• چهارشنبه 03 آذر 1400 :: 02:19

گاهی اوقات بدن قادر به تولید انسولین کافی برای کاهش قند خون نیست. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، سطوح قند خون همواره بالا باقی می‌ماند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و مشکلات سلامت دیگر را افزایش می‌دهد

دیابت یا قندخون

قند خون، سوخت مورد نیاز سلول‌های بدن انسان را تامین می‌کند و ما را پرانرژی نگه می‌دارد. با این وجود، قند بیش از حد می‌تواند موجب خستگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت شود.

بیشتر مواقع کنترل سطوح قند خون به آنچه می‌خورید بستگی دارد. مصرف مواد غذایی پرکربوهیدارت و شیرین می‌تواند قند خون را بیش از اندازه افزایش دهد. خوشبختانه بدن برای تعدیل این شرایط انسولین تولید می‌کند که به کنترل قند خون کمک می‌کند.

اما گاهی اوقات بدن قادر به تولید انسولین کافی برای کاهش قند خون نیست. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، سطوح قند خون همواره بالا باقی می‌ماند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و مشکلات سلامت دیگر را افزایش می‌دهد. افزایش قند خون با نشانه‌ها و علائمی همراه است که توجه به آنها می‌تواند از جدی‌شدن شرایط پیشگیری کند.

1.تکرر ادرار

یبوست شکم

زمانی که قند خون وارد کلیه‌ها می‌شود، آب بیشتری توسط آنها جذب می‌شود که این شرایط تکرر ادرار را به همراه دارد. اگر با تکرر ادرار مواجه هستید، بدون اینکه در میزان مایعات مصرفی خود افزایشی داده باشید، بررسی سطح قند خون ایده خوبی است.

2. احساس خستگی مداوم

افسردگی و فشار کار

اگرچه قند خون انرژی مورد نیاز ما را تامین می‌کند اما میزان بیش از اندازه آن می‌تواند شرایطی کاملا متضاد را شکل داده و با احساس خستگی مداوم مواجه شوید. هنگامی که قند خون بالاست، گلوکز فراوانی هدر می‌رود و نتیجه این شرایط چیزی جز احساس خستگی نیست. تکرر ادرار نیز شرایط را وخیم‌تر می‌سازد زیرا موجب کم‌آبی بدن شده و همان گونه که می‌دانید کم‌آبی بدن یکی از دلایل احساس خستگی محسوب می‌شود.

3. افزایش تشنگی

آب

زمانی که کلیه‌ها نمی‌توانند گلوکز را پالایش کنند، بدن با کم‌آبی مواجه می‌شود. این شرایط نه تنها احساس تشنگی را افزایش می‌دهد، بلکه موجب افت عملکرد اندام‌های مختلف نیز می‌شود. هنگامی که به طور مکرر دفع ادرار را انجام می‌دهید، بدن آب از دست می‌دهد و تشنگی بر شما غالب می‌شود. این موجب چرخه‌ای باطل می‌شود زیرا هرچه بیشتر آب بنوشید، نیاز به دفع ادرار نیز بیشتر خواهد شد.

منبع : https://etebarenovin.ir/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا