• چهارشنبه 11 آبان 1401 :: 12:01

اینکه انتظار داشته باشیم ترس بچه هایمان خودبه‌خود از بین برود، انتظار نابجایی است.

تجاوز کودک آزاری
بهترین راه برای مقابله با ترس کودکان این است که او را قبل از ترسیدن آگاه کنیم. مثلا زمانی که هوا ابری و احتمال رعد و برق وجود دارد با کودک باید در مورد این پدیده صحبت کنیم و بگوییم که زمانی که آسمان برق می‌زند بعد از آن صدای بلندی از آسمان شنیده می‌شود که نباید از این صدا ترسید.

با تکرار این صحبت‌ها و نشان‌دادن برق آسمان به کودک می‌توان از ترس او در این زمینه کم کرد و یا اگر قرار است برای مداوا او را به مرکز درمانی ببریم بهتر است در همان خانه با او درباره اقدامات احتمالی که قرار است پزشک برایش انجام دهد و داروها و آمپولی که برایش تجویز کند صحبت کنیم و مثلا به او بگوییم که می‌دانیم آمپول درد دارد اما دردش زود برطرف می‌شود و در عوض بیماری تو زودتر خوب می‌شود.

در این باره بخوانید: راه مقابله با ترس کودکان

در برخی مواقع هم کودکان مثلا از تاریکی شب و یا کمد لباس‌هایشان در تاریکی می‌ترسند. بهترین راه برای غلبه بر ترس آنها این است که مثلا چندین شب همراه کودک وارد کمد لباس‌هایش شوید و با یک چراغ قوه کوچک سایه‌بازی کنید و یا مثلا به او بگویید که ما سوار ماشین هستیم و این کمد تونل است و می‌خواهیم با هم از این تونل که چراغ ندارد عبور کنیم.

تکرار این بازی‌ها می‌تواند در کاهش ترس کودک مؤثر باشد. یا کودکی که از تاریکی اتاقش می‌ترسد می‌توانید با روشن‌کردن چراغ اتاق و نشان‌دادن زوایای مختلف آن به کودکتان از او بخواهید آن چیزی را که باعث ترسش شده، پیدا کند و دوباره با خاموش‌کردن چراغ آن شیء را به او نشان بدهید و بگویید که با تاریک‌شدن اتاق هیچ تغییری در وسایل اتاق ایجاد نمی‌شود.

زمانی که با ترس کودک خود مواجه می‌شوید، مهم‌ترین راهکار این است که به احساس او احترام بگذارید و به او بگویید که می‌دانید در شرایطی قرار دارد که موجب ترس او شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا