• پنج‌شنبه 18 خرداد 1402 :: 02:07

در این نوشتار به 5 مهارت برای بهتر خواندن و مطالعه کردن اشاره می کنیم.

پنج مهارت برای بهتر خواندن

هیچ‌وقت کتاب از دستش نمی‌افتد و همیشه و همه‌جا مشغول مطالعه و مرور درس‌هاست. دوستش شبیه او نیست. وقت کمتری برای درس‌خواندن می‌گذارد و همیشه برایش سوال‌است او چطور بیشتر و بهتر نتیجه‌می‌گیرد. دلیل واضح است، مطالعه‌کردن مانند رانندگی یک مهارت است، فقط باید راهش را بلد باشید و با استفاده از آن، مهارت‌تان را بالاببرید. آن وقت است که می‌توانید کتابی را که قرار است برای امتحان بخوانید، در طول زمان کمتری و با بازدهی بهتری بخوانید.

1- خودت را بسنج

موضوعی را که خوانده‌اید برای یک نفر دیگر توضیح‌دهید. اطلاعات جدید را روی یک فلش‌کارت بنویسید. سوالات در یک طرف و پاسخ در طرف‌دیگر. این‌طور می‌توانید به راحتی خودتان را بسنجید. سعی‌کنید خودتان را به روشی که معلم سوال‌می‌کند، امتحان‌کنید. با این روش می‌توانید بفهمید کدام بخش‌ها را خوب یادگرفته‌اید، اشکال‌تان در کدام قسمت است و چه بخشی را بهتراست دوباره بخوانید.

2- با خودت مهربان باش

برای خودتان یک روال روزانه بسازید و طبق همان جلو بروید. نه فقط شب امتحان که هفته‌ها و ماه‌ها قبل از آن به اندازه کافی بخوابید. از این شاخه به آن شاخه نپرید و اگر دوست‌دارید مهارتی را به مطالعه‌تان اضافه‌کنید، هر روز مشغول امتحان‌ یا اضافه‌کردن یک روش جدید به روال روزانه‌تان نباشید. با خودتان مهربان باشید و به خودتان برای درس‌خواندن بیش‌از اندازه سخت‌نگیرید.

3- بین مطالعه فاصله بینداز

شبِ امتحانی‌بودن ایده بدی‌ است، این‌که بخواهید همه کتاب را در یک روز بخوانید، بدتر. این موضوع می‌تواند شما را خسته‌کند. وقتی می‌خواهید یک‌باره همه کتاب را بخوانید ممکن‌ است بخشی از آن‌چه خوانده‌اید سرریزشود و از حافظه‌تان برود. اما وقتی بین مطالعه خود فاصله بیندازید، می‌توانید درس‌ها را بخوانید، خوب یادبگیرید و دفعه بعد بهتر آن را به یادبیاورید.

4- تمرین، تمرین، تمرین!

یک نوازنده برای اجرا بارها تمرین‌می‌کند و یک فوتبالیست برای مسابقه، ساعت‌ها می‌دود. یادگیری هم باید همین‌طور باشد. وقتی یک درس را مثل تمرین نواختن یک ساز بارها تمرین می‌کنید بهتر آن را یادمی‌گیرید. تحقیقات نشان‌می‌دهد دانش‌آموزانی که مطالبی را خوانده و با تمرین چندباره آن را مرورکرده‌اند، حتی تا هفته‌ها بعد آن مطالب را بهتر به خاطرمی‌آورند.

5- تصاویر را به کار بگیر

عکس‌ها می‌توانند به یادگرفتن درس‌ها کمک‌کنند. برای مثال وقتی دارید درباره قلب و ساختار آن یا درباره زمین و لایه‌هایش می‌خوانید، تصویر حسابی کمک‌کننده است. حتی تصاویر مسخره هم در این روش به کارمی‌آید. مثال می‌زنیم؛ خودرو و اجزای آن را درنظر بگیرید. وقتی تصویر یا یک خودرو در کنارتان باشد و وظیفه هر کدام از اجزای آن را ببینید، نیازی به حفظ‌کردن آن چه می‌بینید، ندارید.

منبع: snexplores.org

Five skills for better readingدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا