• شنبه 24 تیر 1402 :: 03:11

یافته‌های یک مطالعه تازه نشان داده است که یک وقفه ۵ دقیقه‌ای در حین کار می‌تواند به طور درخور توجهی عملکرد مغز را 58 درصد بهبود بخشد.

Increase brain by 58% with this easy method

محققان در دانشگاه سیدنی دریافته‌اند که یک استراحت ساده و کوتاه در حین کار تنها چیزی است که افراد برای بازگرداندن تمرکز خود به آن نیاز دارند. شاید زمانی که حرف از استراحت در حین کار و فعالیت به میان می‌آید، افراد تصور کنند که باید یک وقت خوب و پر و پیمان به آن اختصاص دهند و برای مثال با یک پیاده‌روی طولانی هوایی تازه کنند. هر چند این ایده خوب است،اما مطالعات جدید نشان داده است که یک استراحت 5 دقیقه‌ای همان کار را انجام می‌دهد.

آزمایشی روی 72 دانشجو

در این مطالعه از ۷۲ دانشجوی استرالیایی خواسته شد تا یک آزمون ریاضی دشوار را با سرعت بالا در ۲۰ دقیقه پشت سر بگذارند. این آزمون به منظور خسته کردن ذهن شرکت‌کنندگان و کاستن از تمرکز آن‌ها انجام شد. بعد از این آزمون، داوطلبان به سه گروه تقسیم شدند؛ گروه اول بدون هیچ استراحتی شروع به حل یک جدول ضرب دو رقمی (مثلا ۳۴ در ۶۷) کردند، گروه دوم می توانستند به هر شیوه که تمایل داشتند، 5 دقیقه استراحت کنند و گروه سوم از همان ۵ دقیقه استراحت برخوردار بودند، ولی باید یک ویدئوی پیاده‌روی در جنگل‌های بارانی استرالیا را تماشا می‌کردند. نتایج برخی مطالعات پیشین نشان داده است که تماشای مناظر طبیعی می‌تواند همان احساس واقعی بازدید از آن‌ها را در مغز ایجاد کند. پس از پایان آزمایش، داوطلبان در یک نظرسنجی کوتاه شرکت کردند تا محققان دریابند هر راهکار تا چه میزان بر عملکرد مغز تاثیر دارد.

بهبود عملکرد حتی با تماشای ویدئوی آرامش بخش

با مقایسه نتایج در بین سه گروه، دانش‌آموزانی که تنها ۵ دقیقه استراحت کرده بودند، بازیابی تمرکز بالاتری را از خود نشان دادند. گروهی هم که با تماشای طبیعت استراحت کرده بودند از گروهی که استراحت نکرده بودند، بهتر عمل کردند. در مجموع کسانی که ۵ دقیقه استراحت کرده بودند، نسبت به کسانی که استراحت نداشتند 58 درصد نمرات بالاتری در آزمون کسب کردند.

استراحت بدون گوشی

پاول جینز، متخصص روان شناسی آموزشی در دانشگاه سیدنی استرالیا و از محققان این مطالعه، در این باره می‌گوید: «اگر می‌خواهید کار یا مطالعه‌تان بازدهی بیشتری داشته باشد باید استراحت‌هایی 5 دقیقه‌ای، بدون این‌‌که در آ‌ن زمان‌ها کاری انجام دهید، برای خودتان درنظر بگیرید. در واقع شما باید برای5 دقیقه، کار متفاوتی انجام دهید. از رایانه یا دستگاه الکترونیکی خود دور شوید، کمی نفس بکشید یا فقط ساکت بنشینید و به مغز خود استراحت دهید. البته بالا و پایین کردن صفحات شبکه‌‌های اجتماعی استراحت محسوب نمی‌شود».دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا