• سه‌شنبه 17 خرداد 1401 :: 10:54

به نظر نمی رسد آبله میمونی ویژگی های تبدیل شدن به یک پاندمی مانند کرونا را داشته باشد مگر اینکه تغییرات اساسی در ژنوم ویروس رخ دهد و قابلیت انتقال آن بیشتر شود.

بیمارستان

آبله میمونی چگونه انتقال می یابد؟

در صورتی که هنوز پاندمی کرونا تمام نشده و مواردی از ابتلا و بستری و فوتی در جهان گزارش می شود، چند هفته ایست مواردی از ابتلا به آبله میمونی در کشورهای آفریقایی و حتی چند کشور نزدیک به ایران چون افغانستان و امارات نیز گزارش شده است.

دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: احتمال رخداد بیماری های عفونی در هر جامعه ای وجود دارد اما اینکه مقدار و سهم آن چقدر باشد بستگی به مدیریت و چگونگی محافظت از جامعه دارد. بنابراین گزارش بیماری آبله میمون در کشورهای همسایه چون امارات و افغانستان لزوما به معنی در معرض خطر بودن ما نیست اما احتمالش هم صفر نخواهد بود.

این افراد در برابر آبله میمونی مصون تر هستند

تب بیمار

وی افزود: به نظر نمی رسد آبله میمونی ویژگی های تبدیل شدن به یک پاندمی مانند کرونا را داشته باشد مگر اینکه تغییرات اساسی در ژنوم ویروس رخ دهد و قابلیت انتقال آن بیشتر شود.

این اپیدمیولوژیست تصریح کرد: افرادی که واکسن آبله زده اند تا 85 درصد در برابر بیماری آبله میمونی خواهند داشت اما چون آخرین واکسن آبله که در کشورمان زده ایم در سال 1360 بوده است، بنابراین متولدین قبل از 60 که واکسن آبله زده اند تا حد زیادی مصونیت دارند اما متولدین بعد از 60 که علیه آبله واکسینه نشده اند احتمال ابتلای بیشتری دارند.

سوری در خصوص اینکه واکسن آبله مرغان می تواند در برابر بیماری آبله میمونی محافظت ایجاد کند، اظهار داشت: هنوز این مسأله تایید نشده است چون این دو بیماری با هم متفاوتند و آبله مرغان از خانواده ویروس های آبله نیست.

شیوه های انتقال بیماری آبله میمونی چیست؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پیشگیری از بیماری آبله میمونی کمی متنوع تر از بیماری ویروسی تنفسی چون کروناست، چون الزاما یک بیماری تنفسی نیست و یکی از راه های انتقالش از راه ذرات ریز تنفسی است.وی اضافه کرد: این بیماری از طریق تماس با تاول های فرد آلوده، تماس با بیمار آلوده و مصرف گوشت خام و نیم پخته حیوانات آلوده چون جوندگان انتقال پیدا می کند.

مزیت آبله میمونی نسبت به کرونا

کرونای ریه

سوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه مزیتی که آبله میمونی دارد این است که برخلاف کووید 19 در دوره ی پنهان بیماری، قابل انتقال به افراد حساس نیست، بنابراین تا زمانی که فرد علائم و نشانه هایی از بیماری ندارد، خطری برای اطرافیان ندارد. اما به محض اینکه علائمی چون تب، سردرد، بدن درد و راش های پوستی در فرد بروز کرد باید آن را جدی بگیرد.

این استاد اپیدمیولوژی با اشاره به اینکه خوشبختانه هنوز مواردی از مرگ گزارش نشده است، در خصوص افراد در معرض خطر بیماری آبله میمونی گفت: کادر بهداشت و درمان، دامپزشکانی که با جوندگان در ارتباطند، افرادی که به مناطق بومی سفر کرده و برگشته اند و افرادی که با بیمار آلوده در تماس بوده اند بیشتر در معرض بیماری هستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا