شامل روده جلوگیری کنند و به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به این بیماری کمک کند (8،9).فلاونوئید کوئرستین در آئورت سبب شلی وابسته به اندوتلیال می گردد (10).همچنین عصاره ی این گیاه به واسطه ی ممانعت از فعالیت پروتئازهای ویروس ایدز، دارای خاصیت ضد ایدز می باشد (11).عصاره ی گل محمدی دارای فعالیت ضد باکتری و آنتی اکسیدان است و باعث کاهش اسپاستیسیته در کودکان فلج مغزی می شود (12).در مطالعه ای اثر عصاره ی متانولی گل محمدی در مقایسه با آکاربوز (یک مهار کننده ی آلفا- گلیکوزیداز) در موش های نرمال و دیابتی مورد بررسی قرار گرفت و اثر مهار کنندگی قوی آلفا گلیکوزیداز این عصاره اثبات شد. همچنین عصاره ی خوراکی این گیاه باعث کاهش قند خون در آن ها شد (13).تحقیقات ثابت کرده است، فلاونوئیدهای موجود در گل محمدی بر روند التیام جراحت مفید بوده و می تواند با بازدارندگی از التهاب و عمل لیز کامل فیبرین و نیز تولید و تجمع کلاژن مانع از ایجاد چسبندگی داخل شکمی بعد از جراحی شود. اثرات ترمیمی این عصاره در زخم های جلدی به اثبات رسیده است (14،15).بخش غیر محلول اسانس گل محمدی باعث کاهش تکثیر سلول سرطانی روده ی بزرگ انسان می شود. که این اثر مربوط به ترکیبات کامپفرول و کوئرستین گل سرخ می باشد (16). کوئرستین و کامپفرول موجود در گل محمدی دو تا از ترکیبات مهم فنولی هستند، که اثرات آنتی اکسیدانت، اتصال به گیرنده های اریل هیدروکربن (AhR) و واکنش با سیستم های پیام رسان درون سلولی و تغییر مسیرهای پیام رسان جانبی به عنوان مکانیسم های واسطه اثرات ضد سرطانی ترکیبات کوئرستین و کامپفرول می باشد (17).در یک پژوهش دیگر در مورد گل سرخ به این نتیجه رسیدند که اثر ضد افسردگی گل سرخ مانند آمفتامین به صورت حاد و کوتاه مدت ظاهر شده است که احتمالا این تأثیر ناشی از تغییر آزاد سازی نورآمین ها می باشد (18).

فارماکوکینتیک گل محمدی

ترکیبات اصلی و دارویی این گیاه :

ترکیبات اصلی گل سرخ شامل آنتوسیانین، سیانیدین 5، 3 دی گلیکوزید و چندین ترکیب دیگر شامل کامفرول، کوئرستین، گالاکتوزید، آرابینوزید، سیترونلال، لینالول، ژرانیول و ترپن ها می باشد (1).همچنین این گیاه منبع غنی از ویتامین C، کربوکسیلیک اسید و تانن ها می باشد (2،3).

هشدار ها گل محمدی

به دلیل اثر قاعده آور مصرف آن در دوران بارداری مجاز نیست

منبع : سایت دارویاب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا