• سه‌شنبه 23 فروردین 1401 :: 10:05

هر کسی که یک جسم خارجی در گلویش گیر کند، فورا علائمی خواهد داشت و از همان لحظه احساس درد و ناراحتی شروع می‌شود. در واقع، شدت این علائم در صورتی که جسم گیر کرده بزرگ باشد افزایش می‌یابد.

گیر کردن تیغ ماهی در گلو چگونه است؟

گیر کردن تیغ ماهی در گلو چگونه است؟

داشتن تیغ ماهی در سیستم گوارش یک اتفاق شایع است و مطالعات نشان می‌دهد این استخوان‌های ریز می‌توانند به سمت دیگر بافت‌ها نیز حرکت کرده و در برخی از اندام‌ها گیر کند، مثلا در غده تیروئید.

گیر کردن تیغ ماهی در گلو

هر کسی که یک جسم خارجی در گلویش گیر کند، فورا علائمی خواهد داشت و از همان لحظه احساس درد و ناراحتی شروع می‌شود. در واقع، شدت این علائم در صورتی که جسم گیر کرده بزرگ باشد افزایش می‌یابد.

برخی از علائم اصلی گیر کردن تیغ ماهی در گلو
. دیسفاژی و اودینوفاژی، مثلا درد و مشکل داشتن هنگام بلع
. احساس جسم خارجی که در گلو گیر کرده
. سرفه‌های خشن
. گزگز یا خارش در گلو
. درد تیز در گردن در صورتی که تیغ ماهی بافت را سوراخ کرده باشد
. تولید زیاد بزاق
. هموپتیزی (خلط خونی) یا سرفه با خون

پیامدهای احتمالی گیر کردن تیغ ماهی در گلو

این احتمال وجود دارد که تیغ ماهی بدون اینکه جایی گیر کند مستقیما وارد مری شود. اما باز هم می‌تواند در این مسیر آسیب‌هایی بزند چون لبه‌های تیزی دارد. یکی از شایع‌ترین عوارض گیر کردن تیغ ماهی، بریده شدن یا خراش در گلو یا مری است.
کسانی که دچار این نوع آسیب می‌شوند ممکن است این طور بگویند که هنگام قورت دادن، درد و وجود یک جسم خارجی را در گلوی خود احساس می‌کنند. در موارد شدیدتر، خونریزی و ناراحتی تنفسی رخ می‌دهد و نیاز به اقدام اورژانسی دارد.

گیر کردن تیغ ماهی در گلو برای افرادی که دندان مصنوعی دارند بیشتر احتمال دارد روی بدهد زیرا آن‌ها نمی‌توانند هنگام جویدن، تیغ یا استخوان را حس کنند. ضمنا بیشتر مراقب کودکان و سالمندان باشید

دیگر عوارضی که با گیر کردن تیغ ماهی در گلو ممکن است روی دهد:
. خونریزی زیاد
. التهاب و هماتوم
. عدم توانایی برای قورت دادن
. عفونت یا آبسه مری

راه‌هایی برای خارج کردن تیغ ماهی گیر کرده در گلو

تیغ ماهی معمولا کوچک است و بدن می‌تواند بدون آسیبی آن را خارج کرده و دفع کند. اسیدهای معده، تیغ ماهی را تجزیه می‌کنند تا خوب گوارش شده و سپس بدن آن را از طریق مدفوع دفع می‌کند. مشکل واقعی زمانی رخ می‌دهد که تیغ ماهی بزرگ باشد.
به طور کلی بعد از قورت دادن یک جسم خارجی باید به پزشک مراجعه کنید. همزمان روش‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای خارج کردن تیغ ماهی از گلو استفاده کنید.

سرفه کردن

گیر کردن تیغ ماهی در گلو چگونه است؟

سرفه یکی از مکانیسم‌های دفاعی طبیعی بدن می‌باشد که برای خارج کردن اجسام خارجی از سیستم تنفسی و مری مفید است.
وقتی سرفه می‌کنید یک فشار زیاد و ناگهانی به گلویتان وارد می‌کنید که کمک می‌کند هر جسم خارجی که در این قسمت گیر کرده به بیرون رانده شود. البته اولین واکنش طبیعی و غریزی شما وقتی که تیغ ماهی یا هر شی خارجی دیگری را می‌بلعید این است که سرفه کنید اما در این مورد باید سعی کنید با قدرت بیشتری سرفه کنید تا تیغ ماهی یا جسم خارجی از جای خود کنده شود. اما اگر با سرفه کردن خون دیدید یا دردی در قفسه سینه‌تان داشتید باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

آب یا روغن زیتون بخورید

روغن زیتون

تیغ ماهی معمولا در لوزه‌ها و ته زبان گیر می‌کند. این قسمت‌ها معمولا به راحتی قابل دسترس هستند و وقتی غذا از آن‌ها عبور می‌کند، تا حدودی به آن‌ها فشار وارد می‌کند. بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند خوردن یک لیوان آب یا دو قاشق روغن زیتون می‌تواند تیغ ماهی را از جایی که گیر کرده جدا کند. آب یک فشار ملایم و مداوم به سمت پایین به تیغ ماهی وارد کرده و آن را به سمت معده می‌راند.
همچنین روغن زیتون ماده‌ای روان کننده است و باعث می‌شود تیغ ماهی سُر بخورد و در نتیجه با سرفه‌ی شما راحت‌تر از جایی که گیر کرده کنده شود.

گیر کردن تیغ ماهی در گلو چگونه است؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا