• چهارشنبه 06 بهمن 1400 :: 02:20

آسپیرین می‌تواند به جلوگیری از حملات قلبی با محدود سازی ایجاد لخته توسط پلاکت‌های خون کمک کند.

آسپیرین

سالیسیلیک اسید با نام تجاری آسپیرین به رده درمانی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تعلق دارد و به طور طبیعی نیز در پوست درخت بید یافت می شود.

آسپرین یکی از پر طرفدارترین داروها در دنیاست. در بریتانیا، هر فرد سالانه ۷۰ قرص آن را جدا یا همراه با مسکن‌های دیگر، کافئین یا ویتامین «ث» مصرف می‌کند.

این داروی مسکن قابلیت رقیق سازی خون را در اختیار دارد. به همین علت متخصصین مراقبت های بهداشتی گاها از آن برای کمک به جلوگیری از حملات قلبی استفاده کنند. همچنین ممکن است آسپیرین حین حمله قلبی یا بعد از آن هم برای بیمار مفید باشد.

با این حال نکات عنوان شده به این معنا نیستند که چنین دارویی برای هر کسی مناسب است و می توان آن را به صورت خودسرانه مصرف کرد.

در ادامه ارتباط نفهته میان آسپیرین و حملات قلبی عروقی را شرح می دهیم. آیا می دانید که چه کسانی مجاز به مصرف آسپیرین هستند؟ چگونه باید آن را هنگام شک به حمله قلبی استفاده کرد؟

در ادامه هم به بررسی مزایا و همینطور خطرات مرتبط با مصرف خودسرانه آسپیرین خواهیم پرداخت. مواردی که اشاره می شوند با استناد به مقالات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا جمع آوری شده اند:

آسپیرین چگونه از حملات قلبی پیشگیری می کند؟

آسپیرین

آسپیرین می‌تواند به جلوگیری از حملات قلبی با محدود سازی ایجاد لخته توسط پلاکت‌های خون کمک کند.

استعمال سیگار و برخی شرایط پزشکی خاص مانند فشار خون بالا و دیابت می توانند منجر به ایجاد پلاک در عروق کرونر شوند. پلاک ها در واقع تجمعی از کلسترول، گلبول های سفید خون و سایر مواد هستند. آنها به همراه یکدیگر یک رسوب مومی شکل می سازند در دیواره رگ ها انباشته می شود.

اگر به هر علتی تکه هایی از این پلاک ها بشکنند، ریسک تشکیل لخته های خونی افزایش می یابد. تجمع این مواد می تواند شریان ها را مسدود کرده و جریان خون به قلب را کاهش دهد. همین موضوع در ادامه باعث رخداد ناگهانی حمله قلبی خواهد شد.

مصرف آسپیرین در هنگام حمله قلبی

آسپیرین

به طور کلی آسپیرین قادر به کاهش شدت حملات قلبی عروقی خواهد بود. با این حال همانطور که انجمن قلب آمریکا تاکید می کند، آسپیرین به تنهایی نمی تواند حمله قلبی را درمان کند و نباید تصور کنیم که مصرف چند دوز از این دارو ما را از خطر حمله قلبی نجات خواهد داد.

توصیه می شود قبل از مصرف آسپیرین برای حمله قلبی مشکوک، با 115 و یا شماره اورژانس محلی تماس بگیرید. اپراتور می تواند در مورد مصرف آسپیرین و همچنین دوز لازم توصیه های ضروری را در اختیار شما قرار دهد.

البته حتی اگر اپراتور آسپیرین را پیشنهاد نکند، بیمار ممکن است آن را در بخش اورژانس مرکز درمانی طبق صلاح دید پزشک دریافت کند.

مقدار مصرف

یک فرد می تواند 160 تا 325 میلی گرم آسپیرین حین حمله قلبی مصرف کند. اما هنگام درخواست کمک از اورژانس و همچنین پس از انتقال به مرکز درمانی باید این موضوع را به کادر درمان اطلاع دهد.

سرویس بهداشت ملی بریتانیا توصیه می کند که بیمار یک قرص 300 میلی گرمی آسپیرین را حین انتظار برای رسیدن آمبولانس بجود.

گفتنی است که در چنین مواقعی آسپیرین بدون پوشش روده ای ترجیح داده می شود، زیرا سریع تر عمل می کند و در ظرف مدت زمان کوتاه اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

آسپرین به عنوان یک اقدام درمانی پیشگیرانه

متخصصین مراقبت های بهداشتی ممکن است در برخی از موارد دوز پایین روزانه از آسپیرین را برای جلوگیری از حملات قلبی تجویز کند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2019 افرادی که به طور منظم آسپیرین مصرف می‌کنند، تا 14 درصد خطر ابتلا به اولین حمله قلبی در آنها کاهش می یابد. با این حال همین مطالعه نسبت به استفاده گسترده از آسپیرین برای این منظور هشدار می دهد.

منبع : etebarenovin.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا