• شنبه 20 آذر 1400 :: 01:38

موارد مصرف داروی دمکلوسیکلین Demeclocycline

داروخانه

دمکلوسیکلین Demeclocycline

موارد مصرف دمکلوسیکلین

فعالیت ضد میکروبی:
همانند تتراسیکلین. گفته می شود که این دارو علیه گونه های مشخصی از ارگانیسم ها مثل ناسیریاگنوره آ و هموفیلوس آنفولانزا فعال تر است به علاوه این که علیه گونۀ بروسلا در محیط آزمایشگاهی فعال ترین تتراسیکلین است.

مکانیسم اثر دمکلوسیکلین

دمکلوسیکلین به دو روش وارد سلول باکتری می شود. یکی به روش انتشار و دیگری به روش انتقال فعال در نتیجه٬ غلظت تتراسیکلین در باکتری های حساس در درون سلول بسیار بیشتر از غلظت دارو در محیط خارج سلول است.
پس از ورود دمکلوسیکلین به درون سلول باکتری٬ بصورت برگشت پذیر به گیرنده های سلولی روی واحد فرعی 30s ریبوزوم باکتری متصل می شود و مانع از اتصال tRNA به محل پذیرش کمپلکس ریبوزوم mRNA می شود. نتیجه این فرایند وقفه سنتز پروتئین در طیف وسیعی از باکتری ها می باشد.

عدم جذب انتخابی تتراسیکلین ها در پستانداران دلیل اصلی بی اثر بودن این دارو در وقفه پروتئین در انسان است

فارماکوکینتیک دمکلوسیکلین

همانند تتراسیکلین هیدروکلرید حدود 60 تا 80 درصد دوز تجویزی از مسیر گوارشی جذب می شود و اوج غلظت پلاسمایی آن 3 تا 4 ساعت بعد از یک دوز منفرد خوراکی 300 میلی گرمی حدود 5/1 تا 7/1 میکروگرم در میلی لیتر می باشد اما با دوزهای مکرر، می توان به غلظت های پلاسمایی بالاتری دست یافت. نیمه عمر حذف پلاسمایی آن حدود 12 ساعت می باشد و کلیرانس کلیوی آن حدود نصف تتراسیکلین است.

عوارض جانبی دمکلوسیکلین

همانند تتراسیکلین هیدروکلراید واکنش های فتوتوکسیک با این دارو نسبت به دیگر تتراسیکلین ها شیوع بیشتری دارد و بیماران باید از تماس مستقیم با نور خورشید پرهیز کنند. در بیماران تحت درمان با این دارو ممکن است دیابت نفروژنیک برگشت پذیر همراه با پلی اوری، پرنوشی و ضعف رخ می دهد و در تجویز طولانی مدت این دارو غلظت کراتینین پلاسما می بایست مانیتور گردد.

تداخلات دارویی دمکلوسیکلین

مصرف همزمان این دارو با آنتی اسیدها جذب آن را کاهش می دهد. جذب خوراکی املاح آهن و تتراسیکلین ها در صورت مصرف همزمان دو دارو کاهش می یابد. سوکرالفات جذب خوراکی تتراسیکلین ها را کاهش می دهد. تتراسیکلین ها در صورت همزمان با دارو های خوراکی جلوگیری کننده از بارداری، اثر این داروها را ممکن است کاهش دهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا