• دوشنبه 10 مرداد 1401 :: 12:06

موارد مصرف داروی کلرال هیدراته Chloral Hydrate

 کلرال هیدراته Chloral Hydrate

کلرال هیدراته Chloral Hydrate

موارد مصرف کلرال هیدراته

این در درمان کوتاه مدت بیخوابی و بعنوان سداتیو قبل از اعمال جراحی (Premedication) استفاده می شود. استفاده از آن در کودکان قبل از اعمال تشخیصی، دندانی یا طبی در برخی مناطق بطور وسیعی صورت می گیرد. همچنین این دارو دارای Rubefacient action بوده و بعنوان یک ضد تحریک نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر کلرال هیدراته

-مکانیسم اثر ناشناخته است؛ باعث تضعیف سیستم عصبی مرکزی می گردد.

فارماکوکینتیک کلرال هیدراته

این دارو بسرعت از طریق گوارش جذب شده و اعمال اثر آن در عرض نیم ساعت بعد از تجویز خوراکی ظاهر می شود. بطور وسیعی در سراسر بدن توزیع می شود. بسرعت در اریتروسیت، کبد و سایر بافتها به تری کلرواتانول و تری کلرواستیک اسید متابولیزه می شود. قسمتی از آن از طریق ادرار دفع می شود مقداری از آن نیز وارد صفرا می شود.
تری کلرواتانول متابولیت فعالی بوده و وارد مایع مغزی نخاعی (CSF) و شیر مادر شده و از جفت نیز عبور می کند. نیمه عمر آن در پلاسما بین 11-7 ساعت و در نوزادان بطور قابل توجهی طولانی تر است. نیمه عمر تری کلرواستیک اسید چندین روز است.
عوارض جانبی کلرال هیدراته
تحریک معده، اتساع شکمی و تموج، خواب آلودگی، سبکی سر، آتاکسی، سردرد، تهییج پارادوکس، هالوسیناسیون (توهم)، کابوس شبانه،دلیریوم ،کنفوزیون، پارانویا، واکنشهای ازدیاد حساسیتی مثل راشهای پوستی، اریتم مولتی فرم و سندرم استونس جانسون، کتونوری.
در مصرف بیش از حد عوارضی چون استفراغ و نکروز معده، آریتمی های قلبی، یرقان ناشی از آسیب کبدی و آلبومینوری بدنبال صدمه کلیوی دیده می شود. تحمل و وابستگی ممکن است رخ دهد. مراحل وابستگی و ترک آن شبیه باربیتوراتهاست .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا