• دوشنبه 22 آبان 1402 :: 12:07

هایپرها با تنوع کالا، تخفیف بالا، تبلیغات و… ولع خرید را در ما زیاد می‌کنند اما با رعایت چند نکته می‌توانیم از خریدهای غیرضروری پیشگیری کنیم.

9 نکته برای اینکه خرید معقول داشته باشیم

نویسنده : سیدمصطفی صابری

1- فهرست داشته باشیم فهرست کاملی با مشورت اعضای خانواده تهیه کنید و دقیقاً براساس آن خرید انجام دهید تا نیازی نباشد بین تمام قفسه‌ها و بخش‌ها بچرخید و چیزهای مختلف دل‌تان بخواهد.

2- سقف تعیین کنید شاید لازم باشد در کنار فهرست، گاهی کمی انعطاف داشته باشید تا چیزهایی که ناگهان به ذهن‌تان می‌رسد یا بچه‌ها می‌خواهند را هم بخرید. پس یک سقف مالی هم تعیین کنید و حواس‌تان باشد که جمع ریالی خریدهای فهرست و خرید یکهویی، از آن بالاتر نزند.

3- با کارت خاصی بروید اگر فکر می‌کنید از عهده انجام دو مورد قبلی برنمی‌آیید پس کارتی برای خرید داشته باشید که همان با سقف مشخصی همراه‌تان باشد تا مطمئن شوید بیشتر از سقف تعیین شده خرید نخواهید کرد.

4- نمونه نگیرید اگر قصد خرید ندارید محض کنجکاوی نمونه نگیرید؛ به‌خصوص اگر اهل رودربایستی هستید و نمی‌توانید بعد از گرفتن نمونه و شنیدن توضیحات، خرید نکنید. البته هیچ‌وقت ناچار نیستید به‌خاطر یک نمونه خرید کنید اما برخی از ما مهارت «نه» گفتن را در حد خرید نکردن هم بلد نیستیم. از طرفی اگر نمی‌خواهید خرید کنید بهتر است محترمانه این موضوع را به ویزیتور کالا بگویید و با بی‌اعتنایی رد نشوید.

5- سبد یا چرخ‌دستی بزرگ برندارید اگر مهمان دارید یا فهرست قطعی از چیزهایی که می‌خواهید نوشتید و فکر می‌کنید خرید زیادی دارید یک چرخ‌دستی یا سبد بزرگ بردارید. در غیراین‌صورت سراغ چرخ و سبد بزرگ نروید چون وقتی نسبت خرید شما به چرخ یا سبدتان خیلی کم باشد ناخودآگاه احساس می‌کنید لازم است بیشتر خرید کنید و سبد را پر کنید.

6- برای خرید چند قلم به هایپر نروید هرچند بیشتر هایپرها یک صندوق اکسپرس برای خریدهای زیر 5 قلم دارند تا مشتری‌هایی که خرید کمی داشتند معطل نشوند، اما فارغ از بحث زمان، بهتر است برای خرید چند قلم به هایپر مراجعه نکنید حتی اگر در نزدیکی خانه‌تان باشد. چون وارد شدن به آن حتی با نیت خرید کم هم می‌تواند نتیجه دیگری داشته باشد. پس بی‌خیال تخفیف‌ها شوید و برای خرید چیزهایی مثل ماست و نوشابه سراغ سوپرمارکت‌های محلی بروید.

7- مکان کالاهای ضروری را یاد بگیرید ترفند دیگر هایپرمارکت‌ها قرار دادن کالاهای ضروری مثل روغن و چای در بین قفسه‌های تنقلات و… است تا برای پیدا کردن آن‌ها از بین انواع بخش‌ها رد شوید و خرید بیشتری انجام دهید. پس بهتر است به تابلوها دقت کنید یا مکان کالاهای مدنظر را که عموماً در انتها قرار دارد بپرسید و یاد بگیرید تا نیازی به چرخیدن در تمام فروشگاه نباشد.

8- خرید بسته ای انجام ندهید فروش چندتایی یا به‌اصطلاح بسته بندی کردن نوشابه، کیک، بیسکویت و چیزهای دیگر با هم توسط هایپرها دو دلیل دارد. یکی این‌که شما با عدد بزرگ‌تری از تخفیف مواجه می‌شوید که برای‌تان جذاب‌تر است و دوم این‌که وقتی از چیزی تعداد بیشتری در خانه داشته باشید مصرف‌تان هم بالا می‌رود و عادت خوردن یا نوشیدن آن برای‌تان ایجاد می‌شود و چون مصرف‌تان بالا رفته پس ممکن است زودتر و بیشتر هم خرید کنید.

9- مواظب قفسه های کنار صندوق باشید به‌طور معمول قفسه های کنار صندوق‌ها خوراکی‌های جذابی مثل پاستیل، آدامس، بادام‌زمینی، مغز تخمه و… دارند که زمان انتظار شما برای محاسبه خریدهای مشتری قبلی یا خودتان، توجهات را جلب می‌کنند. بهتر است مواردی از این دست را اگر لازم دارید در فهرست بگنجانید و همان اول از بخش‌های دیگر بردارید تا در انتها لازم نباشد از سر تفنن حین انتظار بردارید. به‌خصوص برخی از ما در موقعیت‌هایی که ممکن است خریدار قبلی و بعدی در صف یا فروشنده حضور داشته باشند حس بدی نسبت به برداشتن یکی دو قلم داشته باشیم و از هر چیز چند تا برداریم.

What should we do to make a reasonable purchase?دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا