• شنبه 02 بهمن 1400 :: 09:49

تحقیقات نشان می‌دهد بین افسردگی و اختلال ادراکی ارتباطی وجود دارد که شامل مشکلات حافظه هم می‌شود. حتی افرادی که یکی دو علامت از افسردگی را دارند ممکن است قدرت حافظه‌شان تحت‌تأثیر قرار بگیرد.

سالمند سالخورده

امروزه خیلی از جوان‌ها نیز از فراموشی‌های خود شاکی‌اند؛ اما لازم است بدانید این نوع فراموشی‌ها دلایلی دارند و بیشتر به عدم تمرکز مربوط می‌شوند.
بیسکوئیت‌ها و بستنی‌های شیرین از جمله محبوب‌ترین خوارکی‌هایی هستند که توسط بسیاری مصرف می‌شوند. طعم شیرین و متمایز آن ها باعث شده است که مورد علاقه بسیاری از افراد جوان یا مسن باشند.

آسیب‌های این خوراکی‌ها بسیار بیشتر از شیرینی طعم آن ها است. علاوه بر اثراتی که این خوراکی‌ها بر سلامتی بدن دارند، ثابت شده است که در افزایش پرخاشگری فرد نیز نقش دارند.

محققان دانشگاه کلرادو توضیح داده اند که سطوح پایین فروکتوز منجر به افزایش جست‌وجوی غذا و ذخیره انرژی به عنوان چربی می‌شود.

با این حال، مقادیر بیش از حد باعث تکانشگری و پرخاشگری می‌شود که خطر مشکلات رفتاری را افزایش می‌دهد. محققان گزارش کرده اند که اثرات آن شامل ADHD، افسردگی شیدایی و اختلال دوقطبی است.

محققان تاکید کرده اند که مصرف بیش از حد فروکتوز و قند‌های تصفیه شده، ممکن است به طور قابل توجهی در ایجاد این اختلالات نقش داشته باشد.

محققان توضیح داده اند که فروکتوز واکنشی شبیه به آن چه در گرسنگی اتفاق می‌افتد را تحریک می‌کند و این که پاسخ جست‌وجوی غذا، ریسک پذیری، تکانشگری، تصمیم گیری سریع و تهاجمی را برای کمک به یافتن غذا به عنوان پاسخی به بقا تشدید می‌کند.
بیشتر افراد مشغله‌های زیادی دارند و مجبورند هم‌زمان چند کار را انجام دهند. انجام هم‌زمان چند کار چیزی است که به‌اشتباه یک مهارت دانسته می‌شود، درحالی‌که واقعاً این‌طور نیست و شما باید کاری را که در حال انجامش هستید تمام کنید و سپس سراغ کار بعدی بروید.

البته اولین باری که در یخچال را باز می‌کنید؛ اما یادتان می‌رود چه می‌خواستید طبیعی است که تعجب کنید و نگران حافظه‌تان شوید. شاید بدترین سناریو را در ذهنتان تجسم کنید، مثلاً اینکه دارید آلزایمر می‌گیرید؛ اما لازم است بدانید اگر خانم میانسالی هستید که در آستانهٔ یائسگی قرار دارید، این فراموشی شما هرگز علامت زوال عقل نیست؛ اما اگر ۷۵ سال دارید و نگران حافظه‌تان هستید، نگرانی شما بی‌اساس نیست؛ زیرا احتمال زوال عقل و دیگر عوارضی که می‌توانند منجر به ضعف حافظه شوند با افزایش سن بیشتر می‌شوند. سن به‌خودی‌خود تعیین‌کنندهٔ چیزی نیست؛ اما زمینه را فراهم می‌کند. کمی فراموشی مثلاً به‌یادنیاوردن اسم‌ها بعد از ۵۰ سالگی طبیعی است؛ اما اگر مسئله فراتر از اینهاست، نیاز به بررسی دارد.

در این مطلب عواملی را می‌گوییم که می‌توانند دلیل ضعف حافظه‌تان باشند:

استرس یا اضطراب دارید

افسردگی و فشار کار

دلیل استرس و اضطراب شما هر چه باشد، کورتیزولتان را بالا می‌برد. این هورمون استرس شما را آمادهٔ مواجهه با خطر می‌کند؛ اما بر هیپوکامپوس و دیگر قسمت‌های مغز که مربوط به حافظه می‌شوند نیز اثر می‌گذارد. همچنین مدام نگران مضطرب چیزی بودن همین اثرات را بر مغزتان دارد.

وقتی سطح اضطرابتان بالاست نمی‌توانید روی چیزی تمرکز کنید و دقتتان کم می‌شود، انگار دچار اختلالی در حافظه‌تان شده‌اید و نمی‌توانید روی چیزی تمرکز کنید.

کم‌کاری تیروئید نه‌تنها باعث فراموشی و مه مغزی می‌شود بلکه تحقیقات نشان داده این عارضه می‌تواند سبب تحلیل رفتن هیپوکامپوس شود که ناحیه‌ای در مغز است که مربوط به حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌شود. پرکاری تیروئید هم می‌تواند بر عملکرد ادراکی اثر بگذارد و شواهد نشان داده‌اند پرکاری تیروئید، ریسک زوال عقل را در بیماران سن بالا بیشتر می‌کند

احساس افسردگی می‌کنید

افسردگی و اضطراب

دانشمندان هنوز اتفاق‌نظر ندارند که آیا افسردگی علت ضعف حافظه می‌شود یا علامتی از آن است، اما به‌هرحال تحقیقات نشان می‌دهد بین افسردگی و اختلال ادراکی ارتباطی وجود دارد که شامل مشکلات حافظه هم می‌شود. حتی افرادی که یکی دو علامت از افسردگی را دارند ممکن است قدرت حافظه‌شان تحت‌تأثیر قرار بگیرد. در مطالعه‌ای به بررسی افرادی پرداخته شده که از نظر بالینی افسرده نبودند اما معلوم شد هر چه بیشتر دچار علائم افسردگی بودند، مشکلات حافظه‌شان بیشتر بوده است. مطالعهٔ دیگری نیز دریافت از جوانی درگیر افسردگی بودن با مشکلات حافظه در میانسالی مرتبط است.

ضمناً برخی از داروهای ضدافسردگی قدیمی‌تر می‌توانند منجر به ضعف حافظه شوند اما داروهای جدیدتر از دستهٔ بازدارندهٔ بازجذب سروتونین (SSRI) اثر کمتری بر حافظه می‌گذارند.

منبع : etebarenovin.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا