• چهارشنبه 02 آذر 1401 :: 02:11

صاحبخانه‌ام همدلی ندارد و انگار در مریخ زندگی می‌کند

صاحبخانه‌ام اهل مریخ است

نویسنده : مهدی خراسانی | ‌ کارشناس‌ارشد روان شناسی‌بالینی

سوال: 

مشکلی دارم که یکهو به ذهنم رسید شاید مشاورهای صفحه خانواده بتوانند من را راهنمایی کنند. خودتان که از اوضاع اقتصادی کشور در این روزها مطلع هستید. راستش اجاره‌ خانه‌ام یک ماه است که عقب افتاده و هنوز پولم جور نشده. اما صاحبخانه‌ام انگار در مریخ زندگی می‌کند و از همه چیز بی‌خبر است. یک ذره همدلی و درک طرف‌مقابل ندارد. هر روز پیامک می‌دهد که اجاره چی شد؟ به نظرتان چطور از او مهلت بگیرم که چند روز، دست از سرم بردارد؟

پاسخ

قبل از هر چیز امیدواریم خودتان به زودی صاحبخانه شوید. اما مسئله‌ای که مطرح کردید، بسیار شایع است. عقب افتادن پرداخت اجاره منزل می‌تواند برای هر مستاجری اتفاق بیفتد اما بسته به این‌که زندگی صاحبخانه تا چه اندازه به اجاره بها وابسته باشد، قبل از شما در خصوص مستاجران دیگر چه تجربیاتی داشته و … می‌تواند واکنش‌های متفاوتی را از طرف او به همراه داشته باشد. برای مشکلی که مطرح کردید نکاتی را ذکر می‌کنیم که امیدواریم مفید واقع شود.

یک تاریخ مشخص به صاحبخانه اعلام کنید

به‌طور مثال زمانی را مقرر کنید و بگویید تا این تاریخ، مبلغ عقب افتاده را پرداخت می‌کنم. با این تعهد علاوه بر این‌که به وی اطمینان خاطر داده‌اید که اجاره‌اش را در زمانی مشخص دریافت می‌کند، خودتان هم می‌دانید که برای تاریخ معینی باید متعهد بمانید. همچنین، اگر فرد خوش حسابی هستید، به او بگویید تا اطمینان خاطر پیدا کند که بدون پیگیری، اجاره‌اش را می تواند در زمان مقرر از شما دریافت کند.

دلیل به‌تعویق افتادن اجاره را توضیح دهید

در یک فرصت مناسب، دلیل تعویق در پرداخت اجاره را برای وی توضیح دهید. اگر در وی پذیرش این موضوع را می‌بینید، دلیل این را ‌که چرا اجاره عقب افتاده است، مطرح کنید. ذکر کردن دلیل، می‌تواند وی را مجاب کند تا مدتی به شما فرصت دهد.

برای تمدید اجاره نامه هوشمندتر باشید

اگر برای شما مقدور است، برای پرداخت اجاره بها از کمک افرادی که می‌شناسید و به شما اعتماد دارند، استفاده کنید. کمک گرفتن از دیگران در شرایط سخت زندگی، مهارت بسیار مهمی است که می‌تواند امنیت خاطر را برای شما به همراه داشته باشد. توصیه می‌شود از این چالش برای آینده هم استفاده کنید. بررسی توان خود برای پرداخت اجاره منزل، ادامه دادن قرارداد با این صاحبخانه و … نکاتی است که برای تمدید اجاره‌نامه بهتر است درباره آن بیندیشید.

مهارت‌های زندگی، این‌جا به کارتان می‌آید

در ضمن، استفاده از مهارت‌های زندگی در مشکلات این چنینی به کمک شما می‌آید. مهارت‌هایی مانند حل مسئله، مدیریت استرس، مدیریت احساسات و … .

با مهارت حل‌مسئله می‌توانید راه‌حل یا راه‌های جایگزینی برای حل این مشکل پیدا کنید. به عنوان مثال چه پیشنهادها و با چه شیوه‌ای به صاحبخانه ارائه دهم که قبول کند مهلت بیشتری به من بدهد. با مهارت مدیریت استرس، می‌توانید در شرایط پرتنش آرامش خود را حفظ کنید زیرا در شرایط استرس‌زا توان ما برای حل مسئله، کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع منجر به کاهش توان اقدام برای حل مشکل می شود. همچنین مدیریت احساسات در شرایطی که خشم شما برانگیخته شده به شما کمک می‌کند. گاهی اوقات خشم و عصبانیت تمام راه‌های مذاکره را به راحتی می‌بندد و نمی‌توانید نتیجه‌ای را که به دنبالش بودید، کسب کنید. بنابراین این‌که بتوانید خشم خود را مدیریت کنید، می‌تواند بسیار سودمند باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا