• پنج‌شنبه 30 شهریور 1402 :: 01:22

ما سعی‌می‌کنیم در این جا از چند نکته بگوییم که انتقال از تابستان به مدرسه را کمی آسان‌تر می‌کند.

وقت رفتن به مدرسه با 4 تکنیک

پس از یک فصل تا دیروقت ‌بیدار ماندن و انجام کارها بدون برنامه مشخص، زنگ هشداری می‌گوید وقت شروع مدارس است؛ چه یک دانش‌آموز عشق مدرسه باشید چه فردی که زیاد با مدرسه میانه خوبی ندارد، بازگشت به مدرسه زمان انتقال است: کلاس‌ها و معلم‌های جدید، برنامه جدید و شاید دوستان جدید. هرکدام از این اتفاقات می‌تواند چالش‌های زیادی داشته ‌باشد.

اهمیت روز اول مدرسه

روز اول مدرسه می‌تواند سخت باشد. اگر به مدرسه جدیدی می‌روید سعی‌کنید به تدریج با محیط آشنا ‌شوید. یکی از بهترین ‌راه‌ها برای دوست‌یابی و آشنایی با مدرسه جدید عضویت در گروه‌های ورزشی و فعالیت‌های جانبی مدرسه است. عصبی بودن در روز اول مدرسه کاملاً طبیعی است. پس از یک تعطیلات تابستانی طولانی قرار است به مدرسه برگردید. بازگشت به روال عادی و تطبیق‌ با حجم کاری جدید به زمان مناسبی نیاز دارد. اگر عصبی یا مضطرب هستید، سعی کنید «روزهای اول» دیگر را به‌خاطر بیاورید. به احتمال زیاد، همه چیز به سرعت حل می‌شود، چون شما با روال جدید خود سازگار شدید.

مدیریت احساسات

بد نیست بدانید مکان جدید یعنی احساسات جدید. ارتباط با افراد جدید یا دوباره ارتباط‌ برقر‌ارکردن با همکلاسی‌های قدیمی می‌تواند سخت باشد. به‌خصوص اگر خجالتی یا سربه‌زیر باشید. سعی‌کنید هرروز با یک یا دو نفر جدید احوال‌پرسی‌ کنید. دانش‌آموزی که برای اولین بار در کنار شما می‌نشیند، می‌تواند گزینه خوبی باشد. اگر بعد از چند روز احساس ناراحتی می‌کنید با مشاور مدرسه، معلم مورد‌علاقه‌تان یا شخصی که به او اعتماد دارید درباره احساس خود صحبت‌کنید. به خودتان زمان‌ بدهید چون بیشتر مشکلات در سازگاری با مدرسه معمولا موقتی هستند.

خداحافظی با استرس

وقتی کوچک بودید و مدرسه را نمی‌شناختید نگران بودید، اما اکنون همه چیز متفاوت است. اگر بعد از گذشت روزهای اول هنوز استرس دارید این چند نکته یادتان باشد:

یادداشت بردارید: اگر هر جلسه از نکات مهم درس یادداشت بردارید و آن را قبل از شروع کلاس مرورکنید می‌توانید مشکلات‌تان را پیداکنید و به معلم‌ بگویید. این تکنیک علاوه بر دبیرستان در دانشگاه هم جزو روش‌های خوبی است که حتما به کارتان می‌آید.

برای کارها برنامه‌ریزی کنید: دفتر برنامه‌ریزی داشته ‌باشید، تاریخ امتحان‌ها را علامت ‌بزنید. روزهایی را که قرار است ارائه داشته‌ باشید،مشخص‌ و زمان تمرین ورزشی را هم اضافه‌کنید. وقتی تقویم‌تان شروع به پرشدن کرد، یاد بگیرید که به فعالیت‌های دیگر نه بگویید تا زمانی که اوضاع آرام شود.

همیشه به‌روز باشید: سعی‌کنید تاخیر نداشته‌ باشید. اگر احساس می‌کنید از درس‌ها عقب افتاده‌اید و ناامید شدید به معلم، والدین یا سرپرست خود بگویید. بهتر است همان اول کار کمک‌ بگیرید و منتظر نباشید تا شاید خودش درست شود.
در کلاس با دقت گوش‌کنید: توجه به حرف‌های معلم در کلاس درس در درازمدت جادو می‌کند. گوش‌دادن فعالانه، یادداشت‌برداری در طول کلاس درس و به اصطلاح شش‌دانگ حواس‌تان را جمع‌کردن می‌تواند به شما در مطالعه و به‌خاطر سپردن اطلاعات خیلی کمک‌کند.

خوابیدن به اندازه کافی

برای این که در طول روز احساس آرامش داشته ‌باشید باید هر شب دست‌کم 8ساعت و نیم بخوابید. کم‌خوابی باعث می‌شود در کلاس چرت‌تان بگیرد و تمرکزتان از بین برود. هرچقدر هم شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانید و درس ‌بخوانید به اثرگذاری یک خواب کافی نیست. مطالعات جدید نشان ‌می‌دهد دانش‌آموزانی که قبل از امتحان ریاضی به اندازه کافی می‌خوابیدند تقریبا 3برابر بیشتر از کسانی که تمام شب را برای امتحان بیدار مانده‌ بودند، مسئله‌های ریاضی را حل ‌کردند. سعی‌کنید یک ساعت خواب مشخص داشته ‌باشید و آخر‌ هفته‌ها خیلی دیر از خواب بیدار نشوید.

معلم مدرسهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا