• دوشنبه 18 اردیبهشت 1402 :: 09:10

قیمت نبشی و ناودانی یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی صنعت ساختمان سازی است.

R13K 280

قیمت نبشی و ناودانی بسیار مهم است زیرا نبشی و ناودانی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مقاطع فولاد در صنعت و ساختمان سازی به شمار می‌رود و به همین دلیل گزینه‌ای موثر برای ارزیابی قیمت کارآفرین می‌باشد.

در یک بازار نوسان، دانستن قیمت روز و تغییرات کوتاه مدت آن می‌تواند عامل مهمی در تصمیم گیری خریدار باشد. آهن حامی عرضه کننده نبشی و ناودانی با قیمت مناسب می‌باشد.

در ادامه در این مقاله در ارتباط با کاربرد نبشی و ناودانی برای شما صحبت خواهیم کرد.

به گزارش بازار، در صنعت ساختمان سازی  عوامل متعدد و متفاوتی وجود دارد که بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی صنعت ساختمان سازی قیمت نبشی و ناودانی می‌باشد. در واقع از ابتدا استخراج آهن از معدن برای ساخت فولاد، ساخت مقاطع (میلگرد و تیرآهن)، هزینه حمل و نقل مصالح و مصالح ساختمانی، دستمزد کارگران و … بوده است.

همه اینها به قیمت نبشی و نادانی در ساختمان‌های فولادی و ساختمان های بتنی که قرار است برای ما پناهگاه باشند تاثیرگذار می‌باشند. به طور کلی سه عامل «نیروی انسانی»، «مصالح» و «تجهیزات» در قیمت خانه حائز اهمیت است.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل فولادی

اگر به نمودارهای نوسان قیمت پروفیل های فولادی مانند میلگرد، نبشی، ناودانی، تیرآهن و … توجه کرده‌اید. در سال‌های اخیر مشاهده کرده‌اید که پارامترها و عوامل زیادی می‌توانند به طور مستقیم بر قیمت پروفیل فولادی تأثیر بگذارند. مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت پروفیل فولادی عبارتند از:

  • قیمت نفت
  • تقاضا و عرضه کالا
  • قیمت آهن قراضه
  • سطوح جهانی فولاد و سنگ آهن
  • تورم جهانی
  • هزینه حمل و نقل
  • فن آوری

شایان ذکر است که جدای از اثرات نوسانات قیمت مواد اولیه و موادی که شامل قطعات فولادی مانند “میلگرد” و تیرآهن و نبشی و ناودانی  می‌شود، حتی “سرقت مواد اولیه” نیز بخشی از متغیرهای موثر بر قیمت است. قیمت سوخت و حمل و نقل نیز در افزایش و کاهش قیمت مسکن و ساختمان‌های بتنی موثر است.

از طرفی دیگر می‌توان گفت سیاست‌های داخلی و خارجی تاثیر مستقیمی بر قیمت نبشی و ناودانی در صنعت ساختمان سازی دارد.

اگر به وضعیت اقتصادی کشور و عوامل موثر در خارج از کشور نگاه کنید، قیمت پول هر روز در حال افزایش است. طبیعی و واضح است که قیمت مصالح فولادی مانند نبشی و ناودانی نیز با افزایش نرخ سود تغییر خواهد کرد.

 

 

کاربرد نبشی‌ها در صنعت ساختمان

نبشی‌ها به شکل حرف L و گل میخ‌ها به شکل حروف U و C هستند. مهمترین طبقه بندی نوع نبشی و ناودانی با توجه به روش تولید آن‌ها به پرسی و فابرک تقسیم می‌شود. نسخه‌های فابریکی  این پروفیل‌ها مستقیماً از شمش فولادی ساخته می‌شوند و نسخه‌های پرس شده را می‌توان با پرس‌های صفحه‌ای تولید کرد.

کیفیت نبشی و ناودانی فابریک از نوع پرس بالاتر و قیمت آن نیز بالاتر است. این دو نوع مقاطع فولادی در قسمت‌های مختلف ساختمان مانند ستون‌ها، تیرها، نماها و پله‌ها کاربرد فراوانی دارند. معمولاً از نبشی‌ها برای استحکام بخشی  و نبشی ساختمان استفاده می‌شود.

این بخش با نام پروفیل T نیز شناخته می‌شود و در ساختار درها و پنجره‌ها و همچنین بخشی از چارچوب ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

R13K 281

 

کاربرد ناودانی در صنعت ساختمان

ناودانی به طور عمده در ساختمان سازی کاربرد دارد. انواع ناودانی را از آهن حامی میتوان تهیه کرد و هر کدام را می‌توان در قسمتی از ساختمان به کار برد. بصورت  کلی ناودانی‌ها از لحاظ ظاهری و کاربرد، در دو نوع U و C قرار می‌گیرند. به دلیل ساخت منحصربفردشان برای قاب و فونداسیون در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

بیشتر ناودانی‌ها در مقاطعی از سازه‌ها استفاده می‌شوند که تحت بارهای قابل توجهی قرار ندارند. البته البته، یک مهندس سازه باید درک خوبی از کاربردهای نبشی و ناودانی داشته باشد و بتواند هر شکلی را در جای خود بچسباند.

در صنعت از ناودانی‌ها به صورت تکی یا جفت استفاده می‌شود. به طور مثال، در ساختار خرپا به صورت جفت، و در تیرها به صورت جداگانه استفاده می‌شوند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، ناودانی در بخش‌هایی مانند ساخت تیرها، ستون‌ها و خرپاها برای ساخت فونداسیون‌ها، قاب‌ها و پوشش‌ها استفاده می‌شود. همچنین ناودانی‌ها در نمای ساختمان کاربرد فراوانی دارند و تیرک‌های آلومینیومی پایه نما را تشکیل می‌دهند.

پس از مطالعه این مقاله متوجه شدیم که در صنعت ساختمان، ساخت و ساز بدون استفاده از هیچ نوع فولادی امکان پذیر نیست. از این رو قیمت نبشی و ناودانی مورد توجه قرار می‌گیرد. محصولات فولادی زیادی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند که مهمترین آنها میلگرد، تیرآهن، لوله فولادی، ورق فولادی، قوطی، پروفیل، نبشی، ناودانی و محصولات مفتولی است.

بنابراین با توجه به تاثیر قیمت نبشی ناودانی در صنعت ساختمان، خرید نبشی و ناودانی با قیمت مناسب و کیفیت عالی بسیار حائز اهمیت است. مجموعه آهن حامی عرضه کننده انواع نبشی و ناودانی با قیمت مناسب در خدمت شما مشتریان عزیز می‌باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا