• چهارشنبه 25 آبان 1401 :: 01:44

با پاسخ دادن به این سوالات می توانید در انتخاب شغل دقت کرده که مناسب شخصیت، اصول اخلاقی، توانایی‌ها و… شما باشد.

3 پرسش درباره انتخاب شغل
عوامل زیادی در انتخاب شغل مناسب دخیل هستند. انتخاب شغل مناسب اهمیت زیادی دارد چون بسیاری از مردم بیشترین زمان روزشان را در محل کار هستند. با سه پرسشی که در ادامه می‌خوانید، بهتر می‌توانید شغلی را انتخاب کنید که مناسب شماست. به یاد داشته باشید که ممکن است در مقاطع مختلف زندگی پاسخ شما به این پرسش‌ها متفاوت باشد.

1- آیا این شغل مرا به چالش می‌کشد؟

فرض کنید یک ورزشکار حرفه‌ایِ بااستعداد و در حال رقابت با کودکان دبستانی هستید! مثل روز روشن است که برنده هر مسابقه‌ای فقط خود شما هستید اما این حسِ رضایت اصلاً قابل قیاس با حس رضایت از رقابت با همتایان حرفه‌ای و بااستعداد مثل خودتان نیست. دقت داشته باشید شغلی را انتخاب کنید که در آن فرصت رشد و پیشرفت داشته باشید، چون تنها در این صورت است که امکان یادگیری مهارت‌های جدید، ارتقای تحصیلات و گسترش دانش‌تان را دارید.

2- من حاضرم چه کاری را بدون دستمزد هم انجام دهم؟

دنبال کردن پول یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای ورشکسته شدن است. برای تاب آوردن در بیشتر مشاغل به چیزی بیش از عشق به پول نیاز دارید. حتماً شما هم افرادی را دیده‌اید که درآمد بسیار زیادی دارند اما باز هم احساس بدبختی می‌کنند، چون هر روز تکه‌ای از وجودشان را در شغلی که دارند از دست می‌دهند. فایده طرح این سوال که من چه کاری را بدون دستمزد انجام خواهم داد، این است که مغز شما توانایی شگفت‌انگیزِ منطقی کردن همه چیز را دارد به این معنا که ممکن است درگیر یک رابطه کاری سمی باشید، چون خودتان را متقاعد کرده‌اید شغلی که دارید آن قدر‌ها هم بد نیست. به جای متقاعد کردن خودتان به این باور که انجام کار فعلی ضروری است، اجازه دهید مغزتان شغلی را تجسم کند که بدون دستمزد هم مایل به انجام آن هستید.

3- چه شغلی مناسب شخصیت من است؟

برای یافتن شغل مناسب شخصیت‌تان مطالب زیادی را می‌توانید در اینترنت جست وجو کنید. یکی از معروف‌ترین منابع در این زمینه نظریه انتخاب شغل هالند است. به گفته جان هالند شش طبقه‌ کلیدی وجود دارد که کارمند مدرن را تعریف می‌کند. ارزیابی او چارچوبی را پیشنهاد می‌دهد که علاقه شغلی را در نظر می گیرد و محیط‌های ایده‌آل را با شخصیت‌های خاصی جفت می‌کند که در رضایت و عملکرد شغلی نقش دارند. این شش طبقه عبارت انداز: واقع‌گرا، جست وجوگر، هنری، اجتماعی، متهور و سنتی. برای نمونه، افراد متهور مناسب مشاغلی هستند که رهبری و متقاعد کردن شاخصه آن هاست، در نتیجه بهترین مشاغل برای این گروه از افراد مدیر فروش یا وکیل است.

برگرفته از سایت «Lifehack»دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا