• چهارشنبه 03 خرداد 1402 :: 02:39

فضای انبار، محلی است که برای ذخیره و نگهداری مواد استفاده می‌شود.

انبار کالای تولیدی

تاسیسات انبارداری در تولید و صنعت، شامل فضاهایی است که برای ذخیره و نگهداری مواد خام، قطعات و محصولات نهایی استفاده می‌شود. این تاسیسات معمولاً شامل سیستم‌هایی برای حفظ شرایط محیطی مناسب برای مواد ذخیره شده، مانند دما، رطوبت، فشار و تهویه مطبوع هستند. نوع تاسیسات انبارداری ممکن است بسته به نوع صنعت و محصولات متفاوت باشد. برای مثال، در صنعت خودروسازی، انبارهای بزرگی برای ذخیره قطعات و مواد خام وجود دارند، در حالی که در صنعت غذایی، انبارهای یخچالی برای نگهداری مواد خام و محصولات نهایی به کار می‌روند. تاسیسات انبارداری معمولاً شامل دو بخش اصلی هستند:

  • فضای انبار
  • سیستم‌های حمل و نقل داخلی

فضای انبار، محلی است که برای ذخیره و نگهداری مواد استفاده می‌شود، در حالی که سیستم‌های حمل و نقل داخلی، برای جابجایی مواد بین مخازن و بخش‌های مختلف فضای انبار استفاده می‌شود.

سیستم‌های حفظ شرایط محیطی، شامل سیستم‌های گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع و رطوبت سازی می‌شوند. این سیستم‌ها برای حفظ شرایط مناسب برای محصولات استفاده می‌شوند تا در حین ذخیره‌سازی، محصولات در برابر خرابی‌های احتمالی، مانند پوسیدگی و خوردگی، محافظت شوند.

سیستم‌های حمل و نقل داخلی معمولاً شامل سیستم‌های بالابری، ترانسپورترها، جرثقیل‌ها و فورکلیفت‌ می باشد. قفسه انباری مهمترین بخش از تجهیزات انبارداری برای فضای انبار هستند که در اینجا به معرفی بیشتر آنها می پردازیم.

انواع قفسه های مورد استفاده در انبارداری

قفسه‌ها یکی از اصلی‌ترین اجزای تاسیسات انبارداری هستند که به منظور سازماندهی، ذخیره و نگهداری کالاها و محصولات، استفاده می‌شوند. انواع قفسه‌های مورد استفاده در انبارداری به شرح زیر می‌باشند:

قفسه‌های پالتی: این نوع قفسه‌ها برای نگهداری کالاها و محصولات با ابعاد استاندارد و وزن ثقیلی مانند پالت‌های چوبی، پلاستیکی و فلزی استفاده می‌شوند.

قفسه‌های رفتاری: این نوع قفسه‌ها برای نگهداری کالاهایی با ابعاد متغیر و کوچک مانند جعبه‌های کارتنی و بسته‌های کوچک به کار می‌روند.

قفسه‌های دراز: این نوع قفسه‌ها برای نگهداری کالاهایی با طول بزرگ مانند قطعات لوله و بیمارستانی به کار می‌روند.

قفسه‌های آویزی: این نوع قفسه‌ها برای نگهداری کالاها و محصولاتی که نباید با یکدیگر تماس داشته باشند، مانند لباس، پارچه و کالاهای خشکشویی به کار می‌روند.

قفسه‌های چندطبقه: این نوع قفسه‌ها برای استفاده در فضای انبار با ارتفاع بالا، مناسب هستند و برای نگهداری کالاها و محصولات با ابعاد مختلف به کار می‌روند.

قفسه‌های مجوزدار: این نوع قفسه‌ها برای نگهداری کالاهای مختلفی که نیاز به محیطی خاصی دارند مانند دارو، مواد شیمیایی، و خوراکی ها و … به کار می‌روند.

قفسه گالوانیزه سرد: قفسه گالوانیزه سرد یکی از انواع قفسه‌های خاص است که برای نگهداری کالاهایی با نیاز به دمای بسیار پایین، مانند مواد غذایی منجمد، به کار می‌رود. این قفسه‌ها با داشتن پوشش‌هایی از جنس پلی‌استر و فوم بازدارنده حرارت، از افتادن دما به زیر منفی حفاظت می‌کنند و کالاها را در شرایط ایده‌آل نگهداری می‌کنند. قفسه‌های منجمد به طور معمول با سیستم‌های خنک‌کننده و فن‌های تهویه هوا همراه می‌شوند تا دمای قفسه در سطوح امن باقی بماند و کالاها به طور صحیح نگهداری شوند. برای استفاده بهینه از قفسه منجمد، باید به دقت نحوه تنظیم دمای آن را بررسی کرده و توصیه‌های تولیدکننده را رعایت کرد.

انواع قفسه فلزی

قفسه‌ فلزی از جمله انواع محبوب قفسه‌های انبارداری هستند که به دلیل مقاومت و پایداری بالا، در بسیاری از صنایع و انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قفسه‌ها به صورت مستقیم یا بسته به نیازهای کاربری با پوشش‌های مختلفی از جنس فلز (مانند فولاد، آلومینیوم و…) ساخته می‌شوند.

انواع قفسه‌های فلزی شامل قفسه‌های سبک و سنگین، قفسه‌های پالتی، قفسه‌های قابل تنظیم، قفسه‌های دو طبقه و سه طبقه و قفسه‌های ثابت هستند. قفسه‌های سبک فلزی معمولاً برای ذخیره کالاهای سبک تا وزن حداکثر چند صد کیلوگرم و در محیط‌های غیرصنعتی و داخلی استفاده می‌شوند.

قفسه‌های سنگین فلزی برای ذخیره کالاهای سنگین تا وزن حداکثر چند تن و در صنایع سنگین و ساختمانی استفاده می‌شوند. قفسه‌های پالتی فلزی برای ذخیره کالاهای بزرگتر و از قبیل کارتن‌های پالتی و در صنایع پالتی سازی و توزیع کالاها استفاده می‌شوند.

قفسه‌های قابل تنظیم فلزی برای تنظیم ارتفاع قفسه‌ها بسته به نیازهای کالاها استفاده می‌شوند و قفسه‌های دو طبقه و سه طبقه برای استفاده بهینه از فضای ارتفاعی انبار و ذخیره سازی کالاهای کوچکتر و سبکتر به کار می‌روند. قفسه‌های ثابت فلزی نیز برای استفاده در فضاهای انبارداری با محدودیت فضایی

انبار احتکار کالا

اهمیت استفاده از قفسه‌ها در انبارداری

  • استفاده از قفسه‌ها در انبارداری اهمیت بسیاری دارد. در ابتدا قفسه‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند تا کالاها و محصولات را در فضای کمتری ذخیره کنند و با بهره‌گیری از فضای انبار، از فضای اضافی استفاده نکنند.
  • استفاده از قفسه‌های مناسب و با دوام، به کاربران کمک می‌کند تا کالاها و محصولات را در محیطی سالم و با کیفیت نگهداری کنند. به همین دلیل، قفسه‌های انبارداری باید با توجه به نوع کالاهایی که در آنها ذخیره می‌شوند، انتخاب شوند.
  • همچنین، استفاده از قفسه‌های مناسب در انبارداری به کاربران این امکان را می‌دهد که از فضای انبار به بهترین نحو استفاده کنند و به راحتی به کالاها دسترسی پیدا کنند. این امر موجب سهولت در تنظیم و مدیریت انبار می‌شود و هزینه‌های اضافی را کاهش می‌دهد.

با توجه به اهمیت قفسه‌ها در انبارداری، بهترین نوع قفسه برای هر نوع کالا و محصول باید با دقت انتخاب شود. در نتیجه، انتخاب و استفاده از قفسه‌های مناسب، علاوه بر سهولت در مدیریت انبار، باعث کاهش خطرات ناشی از اشتباهات انبارداری می‌شود.

 

منبع : https://metro.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا