• چهارشنبه 24 آذر 1400 :: 03:46

خشکی چشم می‌تواند به دلیل طیف گسترده‌ای از مسائل مانند بیماری‌های چشم تا عوامل محیطی و ژنتیکی بروز کند. با این حال، کمتر کسی می‌داند عوارض جانبی مصرف برخی دارو‌ها خشکی چشم است.

ابروی چشم

خشکی چشم یکی از حالات ناراحت کننده‌ای است که بسیاری از انسان‌ها می‌کوشند از آن دوری کنند. با این حال، این موضوع یکی از موارد شایع در میان انسان هاست به طوری که تنها در آمریکا ۱۶ میلیون نفر از خشکی چشم رنج می‌برند.

خشکی چشم می‌تواند به دلیل طیف گسترده‌ای از مسائل مانند بیماری‌های چشم تا عوامل محیطی و ژنتیکی بروز کند. با این حال، کمتر کسی می‌داند عوارض جانبی مصرف برخی دارو‌ها خشکی چشم است. از مهمترین دارو‌ها در این زمینه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- دارو‌های ضدافسردگی:

داروی بیماری

بسیاری از دارو‌های این مجموعه مانند پاکسیل و آداپین دارای عوارض جانبی مانند خشکی چشم هستند. این دارو‌ها کارکرد غدد چشم را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش اشک شده که نتیجه آن خشکی چشم است.

۲- آنتی هیستامین ها:

دارو

گرچه یکی از بهترین راهکار‌ها برای مقابله با آلرژی مصرف آنتی هیستامین هاست، اما این دارو‌ها باعث تحت تاثیر قرار گرفتن چشم شده و خشکی آن را درپی دارد. این دارو‌ها رطوبت چشم را کاهش داده و باعث ناراحتی بینایی در فرد می‌شود.

۳- دارو‌های کنترل آکنه و جوش:

داروخانه

تحقیقات نشان داده است مصرف دارو‌هایی که برای کنترل آکنه و جوش در پوست استفاده می‌شود، عوارض جانبی خشکی چشم را به همراه دارد. این دارو‌ها حاوی ماده‌ای به نام ایزوترتینوئین است که علاوه بر کنترل آکنه، می‌تواند چشم را نیز درگیر کند.

منبع : etebarenovin.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا