• سه‌شنبه 30 آذر 1400 :: 12:32

اضطراب، یکی از علت های لرزش بدن از داخل است. اضطراب، یک احساس هیجانی است که در هنگام نگرانی ایجاد می شود و بدن را برای پاسخ های ناگهانی آماده می کند.

افسردگی جوان

لرزشی که در بدن انسان و از داخل آن رخ می دهد، ناشی از انقباض و انبساط عضلات اسکلتی بدن است. این انقباضات، بسیار سریع اتفاق می افتند، و به همان سرعتی که ایجاد شده اند، از بین می روند و ماهیچه ها به حالت استراحت می روند.

این روند انقباض و استراحت ماهیچه ها، به طور متناوب و بسیار سریع، تکرار می شود، و در نهایت باعث ایجاد لرزش در بدن می شود. در بیشتر اوقات، این انقباض و انبساط ماهیچه ها، برای پاسخ به محرک های محیطی است.

محرک های محیطی، بخش هایی از محیط هستند که وجودشان، باعث ایجاد عکس العمل در انسان و موجودات دیگر می شود، برای مثال، هنگامی که محیط سرد است، بدن انسان واکنش هایی را برای گرم کردن خود و پاسخ دادن به محرک سرما انجام می دهد.

سرعت و مدت زمان لرزش ماهیچه ها در بدن انسان، بر اساس عواملی، می تواند متغیر باشد.

برای چه بدن از داخل میلرزد؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، لرزش بدن از داخل، می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. برخی از این عوامل، طبیعی هستند و لرزش بدن در آن حالت، یک بیماری نیست و تنها یک پاسخ به محرک است. اما در برخی موارد دیگر، ممکن است که لرزش ها در طی پاسخ به یک محرک طبیعی نباشند و در ظاهر، بدون دلیل انجام شوند.

در این حالت احتمال دارد که لرزش بدن به دلیل وجود یک بیماری عصبی باشد. در این صورت شاید نیاز باشد که به پزشک مراجعه شود. در ادامه به بررسی عوامل لرزش بدن از داخل می پردازیم.

اضطراب

استرس و اضطراب دختر

اضطراب، یکی از علت های لرزش بدن از داخل است. اضطراب، یک احساس هیجانی است که در هنگام نگرانی ایجاد می شود و بدن را برای پاسخ های ناگهانی آماده می کند. نگرانی ایجاد شده، می تواند به دلیل شرایط مکانی، زمانی و یا بسیاری دلایل دیگر باشد.

در هنگام اضطراب، هورمون اپی نفرین، و نور اپی نفرین از غده فوق کلیه ترشح می شوند، و فشار و قند خون را افزایش می دهند. مجموع این عوامل، باعث می شود که بدن فرد برای کنترل نگرانی آماده شود.

اما در صورتی که اضطراب به مدت طولانی ادامه پیدا کند، جریان خون در ماهیچه ها بسیار افزایش یافته و منجر به بروز لرزش در آنها می شود. به همین دلیل است که در افرادی که ترسیده اند، لرزش بدن از داخل اتفاق می افتد.

سرما

سرماخوردگی

یکی از عوامل دیگر ایجاد لرزش در بدن، محرک سرما است. هنگامی که بدن انسان در محیطی سرد قرار می گیرد، جریان خون تا حدی بالا می رود تا بدن را گرم تر کند.

اگر سرما بسیار شدید تر باشد، بدن برای اینکه خود را گرم تر کند، به طور انعکاسی، ماهیچه های اسکلتی را به لرزش در می آورد. فعالیت بیشتر ماهیچه های اسکلتی، باعث گرم تر شدن بدن می شود. انعکاس، پدیده ای است که در آن، ماهیچه های اسکلتی، به صورت غیر ارادی کنترل می شوند.

یکی از ماهیچه هایی که در سرمای شدید، فعالیت لرزشی بسیاری پیدا می کند، ماهیچه ناحیه فک است.

تأثیر داروها

داروی بیماری

برخی از دارو ها، به ویژه دارو هایی که بر روی سیستم عصبی تأثیر می گذارند، ممکن است باعث لرزش بدن از داخل شوند. البته لرزش بدن در اثر این دارو ها، بسیار کم رخ می دهد. به عبارتی دیگر لرزش بدن از داخل، از عوارض جانبی این دارو ها می باشد.

داروهای مربوط به اختلال دو قطبی، یک دسته از دارو هایی هستند که می توانند باعث لرزش بدن از داخل بشوند. اختلال دو قطبی، یک اختلال شخصیتی است.

منبع : etebarenovin.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالا