• جمعه 27 مرداد 1402 :: 12:37

مطابق بررسی‌ها میزان صادرات اسباب بازی در ایران در مقایسه با رقم واردات و قاچاق به مراتب کمتر و بازار داخلی گرفتار بازتولید و کپی کاری اسباب بازی‌های خارجی شده و این در حالی است که بیش از 3 هزار عروسک بومی در ایران شناسایی شده است

جایگاه ایران درجریان مالی اسباب بازی

نویسنده: ونوس بهنود | vbehnood@gmail.com

اسباب بازی یکی از کالاهای مصرفی در تمامی کشورها و جوامع، هیچ مرز و محدودیت جغرافیایی در مصرف ندارد. از ابتدایی‌ترین عروسک‌ها تا پیشرفته‌ترین آنها در همه جای دنیا می‌تواند بازار فروش داشته باشد به همین دلیل گردش مالی آن ارقام تکان‌دهنده‌ای را شامل می‌شود و رقابت کشورها را به دنبال دارد. سال گذشته شرکت تحقیقات بازار NPD Group فروش سالانه جهانی اسباب‌بازی را 36.7 میلیارد دلار عنوان کرد و اعلام شد که نسبت به سال 2021 رشد 2 درصدی داشته است.

کارشناسان و تهیه‌کنندگان گزارش یاد شده در این زمینه با اشاره به بررسی 12 بازار اصلی فروش اسباب‌بازی در سراسر دهکده جهانی می‌گویند: «البته این رشد تنها براساس مقایسه داده‌های آماری از نوامبر سال قبل تا ماه مشابه امسال است و اگر آمارهای سال‌جاری را نسبت به سال 2019 یعنی آغاز پاندمی کرونا مقایسه کنیم، می‌بینیم صنعت اسباب‌بازی در سراسر دهکده جهانی رشدی معادل 30 درصد را تجربه کرده به صورتی که از رقم 28.3 میلیارد دلار به رقم 36.7 میلیارد دلار رسیده است.»

از سوی دیگر گزارش منتشر شده نشان می‌دهد «اگرچه در بسیاری از بازارها روند نزولی فروش ثبت شده اما در دو کشور برزیل و مکزیک این صنعت به واسطه تولیدات یک شرکت ایتالیایی که بیشتر نسبت به تولیدات اسباب‌بازی با محوریت بازی‌های جام جهانی تمرکز داشته فروش قابل توجهی ثبت شده و رشد یاد شده را ثبت کرده و بیشترین نوع از اسباب‌بازی‌های فروخته شده انواع عروسک‌ها، برچسب‌های مختلف، جعبه‌های جنگ‌ستارگان، مجموعه‌های فضایی و انواع لگو بوده‌اند.»

به استناد همین گزارش طی دوره مورد نظر کارشناسان روند فروش مجوز‌ها نیز رشد 5 درصدی به خود دیده و سازندگان اسباب‌بازی حق امتیاز استفاده از لگوها، تصاویر و کاراکترها را نزدیک به 5 درصد بیشتر از سال گذشته خریداری کرده‌اند.

امریکا بزرگترین تولیدکننده

در مقام مقایسه کشورها هرچند ممکن است این تصور وجود داشته باشد که چین بزرگ‌ترین تولیدکننده است و در مقابل محصولات چینی بازار را در قبضه دارند اما واقعیت این است که ایالات‌متحده با داشتن بزرگترین بازار که رقم آن در سال 2011، 22 میلیارد دلار اعلام شده بود و همچنان روند صعودی دارد، در زمره بزرگ‌ترین بازارهای اسباب‌ بازی در جهان است که گردش مالی بزرگی را به خود اختصاص داده است. پس از امریکا، کشور‌های ژاپن، چین، بریتانیا و فرانسه دارای بزرگ‌ترین بازارهای اسباب‌بازی در جهان هستند. مردم این کشور‌ها به مراتب بیشتر از سایرین اسباب‌ بازی می‌خرند. این به آن معناست که بخش اعظم گردش مالی این رشته در این کشورها متمرکز شده است.

آسیا هم با داشتن بیشترین جمعیت در بین قاره‌های جهان، ۲۵درصد از این گردش مالی را به خود اختصاص داده است. نرخ بالای زاد و ولد و به تبع آن جمعیت قابل توجه کودکان موجب شده خرید و فروش اسباب بازی در این کشورها بالاترین رشد را داشته باشد. گمان می‌رود آسیا بزودی بازار اروپا و امریکای‌شمالی را در این حوزه پشت سر بگذارد.

اما بیشترین رشد گردش مالی در این بخش مربوط به اقتصادهای نوظهور یعنی برزیل، روسیه، چین و هند است. به طور میانگین رشد سالانه بازار اسباب‌ بازی‌شان به ۱۳درصد بالغ می‌شود. مشکلات اقتصادی موجب شده این بخش در اتحادیه‌ اروپا با کاهش گردش مالی مواجه شود به طوری که از سهم ۳۲ درصدی به ۲۸ درصد سهم از بازار در سال‌های گذشته بسنده کند. پیش‌بینی می‌شود با وجود کاهش نرخ زاد و ولد در مقیاس جهانی گردش مالی این بخش به دلیل بالا رفتن قیمت‌‌ها و توجه بیشتر خانواده‌ها به نیاز بچه‌ها همچنان افزایش یابد. با وجود وخامت اوضاع اقتصاد جهانی، اسبا‌ب‌ بازی همچنان یکی از اقلام اصلی خرید برای کودکان در کشورهای توسعه‌ یافته و در حال توسعه محسوب می‌شود.

وقتی پای اعداد و ارقام در بین باشد ایالات‌متحده در جایگاه بزرگ‌ترین تولیدکننده اسباب‌بازی دنیا قرار می‌گیرد که بیشترین گردش مالی را تصاحب نموده است. این کشور خاستگاه بزرگ‌ترین سازنده‌های دنیاست. ماتل و هاسبرو به عنوان اولین و دومین شرکت بزرگ این حوزه ملیت امریکایی دارند.

در بین ۱۰ شرکت برتر دنیا حتی نام یک شرکت چینی هم به چشم نمی‌خورد. به عبارت ساده‌تر چینی‌ها بیشتر سازندگان ارزان و بی‌کیفیت قلمداد می‌شوند، در حالی که شرکت‌های بزرگ این صنعت به تولید محصولات پیشرفته و باکیفیت مشغولند.
ماتل که بزرگ‌ترین اسباب‌ بازی‌‌ساز دنیاست در کنار عروسک‌های باربی(محصول انحصار این شرکت است) طیفی از محصولات مانند انواع روبات و شخصیت‌های اکشن و قهرمان کارتون‌ها را نیز می‌سازد.

باز تولید عروسک‌های خارجی و قبضه بازار با تولیدات قاچاق و اغلب چینی گویای وخامت بازار داخلی در صنعت اسباب بازی است.

وزیر سابق آموزش و پرورش پیش از این گفته بود: گردش مالی جهانی در حوزه اسباب بازی بیش از ۹۰ میلیارد یورو است و ما چیزی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد این رقم را پوشش می‌دهیم در حالی که ظرفیت بیشتری داریم. خلأ حداقل ۶۵ درصدی ما توسط شرکت‌های دانش‌بنیان پر می‌شود؛ در همین راستا با معاونت علمی ریاست جمهوری تفاهمنامه‌ای منعقد کردیم و باید یک مرکز رشد راه‌اندازی شود. وی با بیان اینکه نظام تعلیم و تربیت ما باید شاد باشد و ابزار این شادی اسباب بازی است، تأکید کرده بود: خوشبختانه در کشور بیش از ۳ هزار عروسک داریم و هر‌کدام از آنها فلسفه زندگی دارند؛ باید اینها را به روز کرده و در جامعه شکل تازه‌ای به آنها دهیم.

همچنین رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی ایران گفته است: تعداد تولیدکنندگان اسباب بازی در ایران به بیش از ۲۵۰ تولید کننده رسمی رسیده است و سال گذشته بالغ بر ۲۰ میلیون دلار صادرات اسباب بازی داشتیم.

او گفت: هم‌اکنون حدود ۲۵۰ تولید کننده داخلی با نشان تجاری خود در صنعت اسباب بازی فعال هستند و اگر رایزن‌های تجاری سفارتخانه‌های ما بتوانند مقررات صادرات را به برخی کشورها تسهیل کنند می‌توانیم حجم صادرات را افزایش دهیم.

وی افزود: در ایران مواد اولیه و انرژی ارزان داریم و می‌توانیم با کشورهای دیگر برای صادرات اسباب بازی رقابت کنیم، اما برخی قوانین باعث می‌شود توان رقابت ما کاهش یابد، مثلاً برای صادرات به ترکیه متأسفانه تعرفه ۲۰۰ درصدی از سوی ترکیه تعیین شده که باعث می‌شود قیمت محصول ما در ترکیه افزایش پیدا کند یا در روسیه نیز تعرفه‌های تعیین شده برای صادرات به این کشور، کار را دشوار کرده است.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی ایران گفت: صادرات ما عمدتاً به کشورهای عراق، ارمنستان، افغانستان، روسیه و عمان است، در سال‌های اخیر گروه‌های کاری خوبی تشکیل شد که بر حوزه صادرات تمرکز کردند و با حضور در نمایشگاه‌های مختلف تلاش کردند اسباب بازی ایرانی را به کشورهای مختلف صادر و معرفی کنند.

این اظهارات در حالی است که غلامرضا دیزجی رئیس سابق هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی گفته بود:‌ در بازار بزرگ صنعت اسباب بازی در ایران سالانه نزدیک به 20 میلیون دلار تولید داخلی اسباب بازی صورت می‌گیرد و حدود 160 میلیون دلار نیز واردات قانونی و غیرقانونی اسباب بازی انجام می‌شود اما گردش مالی اسباب بازی در ایران سالانه حدود 300 میلیون دلار است. به علت اینکه فاصله بین قیمت تولید شده و قیمت بازار بسیار زیاد است.

وی عنوان کرد:‌ سرانه مصرف اسباب‌بازی در ایران با توجه به جمعیت زیر 14 سال مخاطب اسباب بازی و نیز 2 میلیون نفر بزرگسال، 15دلار در سال است و هر خانواده سالانه حدود 400 هزار تومان اسباب بازی برای فرزندان خود خریداری می‌کنند. این رقم به طور متوسط در دنیا 400 دلار، در استرالیا، فرانسه و آلمان سرانه مصرف اسباب بازی 500 دلار و در کشور ترکیه 70دلار است.

دیزجی گردش مالی اسباب‌بازی در ایران را با توجه به جمعیت 20 میلیونی مصرف‌کننده اسباب بازی سالانه 300 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: عمده این اسباب بازی از خارج تأمین می‌شود و سهم تولید داخل 30 تا 35 درصد است. اما به موازات اینکه واردات اسباب بازی منع قانونی ندارد، بازار ایران عملکرد مطلوبی در صنعت اسباب بازی نداشته و حتی در تأمین نیاز داخلی نیز موفق عمل نکرده است. در حالی علاقه غالب کودکان ایرانی روح امریکایی است که هیچ مشابه ایرانی حتی در معرفی عروسک‌های بومی اقوام ایرانی صورت نگرفته است. در هیچ نهاد آموزشی و فرهنگی به این موضوع توجه ویژه نشده و تولید کننده داخلی حمایتی که باید دریافت نمی‌کند. نتیجه این است که تولیدکنندگان به بازتولید عروسک‌های خارجی و اغلب شخصیت‌های والت دیزنی و باربی گرایش پیدا کرده‌اند تا حداقل بتوانند از فروش غافل نمانند. احیای صنعت اسباب بازی بیشتر به بازی‌های رومیزی نهادهای تصمیم‌گیر تبدیل شده و کودکان ایرانی روز به روز با هویت بومی و فرهنگی خود بیگانه‌تر می‌شوند.

Iran's position in the financial flow of toysدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا