• یکشنبه 10 بهمن 1400 :: 05:30

ویتامین D به گیرنده‌های سلول‌های سیستم ایمنی متصل می‌شود تا مجموعه‌ای از ژن‌های دخیل در عملکرد سیستم ایمنی را فعال کند.

دارو

در مطالعه جدید، افرادی که روزانه ۲۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D، همراه با یا بدون یک گرم روغن ماهی، به مدت بیش از پنج سال مصرف می‌کردند، در مقایسه با همتایان خود که قرص‌های دارونما مصرف کردند، ۲۲ درصد با کاهش خطر ابتلاء به بیماری خودایمنی روبرو بودند.

دکتر «کارن کاستنبادر» روماتولوژیست در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، می‌گوید: «به نظر می‌رسد که مصرف ویتامین D از بیماری خودایمنی جلوگیری می‌کند که واقعاً هیجان انگیز است.»

وی در ادامه افزود: «ویتامین D به گیرنده‌های سلول‌های سیستم ایمنی متصل می‌شود تا مجموعه‌ای از ژن‌های دخیل در عملکرد سیستم ایمنی را فعال کند.»

بیماری‌های خودایمنی زمانی رخ می‌دهند که سیستم ایمنی بدن درگیر عملیات مخرب علیه اعضای بدن می‌شود.

ویتامین D “ویتامین آفتاب” نیز نامیده می‌شود زیرا بدن ما آن را هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می‌کند. به سختی می‌توان مقدار مورد نیاز این ویتامین را از طریق غذا دریافت کرد، بنابراین اکثر مردم به مکمل‌ها نیاز خواهند داشت.

مؤسسه پزشکی به افراد ۱ تا ۷۰ ساله توصیه می‌کند ۶۰۰ واحد بین‌المللی در روز ویتامین D مصرف کنند و بزرگسالان بالای ۷۰ سال باید ۸۰۰ واحد بین‌المللی در روز مصرف نمایند. گروه‌های پزشکی دیگر این میزان را حتی بالاتر اعلام می‌کنند.

در این مطالعه، حدود ۲۶ هزار شرکت کننده به طور تصادفی برای دریافت روزانه ۲۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D به همراه ۱ گرم مکمل اسید چرب امگا ۳؛ ویتامین D همراه با دارونما؛ اسید چرب امگا ۳ همراه با دارونما؛ یا دارونما به تنهایی تقسیم شدند. شرکت‌کنندگان سپس به پرسش‌نامه‌هایی درباره تشخیص‌های جدید بیماری‌های خودایمنی پاسخ دادند و پزشکان سوابق آنها را برای تأیید این تشخیص‌ها بررسی کردند.

افرادی که ویتامین D یا ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف کردند نسبت به افرادی که پس از مدت بیش از ۵ سال پیگیری به تنهایی دارونما یا اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف کردند، میزان بیماری خودایمنی کمتری داشتند و این اثرات بعد از دو سال بیشتر بود.

اسیدهای چرب امگا ۳ به تنهایی باعث کاهش قابل توجهی در بروز بیماری‌های خودایمنی نشد. بسیاری از بیماری‌های خودایمنی با التهاب مشخص می‌شوند و روغن ماهی به کاهش التهاب کمک می‌کند.

منبع : etebarenovin.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا