• سه‌شنبه 18 آبان 1400 :: 12:13

رییس شورای حل اختلاف استان استان اردبیل گفت: ۵ فقره پرونده قتل در ۷ ماهه امسال منجر به رضایت قطعی از اولیای دم و ۹ فقره پرونده دیگر نیز در این راستا منجر به رضایت مشروط شده است.

دادگاه

 

جت‌الاسلام سیدحسین علوی در مراسم نوزدهمین سالگرد تاسیس شوراهای حل اختلاف که در دادگستری کل برگزار شد، اظهار کرد: ۱۷ فقره پرونده قتل در سال ۹۹ با تلاش هیات جهادی بخشایش شورای حل اختلاف استان منجر به رضایت از اولیای دم شد‌.

وی افزود: ۵ فقره پرونده قتل نیز در ۷ ماه سال‌جاری منجر به رضایت قطعی شده است و ۹ فقره پرونده نیز منجر به رضایت مشروط شده است که در راستای قطعی شدن آن نیز نهایت تلاش خود را به کار بسته‌ایم.

۶۲ هزار فقره پرونده وارد شورای حل اختلاف شده است

رییس شوراهای حل اختلاف استان اردبیل در تشریح آمار پرونده‌های ۷ ماهه سال ۱۴۰۰ عنوان کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون بیش از ۶۲ هزار فقره پرونده وارد شورای حل اختلاف استان شده است که در این مدت ۶۰ هزار و ۹۱۰ پرونده مختومه، ۱۶ هزار و ۷۷۷ فقره پرونده منجر به صلح و سازش شده است‌.

حجت‌الاسلام علوی با بیان اینکه ۳۷ درصد از پرونده‌های شوراها منجر به مصالحه شده است، تصریح کرد: یکی از اهداف مجموعه شوراهای حل اختلاف برقراری صلح و سازش در میان مردم است که در این باره آموزه‌های دینی متعددی وجود دارد.

معاون قضایی رییس کل دادگستری در امور شوراهای حل اختلاف استان با اشاره به آمار آزادی زندانیان شوراهای حل اختلاف اذعان کرد: ۶۳۴ نفر از زندانیان شوراهای حل اختلاف در سال ۹۹ و ۳۲۵ نفر در ۷ ماهه سال ۱۴۰۰ از زندان رهایی یافته‌اند.

وی گفت: نیاز است در جامعه ما فرهنگ صلح و سازش بیش از پیش ترویج یابد که در این راستا اصحاب رسانه نقش ویژه‌ای را ایفا کنند تا این فرهنگ دینی در سراسر جامعه جاری شود.

رییس کل دادگستری استان اردبیل از انجام مصالحه در یک سوم از پرونده‌های ارجاعی به شورای حل اختلاف خبر داد.

 

قاتل

 

حجت الاسلام حسین کثیرلو در این ادامه اظهار کرد: شوراهای حل اختلاف استان بسیار عملکرد مطلوبی داشته و موفقیت‌آمیز عمل کرده است، به طوری که بر اساس آمارهای جدید در یک سوم از پرونده‌های ورودی به شورا مصالحه صورت گرفته است.

وی افزود: شورای حل اختلاف در راستای کاهش حجم پرونده‌های ورودی به دادگستری و رسیدگی سریع‌تر به پرونده‌ها به وجود آمده که اکنون یک سوم از پرونده‌های قضایی استان در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود.

رییس کل دادگستری استان اردبیل تصریح کرد: از ۳۰۰ هزار پرونده تشکیل شده در دادگستری کل استان، یک‌صد هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف رسیدگی شده که از این میزان ۳۰ هزار فقره پرونده یعنی یک سوم پرونده‌ها منجر به صلح و سازش شده است.

حجت الاسلام کثیرلو یادآور شد: در سال ۹۸ فقط ۲ مورد رضایت قصاص داشتیم که این میزان در طی ۲ سال گذشته افزایش چشمگیری داشته، به طوری که ۱۷ پرونده قصاص در سال ۹۹ منجر به رضایت از اولیای دم شد.

وی با اشاره به کسب رتبه دوم کشوری شورای حل اختلاف اردبیل، گفت: ارتقای رتبه اردبیل در بین شوراهای حل اختلاف کشور نشان از درایت و عملکرد مطلوب خانواده بزرگ شورا دارد که برای این انتخاب ۲۳ شاخصه در نظر گرفته شده بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا