• دوشنبه 05 اردیبهشت 1401 :: 09:55

موارد مصرف داروی ارگوتامین-سی Ergotamine-C

 ارگوتامین-سی Ergotamine-C

ارگوتامین-سی Ergotamine-C

موارد مصرف ارگوتامین-سی

تركيب ارگوتامين و كافئين براي درمان سردردهاي عروقي، مانند حملات حاد ميگرن و يا انواع ميگرن كه به ساير داروهاي ضد درد پاسخ نمي‌دهد، استفاده می شود.

مکانیسم اثر ارگوتامین-سی

-ارگوتامین: این دارو گیرنده‌های آلفا- آدرنرژیك را تحریك كرده و با مقادیر درمانی عروق محیطی را تنگ می‌كند (اگر تونیسیته عروق كم باشد). با این وجود، اگر تونیسته عروق زیاد باشد، این دارو موجب گشاد شدن عروق می‌شود. این دارو با مقادیر زیاد یك مسدودكننده رقابتی آلفا- آدرنرژیك است. ارگوتامین با مصرف مقادیر درمانی برداشت مجدد نوراپی نفرین را مهار می‌كند كه این امر فعالیت تنگ كننده عروق آن را افزایش می‌دهد. این دارو به‌عنوان یك آنتاگونیست ضعیف تر سروتونین، سرعت افزایش یافته تجمع پلاكتها توسط سروتونین را كم می‌كند.
در درمان سردردهای عروقی، ارگوتامین احتمالاً به طور مستقیم سبب تنگی بسترهای شریانی گشاد شده كاروتید می‌شود، در حالیكه دامنه ضربان را كاهش می‌دهد. به نظر می‌رسد اثرات سروتونینرژیك و كاتكول آمین این دارو نیز در این اثر درگیر هستند.

كافئین: این دارو سرعت و میزان جذب ارگوتامین را افزایش می‌دهد.

فارماکوکینتیک ارگوتامین-سی

جذب ارگوتامين آهسته و ناكامل است، اما كافئين جذب آن را تسهيل مي‌كند. متابوليسم آن احتمالا كبدي است و نيمه عمر آن حدود 2 ساعت است. دفع آن از صفرا است. كافئين به خوبي و سهولت از مجراي گوارش جذب و در تمام قسمتهاي بدن انتشار مي‌يابد . متابوليسم آن كبدي است و از راه دفع آن نيز كليوي است.

منع مصرف ارگوتامین-سی

مصرف این دارو در زنان باردار اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

اين دارو در صورت آنژيوپلاستي، جراحي عروق بويژه شريان و زيادي شديد و غير قابل كنترل فشار خون نبايد مصرف شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا