• چهارشنبه 13 بهمن 1400 :: 03:56

برخی از محصولات پلاستیکی حاوی مواد شناخته شده‌ای هستند که متابولیسم را مختل می‌کنند، برخی دیگر این گونه نیستند؛ با این حال آن‌ها همچنان رشد سلول‌های چربی را تحریک می‌کنند.

چاقی وزن

دانشمندان ۱۱ ماده شیمیایی را در محصولات روزمره مانند بطری‌های نوشیدنی، اسفنج‌های آشپزخانه و نرم کننده مو کشف کرده اند که می‌توانند بر متابولیسم ما تاثیر بگذارند و موجب افزایش وزن شوند.

محققان دانشگاه علم و صنعت نروژ ۳۴ محصول پلاستیکی مختلف را بررسی کردند تا ببینند حاوی چه مواد شیمیایی هستند.

آن‌ها بیش از ۵۵۰۰۰ جزء شیمیایی مختلف را در این محصولات پیدا و ۶۲۹ ماده را شناسایی کردند که ۱۱ مورد از آن‌ها به عنوان مواد شیمیایی مختل کننده متابولیسم شناخته می‌شوند.

مارتین واگنر، دانشیار دانشگاه علم و صنعت نروژ، گفت: آزمایش‌های ما نشان می‌دهند که محصولات پلاستیکی معمولی حاوی ترکیبی از مواد هستند که می‌توانند عامل مهم و کاهش دهنده یا افزایش وزن و چاقی باشند.

برای مدت طولانی، کارشناسان بر این باور بودند که بیشتر مواد شیمیایی پلاستیکی در این محصولات روزمره باقی می‌مانند؛ اما تیم واگنر نشان داد که در شرایط واقعی تعداد قابل توجهی از آن‌ها نشت می‌کنند. سپس این مواد شیمیایی وارد بدن می شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده اند که برخی از پلاستیک‌ها حاوی مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند که به نام «مواد چاق کننده» نیز شناخته می‌شوند که ممکن است بر رشد و باروری ما تاثیر بگذارند. اکنون به نظر می‌رسد که ممکن است عامل افزایش وزن نیز باشند.

دلیل آن این است که مواد شیمیایی حاصل از یک سوم محصولات پلاستیکی که در مطالعه جدید مورد بررسی قرار گرفته اند، به توسعه سلول‌های چربی در آزمایش‌های آزمایشگاهی کمک می‌کنند.

مواد موجود در این محصولات، سلول‌ها را مجددا برنامه ریزی می‌کنند تا تبدیل به سلول‌های چربی شوند که به نوبه خود به سرعت تکثیر می‌شوند و چربی بیشتری جمع می‌کنند.

در حالی که برخی از محصولات پلاستیکی حاوی مواد شناخته شده‌ای هستند که متابولیسم را مختل می‌کنند، برخی دیگر این گونه نیستند؛ با این حال آن‌ها همچنان رشد سلول‌های چربی را تحریک می‌کنند.

به گفته محققان، این بدان معنا است که پلاستیک حاوی مواد شیمیایی ناشناخته‌ای است که در نحوه ذخیره چربی بدن اختلال ایجاد می‌کنند.

چاقی در برخی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در جهان از جمله بیماری‌های قلبی – عروقی و سرطان نقش دارد. اضافه وزن نیز حساسیت ما را به عفونت‌های مختلف مانند اثرات کووید دو برابر می‌کند.

دلایل زیادی برای این وجود دارد؛ اما نویسندگان آخرین مطالعه می‌گویند مواد شیمیایی پلاستیکی ممکن است عاملی باشند که قبلاً مورد توجه قرار نگرفته اند.

این مواد شیمیایی شامل فتالات‌ها و BPA هستند؛ اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که چندین ماده وجود دارند که این اثرات مشکل ساز را ایجاد می‌کنند.

فتالات‌ها و بیسفنول-A به دلیل اثرات بالقوه خود بر عملکرد‌های تولید مثلی، عصبی و ایمنی به خوبی شناخته شده اند.

اما مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که قرار گرفتن زودهنگام در معرض برخی از آن‌ها ممکن است باعث افزایش وزن در اواخر زندگی شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا